Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-08-02 16:30:28
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Ząbkowaniem nazywamy proces wyrzynania się zębów mlecznych, który rozpoczyna się zazwyczaj już w 6-7 miesiącu życia, choć nie daje wtedy jeszcze objawów. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że pomimo kalendarza ząbkowania, u każdego dziecka zmiany mogą pojawiać się indywidualnie, dlatego warto poznać pewne charakterystyczne objawy związane z tworzeniem się pierwszych zębów u dziecka[1].
W pierwszej kolejności można zaobserwować spuchnięte dziąsło, jego swędzenie oraz nadmierne wydzielanie śliny. Pojawiają się także zmiany w zachowaniu dziecka, które reaguje na te dolegliwości. Do charakterystycznych objawów zaliczamy:
Wyżej wymienione to objawy związane ze zmianą zachowania. Dodatkowo mogą pojawić się:
Objawy ząbkowania mogą ulegać nasileniu i osłabieniu w zależności od częstotliwości wyrzynania się kolejnych zębów.
Pierwsze dolegliwości związane z ząbkowaniem mogą pojawić się już w 3-4 miesiącu życia, a wierzchołek pierwszego zęba mlecznego obserwujemy zazwyczaj u 6-7 miesięcznych dzieci. Odchylenia od tych terminów bywają dość duże i mogą obejmować nawet 1-2 miesiące, dlatego rodzice nie powinni się ich sztywno trzymać. Zazwyczaj wzorzec ząbkowania u dziecka jest podobny do tego, jaki występował u ich rodziców. Warto więc zasięgnąć wiedzy u dziadków, którzy być może wciąż pamiętają, jak to wyglądało u ich dzieci.
Podczas ząbkowania często pojawia się stan zapalny, który powodują napierające na śluzówkę wyrzynające się zęby. Pojawiają się wymienione wcześniej objawy związane z rozpulchnieniem dziąseł, zaczerwienieniem, nadmiernym ślinieniem. Czasem może dojść do zakażenia, powstania ropnia lub zapalenia kości[2].
Ząbkowanie jest dla dziecka nieprzyjemne, dlatego warto starać się zredukować związane z nim dolegliwości. Dobrą opcją do stosowania w tym zakresie jest żel na ząbkowanie z poliwinylopirolidonem, kwasem hialuronowym i aloesem, który tworzy na rozpulchnionym dziąśle warstwę ochronną przed bólem i łagodzi podrażnienie.
Poza metodą farmakologiczną można też stosować domowe metody, takie jak delikatny masaż dziąseł czy podawanie mokrej pieluszki do ssania. Sposoby łagodzenia dolegliwości związanych z wyrzynaniem się pierwszych zębów najlepiej omówić z lekarzem.
Rekomendacja:
Memarpour M., Soltanimehr E., Eskandarian T., Signs and symptoms associated with primary tooth eruption: a clinical trial of nonpharmacological remedies. BMC Oral Health 2015.
Kobylińska A., Olczak-Kowalczyk D., Wyrzynanie zębów mlecznych – czy może być przyczyną gorączki? Pediatria po Dyplomie 2021; 25(4).
[1] M. Memarpour, E. Soltanimehr, T. Eskandarian, Signs and symptoms associated with primary tooth eruption: a clinical trial of nonpharmacological remedies. BMC Oral Health 2015; 15: 88.
[2] A. Kobylińska, D. Olczak-Kowalczyk: Wyrzynanie zębów mlecznych – czy może być przyczyną gorączki? Pediatria po Dyplomie 2021; 25(4), s. 40-49.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.