Autor zdjęcia/źródło:
mat. partnera artykułu
Rozszerzone naczynka krwionośne występują w takich miejscach, jak twarz czy nogi. Mogą być pojedyncze lub liczne. Wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych może przyczynić się do ich powstawania. Wraz z wiekiem skóra jest coraz bardziej podatna na pękanie naczynek. Czy można je wyleczyć i zapobiec powstawaniu kolejnych teleangiektazji?
Rozszerzone naczynka – czym się charakteryzuje ten problem?
Rozszerzone naczynka to znak rozpoznawczy cery naczynkowej, cienkiej i wrażliwej. Niedoskonałości te to drobne zmiany naczyniowe w postaci czerwonych kropek i nitek widocznych na powierzchni skóry. Nazywane są również pajączkami lub teleangiektazjami. Dodatkowo może towarzyszyć im ogólne zaczerwienienie skóry na twarzy, nazywane rumieniem.
Cera naczynkowa charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Pod wpływem niektórych potraw i napojów, w sytuacji silnego stresu, czy na skutek pocierania skóry zaczerwienie może się nasilać. Rozszerzone naczynka występują najczęściej na twarzy w okolicy skrzydełek nosa i policzków. Mogą również pojawiać się na szyi, dekolcie, dłoniach i nogach. Cera naczynkowa wymaga odpowiednio dopasowanej pielęgnacji, a często również specjalistycznych zabiegów na naczynka – wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki w Łodzi.
Jakie są przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek?
Rozszerzone naczynka i rumień mogą wynikać z różnych przyczyn. Często u jednej osoby występuje kilka czynników, które sprawiają, że na skórze pojawiają się teleangiektazje. Do najczęstszych przyczyn należą:
- predyspozycje rodzinne,
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry (np. zbyt intensywne złuszczanie naskórka),
- alergie skórne,
- przewlekły stres,
- narażenie na duże różnice temperatur,
- częste korzystanie z sauny,
- zmiany hormonalne, np. w ciąży czy w trakcie menopauzy,
- nadużywanie alkoholu,
- wysokoprzetworzona dieta,
- picie dużych ilości napojów z kofeiną,
- jedzenie ostrych potraw,
- przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,
- trądzik różowaty.
Zabiegi na pękające naczynka
Odpowiednia pielęgnacja skóry, dostosowana do typu cery, może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i zapobiec powstawaniu nowych pajączków. Jeśli jednak na skórze powstały już rozszerzone naczynka, domowe sposoby niewiele mogą pomóc. Rozwiązaniem są profesjonalne zabiegi na popękane naczynka, np.:
- Laserowe zamykanie naczynek – zabieg ten polega na bezpośrednim podgrzewaniu uszkodzonych naczynek przy pomocy wiązki światła. Efektem jest natychmiastowe zamknięcie naczynka. Światło lasera reaguje z barwnikiem krwi – hemoglobiną i powoduje fotokoagulację. Zamknięte przez laser naczynko usuwane jest z organizmu za pośrednictwem układu limfatycznego. Pajączek znika najczęściej w ciągu kilku dni. W przypadku rozległych teleangiektazji konieczne może okazać się powtórzenie laseroterapii.
- Elektrokoagulacja – podobnie, jak zabieg laserowy, prowadzi do koagulacji termicznej rozszerzonego naczynka. W tym przypadku na zmianę skórną działa prąd o odpowiedniej częstotliwości, który powoduje podgrzanie zawartości naczynka oraz jego zamknięcie.
- Krioterapia – w przeciwieństwie do poprzednich metod w tym przypadku stosowana jest bardzo niska, a nie wysoka temperatura. Do zamykania naczynek wykorzystuje się ciekły azot lub podtlenek azotu. Pod wpływem niskiej temperatury rozszerzone naczynko kurczy się, a jego ściany ulegają zamknięciu i wzmocnieniu.
- Skleroterapia – metoda stosowana do usuwania większych pajączków, występujących najczęściej na nogach. Polega na wstrzyknięciu do rozszerzonego naczynka specjalnego preparatu obkurczającego. Efektem jest kontrolowany stan zapalny, który powoduje zwłóknienie i zamknięcie teleangiektazji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu rozszerzonych naczynek, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.