Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: v.ivash / Freepik
Kamienie milowe to bardzo ważne etapy określone odpowiednio do danego miesiąca życia dziecka. Zdumiewający jest fakt, że często wymagamy od dzieci więcej niż na danym etapie rozwoju potrafią zrozumieć, dlatego właśnie warto zapoznać się z krokami milowymi i wiedzieć czy nasze oczekiwania wobec dziecka są w jakikolwiek sposób uzasadnione.
Zobacz rozmowę z Dr Joanną Matejczuk na temat najważniejszych kroków milowych w rozwoju dziecka w okresie 12-18 miesiąca życia i dowiedz się jak wspierać swojego malucha!
Przyjrzymy się rozwojowi dziecka w okresie 12.-18. miesiąca. Zmiany, które w tym czasie można zaobserwować są bardzo znaczące. Rozwija się dynamicznie zarówno motoryka dziecka, jak i jego umiejętności językowe. Dziecko rozwija także nie tylko funkcje poznawcze, lecz także społeczne i emocjonalne. Śledzenie tych postępów jest dla rodzica jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w rodzicielstwie. Jednocześnie pamiętajmy, że to my rodzice stoimy na straży kroków milowych swojej pociechy, ponieważ to one świadczą o prawidłowym rozwoju i zdrowiu dziecka.
Pod względem zarówno małej, jak i dużej motoryki dziecko w tym okresie robi niebagatelne postępy. Mający 12 miesięcy maluch potrafi już siadać, raczkuje, a nawet podciąga się do pozycji stojącej. Z upływem kolejnych tygodni dziecko chodzi, gdy jest trzymane za rękę. Ciekawą umiejętnością, która doskonale służy zabawie jest łapanie przez maluszka turlającej się piłki. Ta zabawa daje dużo radości zarówno rodzicom, jak i dziecku. Brzdąc powoli umacnia swoje kroki, żeby w okolicach 18-go miesiąca samodzielnie już wstawać i chodzić. To znacząco poszerza jego możliwości poznawania świata…
Ruchy dziecka stają się także coraz bardziej pewne, zdecydowane i precyzyjne. Dzięki narastającej dokładności kroków maluch może już próbować schodzić ze schodów, trzymając się poręczy. Dziecko po przekroczeniu 12-go miesiąca samo już trzyma butelkę i rozwija tzw. chwyt pęsetowy. W okolicach 18-go miesiąca czeka Was wspaniała zabawa z dopasowaniem klocków odpowiednich kształtów do otworów różnych kształtów. Warto na takiej zabawce ćwiczyć już wcześniej, bo dzięki niej łatwo zauważycie postępy maluszka. To też dobry moment na wypróbowanie metody BLW, ponieważ dziecko może już samodzielnie jeść palcami. Zaczyna się też bazgranie ołówkiem i kredkami po kartkach. Oby tylko po kartkach…
Językowy oraz komunikacyjny rozwój dziecka jest fascynujący i przysparza rodzicom wiele radości. Zwykle tatusiowie bardzo cieszą się z tego momentu, ponieważ pomaga im on budować bardziej złożoną relację z dzieckiem. Dziecko odwraca się gdy jest wołane po imieniu i rozumie proste polecenia. Maluszek celowo wokalizuje lub gestykuluje w celu kontroli zachowania (prośba: sięga, wskazuje, pokazuje do góry; odmowa: odpycha, odgina się) i relacji społecznych (przyciąganie uwagi: ruchy ramion i nóg; zabawa społeczna: naśladowanie klaskania; gest ilustrujący: pa-pa). Także tutaj z tygodnia na tydzień maluch rozwija i doskonali swoje umiejętności. W okolicach 18-go miesiąca możemy się spodziewać, że dziecko wykonuje 1-stopniowe polecenia, wskazuje sześć części ciała, zna już 15 słów, klaszcze z podekscytowania, ściska pluszowe zabawki (symbolicznie), potrząsa głową na znak odmowy.
Jak wygląda rozwój funkcji poznawczych w tym okresie życia dziecka? Bardzo imponująco. Z takich postępów my rodzice możemy być dumni. Dziecko szuka na przykład schowanych przez nas przedmiotów. Bada sytuację metodą prób i błędów. Lubi też poznawać konsekwencje swoich działań, czyli bada przyczynę i skutek, naciskając na różne zabawki, pociągając za sznureczki etc. Z czasem maluszek zaczyna wchodzić w realność świata i pomagać nam w domowych obowiązkach. Naprawdę nie ma dla dziecka lepszej zabawy przed 18-stym miesiącem życia jak zamiatanie szczotką, czy uderzanie plastikowym młoteczkiem. Co w tym ważnego? Dziecko powoli zaczyna używać przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem, np. szczotkuje grzebykiem włosy, pcha samochód-zabawkę itd.
To także wspaniały czas, w którym nasze zabawy z dzieckiem nabierają wspaniałych barw. Od czego zacząć? Od prostego „a-kuku”, czy gry w „kosi-kosi łapci”. Warto zaobserwować też czy Twój maluszek chętnie zaczyna się dzielić przedmiotami (empatia) czy też próbuje naśladować rówieśników? Dziecko w tym przedziale wiekowym zaczyna poszukiwać informacji na tematy, które je interesują, np. przez pokazywanie palcem na różne przedmioty i domaganie się jakiegoś komentarza od dorosłego.
Oczywiście na sam koniec mamy dla Was dobrą i złą wiadomość. Która na początek? Zła jest taka, że to właśnie okres kiedy u dzieci występują pierwsze napady złości. Są one całkowicie naturalne, choć jak się domyślacie nie zawsze łatwe do zniesienia. Dobra z kolei to ta, że dla uspokojenia dziecko używa tzw. obiektów przejściowych, czyli po prostu zabawek, które bardzo lubi. To właśnie ten moment, kiedy Twoje dziecko wybierze przytulankę, którą pokocha i z sentymentem będzie wspominać przez całe życie. Wyjątkowe etapy, prawda?
Stokrotka 2017.03.15 12:29
W każdym okresie coś się dzieje ale chyba w tych początkowych najwięcej. Jak tu wszystkiego nie przegapić.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.