Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-10-28 13:42:46
Autor zdjęcia/źródło: fotopress/ freepik
Każdy rodzić bacznie obserwuje swojego malucha, ale nie każdy wie jak analizować pewne dziecięce postępy. Czy choć raz zdarzyło Ci się zastanawiać: „Czy moje dziecko posiada daną umiejętność w odpowiednim czasie?” Wszyscy mamy takie niepewności, dlatego pediatrzy, fizjoterapeuci i neurolodzy na podstawie swoich długoletnich badań i praktyki lekarskiej, wydzielili w rozwoju dziecka pewne etapy przez które maluch musi przejść, nadając im miano kamieni milowych.
Kamienie milowe – to zdolności i umiejętności, które dziecko zdobywa w odpowiednim dla siebie tempie i czasie.
Zobacz rozmowę z Dr Joanną Matejczuk na temat najważniejszych kroków milowych w rozwoju dziecka w okresie 6.-9. miesiąca życia i dowiedz się jak wspierać swojego malucha!
Oczywiście rozwój dziecka jest kwestią silnie zindywidualizowaną i nie można podchodzić do tego tematu zbyt kategorycznie. Żadne dziecko nie powinno stać pod przymusem rozwijania się zgodnie z jakąkolwiek tabelą. Umiejętności jakie wypisujemy dla określonego czasu są czysto orientacyjne. Jednakże obserwacja rodzica jest szczególnie istotna na co dzień, ponieważ dzięki niej możesz wyłapać odpowiednio wcześniej sygnały mówiące o danych zaburzeniach, np. jeśli Twoje dziecko bardzo długo nie siada, nie chwyta zabawek etc. Warto również wiedzieć, że jeśli w dzieciństwie rodzice mieli problemy z nabywaniem pewnych umiejętności, np. późno chodzili, lub jeśli stawiali pewne kroki milowe wybitnie wcześniej np. stosunkowo szybko zaczęli siadać, to ich dzieci również mogą przejawiać podobne tendencje rozwojowe.
W tym miesiącu dziecko nabywa wiele znaczących umiejętności ruchowych. W leżeniu na brzuchu pewnie podnosi się na otwartych dłoniach i wyprostowanych ramionach albo podpiera się jedną ręką, a drugą ręką sięga po zabawkę. Co ważne w tym okresie maluszek potrafi już obracać się z pleców na drugi bok. Powoli kiedy trzymamy je za rączki, dziecko podciąga się do siadu. Poprawia się także chwytność rączek, które potrafią już współpracować, np. dziecko przekłada zabawkę z jednej ręki do drugiej. Polepszają się także zdolności komunikacyjne. Maluch uśmiecha się aby zainicjować kontakt z drugą osobą. Często też szuka matki i reaguje na znajome osoby, może np. uśmiechać się w odpowiedzi na uśmiech.
Siódmy miesiąc to kolejny przełom w rozwoju dziecka. Maluch potrafi już obrócić się z pleców na brzuch, a trzymany za rączki pewnie podciąga się do siadu. Z kolei leżąc na plecach dziecko bawi się nóżkami. Choć zabawnie to i nieco nieporadnie jeszcze wygląda, to malec potrafi już z leżenia na brzuchu przechodzić do podpartych czworaków i bujać się na rękach do przodu i do tyłu. Co wzbudza często frustrację rodziców – zabawki leżą wszędzie – maluch bawi się swoją coraz zręczniejszą umiejętnością chwytania. Potrafi np. obracać zabawkę w dłoniach. Usprawnia się także komunikacja z dzieckiem. Można zaobserwować reakcje na znajome głosy i gesty. Rodzice z kolei są przeszczęśliwi, bo maluszek zaczyna gaworzyć. Już powoli wydaje z siebie pełne sylaby i śpiewa po swojemu aby zwrócić na siebie uwagę. Miło jest słyszeć coś więcej niż płacz, prawda?
W ósmym miesiącu wiele umiejętności się utrwala i dopracowuje. Niektóre umiejętności dziecko może nadrobić w tym czasie. Co ważne teraz przewraca się bez problemu z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Kiedy trzymasz dziecko za dłonie, ono podciąga się do siadu jak na drążku. Kiedy z kolei postawisz dziecko na kończynach dolnych ono zachowuje się jak mała sprężynka powoli oswajając się z pozycją pionową i podłożem. Często próbom pionizacji towarzyszy wiele śmiechu całej rodziny.
To już nie ten malec co wcześniej. Jego cały świat się zmienia dzięki pewnej i stabilnej pozycji siedzącej. Zmienia się również świat rodziców, ponieważ maluch zaczyna swoje pierwsze wędrówki i podciąga się do stania przy meblach. Trzeba w tym okresie uważać i zabezpieczyć wszystkie ostre kąty w mieszkaniu. Dziecko uczy się w tym czasie także stabilnego chwytu promieniowo – palcowego. Potrafi też spoglądać na znane przedmioty po wypowiedzeniu ich nazwy przez mamę. Choć stwierdzenie to nader kontrowersyjne to tak – maluszek już rozumie słowo nie, choć zachowuje się tak, jakby nie zawsze się z nim zgadzał, prawda? Dziecko np. upuszcza świadomie przedmioty i czeka aż zostaną podane aby móc je znowu upuścić i znowu, znowu…
Z czułością patrzymy na naszego maluszka, kiedy mając zaledwie kilka miesięcy rozkosznie leży w łóżeczku. Miedzy 6. a 9. miesiącem życia dziecka sytuacja się diametralnie zmienia. Uroczy bobas zaczyna dokazywać. Na początku przepełnia rodzica niczym nieograniczona duma, a z czasem…. pojawia się nuta frustracji. Ile razy można podnosić zabawkę? No cóż, wraz z szóstym miesiącem pojawiają się pierwsze uroki rodzicielstwa, ale pamiętajcie już teraz będzie tylko z górki i zawsze będziecie pamiętać te wspaniałe kroki milowe, niezapomniane wspólne chwile.
Patrycja Sobolewska 2016.11.10 01:08
bardzo ważne obserwować dziecko czy zdobywa te umiejętnosci :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.