Rozpulchnione dziąsło, ślinienie się — co zapowiada ząbkowanie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rozpulchnione dziąsło, ślinienie się — co zapowiada ząbkowanie?

Rozpulchnione dziąsło, ślinienie się — co zapowiada ząbkowanie?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Ząbkowanie u dziecka to zmora większości rodziców. Jest to okres, w którym dziecko często bywa niespokojne, ponieważ wyrzynające się uzębienie powoduje szereg dolegliwości, które wpływają na zachowanie malucha. Jak rozpoznać, że zbliża się ząbkowanie? Jakie są najczęstsze objawy?

Jakie są objawy ząbkowania?

Ząbkowaniem nazywamy proces wyrzynania się zębów mlecznych, który rozpoczyna się zazwyczaj już w 6-7 miesiącu życia, choć nie daje wtedy jeszcze objawów. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że pomimo kalendarza ząbkowania, u każdego dziecka zmiany mogą pojawiać się indywidualnie, dlatego warto poznać pewne charakterystyczne objawy związane z tworzeniem się pierwszych zębów u dziecka[1].

W pierwszej kolejności można zaobserwować spuchnięte dziąsło, jego swędzenie oraz nadmierne wydzielanie śliny. Pojawiają się także zmiany w zachowaniu dziecka, które reaguje na te dolegliwości. Do charakterystycznych objawów zaliczamy:

  1. płacz,
  2. rozdrażnienie,
  3. spadek apetytu, życia
  4. zaburzenia snu,
  5. wkładanie rączek oraz innych przedmiotów do ust.

Wyżej wymienione to objawy związane ze zmianą zachowania. Dodatkowo mogą pojawić się:

  1. gorączka,
  2. wymioty,
  3. biegunka,
  4. pieluszkowe zapalenie skóry.

Objawy ząbkowania mogą ulegać nasileniu i osłabieniu w zależności od częstotliwości wyrzynania się kolejnych zębów.

Jak długo trwa ząbkowanie?

Pierwsze dolegliwości związane z ząbkowaniem mogą pojawić się już w 3-4 miesiącu życia, a wierzchołek pierwszego zęba mlecznego obserwujemy zazwyczaj u 6-7 miesięcznych dzieci. Odchylenia od tych terminów bywają dość duże i mogą obejmować nawet 1-2 miesiące, dlatego rodzice nie powinni się ich sztywno trzymać. Zazwyczaj wzorzec ząbkowania u dziecka jest podobny do tego, jaki występował u ich rodziców. Warto więc zasięgnąć wiedzy u dziadków, którzy być może wciąż pamiętają, jak to wyglądało u ich dzieci.

Jak złagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?

Podczas ząbkowania często pojawia się stan zapalny, który powodują napierające na śluzówkę wyrzynające się zęby. Pojawiają się wymienione wcześniej objawy związane z rozpulchnieniem dziąseł, zaczerwienieniem, nadmiernym ślinieniem. Czasem może dojść do zakażenia, powstania ropnia lub zapalenia kości[2]

Ząbkowanie jest dla dziecka nieprzyjemne, dlatego warto starać się zredukować związane z nim dolegliwości. Dobrą opcją do stosowania w tym zakresie jest żel na ząbkowanie z poliwinylopirolidonem, kwasem hialuronowym i aloesem, który  tworzy na rozpulchnionym dziąśle warstwę ochronną przed bólem i łagodzi podrażnienie.

Poza metodą farmakologiczną można też stosować domowe metody, takie jak delikatny masaż dziąseł czy podawanie mokrej pieluszki do ssania. Sposoby łagodzenia dolegliwości związanych z wyrzynaniem się pierwszych zębów najlepiej omówić z lekarzem.

Rekomendacja:

Memarpour M., Soltanimehr E., Eskandarian T., Signs and symptoms associated with primary tooth eruption: a clinical trial of nonpharmacological remedies. BMC Oral Health 2015.

Kobylińska A., Olczak-Kowalczyk D., Wyrzynanie zębów mlecznych – czy może być przyczyną gorączki? Pediatria po Dyplomie 2021; 25(4).


[1] M. Memarpour, E. Soltanimehr, T. Eskandarian, Signs and symptoms associated with primary tooth eruption: a clinical trial of nonpharmacological remedies. BMC Oral Health 2015; 15: 88.

[2] A. Kobylińska, D. Olczak-Kowalczyk: Wyrzynanie zębów mlecznych – czy może być przyczyną gorączki? Pediatria po Dyplomie 2021; 25(4), s. 40-49.