Opublikowany przez: IwonaSza 2013-08-13 15:03:29
Oczy noworodka
Najprostszą metodą sprawdzenia czy noworodek reaguje na światło, jest skierowanie go w kierunku strumienia światła. Dziecko powinno zacząć mrugać oczami, a jego źrenice powinny się zwężać. Zdolność prawidłowego widzenia zależy od umiejętności skupienia wzroku. Noworodek najlepiej widzi przedmioty, które znajdują się 20 cm od jego twarzy i to na nich koncentruje wzrok.
Dla dziecka, które dopiero przyszło na świat, wszystko jest nowe i niezwykłe, ale nie jest przytłoczone tymi bodźcami. Wszystko ze względu na to, że jego oczy widzą tylko najbliższe mu rzeczy. Reszta jest niewyraźna, a więc mało istotna. Noworodek może się dzięki temu skoncentrować na osobie, która go karmi i która się nim opiekuje.
Wystarczy kilka tygodni, aby dziecko nauczyło się koncentrować wzrok na przedmiotach dalej położonych. Wystarczy czymś poruszyć, aby zwrócić jego uwagę i aby dziecko zaczęło wodzić za tym wzrokiem.
Koordynacja ruchów
W 6 tygodniu większość dzieci potrafi skupić wzrok na przedmiotach oddalonych o 45 cm od ich twarzy. Potrafi patrzeć na zawieszony przedmiot kilka sekund i wodzić za nim wzrokiem. Jeżeli zakłócimy tę czynność, na przykład jakimś dźwiękiem, dziecko spojrzy w inną stronę.
Wyraźne widzenie powoduje, że dziecko uczy się kontrolowania ruchów głowy, która staje się przez to dodatkowo sztywniejsza. Kiedy dojdzie w tym do perfekcji, potrafi skupić uwagę na wybranym przedmiocie, znacznie dłużej. 3 – 4 miesięczne dziecko potrafi już dłuższy czas patrzeć na zabawkę znacznie oddaloną od siebie. Nie próbuje jeszcze po nią sięgnąć, tylko się przygląda. Jednak to „tylko” odgrywa dużą rolę w rozpoznawaniu przedmiotów – następnie myśleniu i mówieniu.
Odległość, kształt i wielkość
Kiedy maluch potrafi już sięgnąć po zabawkę, prawidłowe widzenie pomaga mu w określeniu odległości danego przedmiotu, ale również jego wielkości i kształtu. Dziecko w wieku 6 miesięcy powinno już swobodnie ruszać oczami w każdym kierunku i śledzić wahadłowy ruch danego przedmiotu oraz skupiać na dłużej wzrok w jednym punkcie – nie powinno zezować. Wyciągając rączkę po zabawkę, oczy pomagają koordynować jej ruch.
Między 6 a 12 miesiącem dziecko reaguje na wszelkie nowości. W nieznanym miejscu rozgląda się dookoła, a widząc nową zabawkę – od razu po nią sięga.
Niestety nie możemy zamienić się z dzieckiem oczami i sprawdzić, jak ono widzi. Dobrze jest sprawdzić to u lekarza okulisty – szczególnie, gdy coś nas niepokoi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.08.14 20:48
Bardzo bym chciała spojrzeć na świat oczami dziecka - kto wie, może najnowsza technologia w końcu da nam taką możliwość:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.