Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-08-06 16:18:24
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Dziś niemal każda oferująca włoską kuchnię restauracja w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku pizzę na cienkim spodzie umieszcza na pierwszych stronach swojego menu. Jak przygotowuje się ten południowoeuropejski specjał?
Ciasto na oryginalną, włoską pizzę może zawierać tylko 4 składniki – mąkę, wodę, drożdże i sól. Nie ma w nim zatem miejsca na często wykorzystywane w polskich przepisach jajka czy mleko. Należy zadbać o jakość ingrediencji. Zaleca się wykorzystanie białej, pszennej, bardzo drobno zmielonej mąki (najlepiej typu 00), wody o średniej twardości, a także świeżych, średnio kwaśnych drożdży i morskiej lub himalajskiej soli. Ciasto wyrabia się dość długo, by składniki połączyły się w gładką, elastyczną masę.
Przygotowane, zagniecione w kulę ciasto powinno wyrastać przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Po tym czasie można przystąpić do formowania placka. Efektowne kręcenie go w powietrzu wymaga sporo wprawy i może, ale nie musi być finalnym etapem tego procesu. Pizzę równie skutecznie wygniata się na blacie. Robi się to ręcznie, ponieważ użycie wałka pozbawiłoby wyrośnięte ciasto obecnego w nim powietrza. By placek rozciągnął się szybciej, można wykorzystać jego własny ciężar i – kręcąc go na blacie – delikatnie spuszczać go z rantu stołu.
Obowiązkowe elementy pizzy to sos pomidorowy i mozzarella. Około łyżkę tego pierwszego kolistym ruchem rozprowadza się po brzegi placka. Ponieważ w piecach opalanych drewnem temperatura osiąga około 500°C, nie zaleca się stosowania sera w kostce, który zbyt szybko się przypala. Odpowiednia jest mozzarella z zalewy. W kwestii dodatków do pizzy można puścić wodze fantazji. Przygotowany placek piecze się przez 1–2 minuty (w domowym piekarniku, czyli w niższej temperaturze – 6–8 minut). Na sposób włoski pizzy nie serwuje z sosami, a jedynie z oliwą.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.