Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-06-29 15:31:43
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Nowoczesne formy terapii ułatwiają rehabilitację społeczną
Z całą pewnością nowoczesne formy terapii oparte o koncepcję tzw. psychiatrii środowiskowej (prowadzenie leczenia przede wszystkim w środowisku chorego, ambulatoryjne, z dążeniem do tego, by uniknąć hospitalizacji) promują zawiązywanie więzi i ich utrzymanie.
Schizofrenia jest ciężką, przewlekłą chorobą, którą jednak można i trzeba leczyć. Dzisiejsze cele terapii znacząco różnią się od tych, do których niegdyś się dążyło – obecnie wyznacznikiem sukcesu terapeutycznego jest nie tylko ustąpienie objawów chorobowych, ale i (a może przede wszystkim) remisja społeczna.
Niezaburzone funkcjonowanie społeczne rozumiane jest jako możliwość realizacji swoich potrzeb i ról na wielu płaszczyznach – ucznia, pracownika, jak również członka rodziny, a w tym ojca lub matki.
Planowaną ciążę powinny poprzedzić odpowiednie przygotowania
Warto zaznaczyć jednak, że podobnie jak w przypadku wielu innych chorób przewlekłych, także i tutaj najkorzystniej byłoby, żeby plany dotyczące powiększenia rodziny były dobrze przemyślane i zaplanowane na okres remisji objawów chorobowych.
Kobiety decydujące się na macierzyństwo powinny być w okresie prekoncepcyjnym poddane szczegółowej kontroli stanu zdrowia, a kolejne okresy ciąży winny być monitorowane przez prowadzącego lekarza psychiatrę. Istotne jest, by ten wyjątkowy czas w życiu kobiety był nadzorowany przez lekarza, który zna przebieg jej choroby – nasilenie występujących objawów psychotycznych, stopień remisji, tendencje do ewentualnego nawrotu po zmniejszeniu dawki leków, czy możliwość wsparcia ze strony otoczenia, które w okresie ciąży jest niezwykle ważne.
Leki przeciwpsychotyczne w ciąży
Przez wzgląd na możliwość wpływu terapii przeciwpsychotycznej na rozwój płodu, najkorzystniejsza byłaby całkowita rezygnacja z przyjmowania leków na okres ciąży. Bywa jednak, że takie rozwiązanie, z uwagi na nasilenie objawów chorobowych, nie jest możliwe. Dlatego lekarz psychiatra we współpracy z pacjentką powinien przeanalizować sposób oraz rodzaj terapii schizofrenii w konkretnych etapach macierzyństwa.
Podstawową kwestią do rozważenia w okresie planowania ciąży jest ewentualność sukcesywnego zmniejszenia dawki przy jednoczesnym spotęgowaniu pozostałych form terapii (takich jak psychoterapia), a także uzyskanie możliwie jak najwyższego poziomu wsparcia ze strony otoczenia przyszłej matki. Powszechnie wiadomo, że I trymestr ciąży jest krytycznym dla rozwoju dziecka i kształtowania się jego narządów, a zarazem jest to okres, gdy maleńki człowiek jest najbardziej podatny na niekorzystny wpływ wszelkich substancji (w tym leków), które dotrą do niego z zewnątrz.
Dlatego też istotne, by właśnie w tym czasie nie tylko zmniejszyć dawki leków, ale również zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek (alkohol, tytoń). Prowadzący lekarz psychiatra podejmie również decyzje odnośnie rodzaju i dawek leków stosowanych w dalszym okresie ciąży, porodu i karmienia.
Należy podkreślić, że przez cały czas trwania ciąży, konieczne jest szczegółowe monitorowanie pacjentki przez zespół interdyscyplinarny (lekarz psychiatra, ginekolog, opcjonalnie lekarz rodzinny oraz lekarze innych specjalności, gdy ciężarna leczy się na inne towarzyszące choroby) oraz troskliwa opieka i wsparcie najbliższych.
Więcej na temat schizofrenii na stronie: http://zdrowiepsychiczne.pl/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.