Sanatorium dla dziecka: komu przysługuje, jakie dokumenty i terminy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sanatorium dla dziecka: komu przysługuje, jakie dokumenty i terminy

Sanatorium dla dziecka: komu przysługuje, jakie dokumenty i terminy

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Sorasak/Unsplash

Z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium mogą korzystać dzieci do 18 roku życia. Jakie formalności należy spełnić, aby dziecko skorzystało z leczenia w uzdrowisku?

Leczenie uzdrowiskowe niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna. Zarówno zmiana klimatu, jak i leczenie balneologiczne i zabiegi wykonywane w sanatoriach, mogą się przyczynić do poprawy odporności i zdrowia dziecka.

Na leczenie uzdrowiskowe do sanatorium mogą wyjechać dzieci w wieku od 3 do 18 lat, ale tylko do 7. roku życia dzieci mogą tam przebywać z opiekunem. Leczenie i pobyt w ich przypadku wynosi 21 dni.

Sanatorium dla dziecka: jak się za to zabrać i jakie  dokonać formalności?

Sanatorium refundowane przysługuje osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. O skierowaniu do sanatorium dla dziecka decyduje lekarz mający podpisany kontrakt z NFZ. Najlepiej, aby był to stały pediatra dziecka, który je zna i leczy. Lekarz na podstawie wskazań, wystawia dziecku skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Dobrze, aby dziecko miało wcześniej zrobione badania m.in.: OB, morfologia, mocz, badanie kału na obecność jaj pasożytów (ważne w dniu wyjazdu dziecka do uzdrowiska).

Gdy już otrzymacie skierowanie, należy je przekazać do siedziby NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Skierowanie może być przekazane do Oddziału Funduszu przez lekarza kierującego lub przez bezpośrednio zainteresowanego świadczeniobiorcę osobiście lub tradycyjną pocztą. W Oddziale NFZ jest rejestrowane w systemie informatycznym, otrzymuje kolejny numer, a następnie jest rozpatrywane pod względem celowości. Oceny celowości skierowania na leczenie uzdrowiskowe dokonuje zatrudniony w NFZ lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, na podstawie danych zawartych w skierowaniu i dołączonej aktualnej dokumentacji medycznej.

Odpowiedź z Funduszu otrzymasz pocztą na adres podany w skierowaniu. Znajdziesz tam informację, czy dziecko zakwalifikowało się na leczenie, jaki jest szacowany czas oczekiwania, a także link, pod którym będziecie mogli sprawdzać, na którym miejscu w kolejce jest obecnie dziecko.

Czas oczekiwania dla dzieci wynosi zwykle od kilku miesięcy do pół roku. Gdy będzie się zbliżała Wasza kolej, zostaniecie poinformowani listownie o miejscu i czasie pobytu dziecka, a także otrzymacie skierowanie z NFZ do konkretnej placówki.

Czytaj też:

>> Jak się chronić przed rakiem? Poznaj 12 zasad