Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
Źródło artykułu: materiały prasowe Castello
2014-12-19 18:04:38
Co kraj to obyczaj
Anglicy znani są z miłości do Cheddara, w szczególności na ciepło. Ten żółtopomarańczowy przysmak o lekko kwaskowatym, orzechowym smaku stanowi połowę sprzedawanych serów w Wielkiej Brytanii. Każdy kto go próbował, wie jak wspaniale się zapieka – na grzankach, pasztetach czy na wierzchu gęstej zupy.
Francuzi to miłośnicy aromatycznych serów Beaufort, Comte, Emmental, czy bardzo intensywnych serów przerośniętych pleśnią. Kiedy myślimy o serach francuskich, najczęściej myślimy o desce różnorodnych przekąsek o mocnym zapachu, podawaną na zimno do wina, owoców czy orzechów.
Włosi Parmezan, Mozarella – niezwykle popularna w Polsce kuchnia włoska powoduje, że większość z nas utożsamia ten kraj właśnie z tymi serami, najczęściej zapiekanymi na pizzy, albo podawanymi w sałatce na zimno. Włochy to też kraj, z którego pochodzi wiele serów pleśniowych… albo zepsutych jak pochodzący z Sardynii Cosu Marzu, serwowany z żywymi larwami much.
Duńczycy oferują światu słynne sery przerośnięte niebieską pleśnią – bardziej słone i mniej intensywnie pachnące od francuskich. Danish Blue, zwane też czasem „danablu” to rodzaje serów znane na całym świecie. Te kremowe, jak np. Castello Danish Blue Extra Creamy doskonale się topią i są często serwowane na ciepło, ale wiele też jada się na zimno.
Grecy uwielbiają ser Feta. Owczo-kozi ser marynowany w zalewie octowej szczególnie nadaje się do spożywania na zimno, ale bywa też czasem wykorzystywany w daniach gorących.
Polacy szczycą się oscypkami, twarogami, bryndzą i produkowanym ręcznie z niepasteryzowanego mleka krowiego serem korycińskim. Polacy upodobali sobie sery podawane na cieplo: oscypki pieczone z żurawiną, a bryndzę z kaszami.
Ser na ciepło
Jak widać, niektóre sery są najlepsze na zimno, inne na ciepło. Jeśli myślisz o podaniu sera na ciepło – pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, używaj tylko serów proponowanych w przepisie. Często podobne do siebie sery różnie zachowują się po podgrzaniu.
Sery, które po pogrzaniu będą elastyczne, ciągliwe i włókniste to: Mozzarella, Scamorza, Provolone, Oaxaca, warkocze serowe oraz Cheddar. Idealnie sprawdzą się na pizzy, w krokietach lub w kanapkach (włoskie Panini).
Niektóre gatunki serów podane na ciepło będą gładkie i płynne. Asiago, różne odmiany sera Cheddar, Emmentaler, Gruyere, Havarti, Muenster, Gouda, niebieskie sery pleśniowe oraz dojrzałe sery miękkie w skórce jak Brie i Camembert (przed podgrzaniem zdejmij skórkę, która się nie roztopi). Używając ich, możesz przygotować doskonałe kanapki zapiekane, nadają się także do zup warzywnych, quiche, do nadziewania warzyw, dań z makaronu, jako dodatek do puree oraz risotto i sufletów. Sprawdzą się szczególnie jako farsz.
Trzecia grupa to sery, które po pogrzaniu zmiękną, ale zachowają swoją konsystencję. Przyczyną tej właściwości jest duża zawartość soli lub serwatka, której producenci w przypadku innych serów się pozbywają. Halloumi, Queso Blanco, Queso Fresco, Ranchero, Cotija, Indian Paneer, twaróg, Ricotta, świeży ser kozi oraz feta – te rodzaje najlepiej smakują z grilla, smażone lub pieczone.
Pamiętaj o istotnej rzeczy – nie przesadzaj z temperaturą i czasem pieczenia, gdyż spowoduje to rozdzielenie białka i tłuszczu. Ser najlepiej przed obróbką termiczną utrzeć, aby trwała ona krócej. Dobrze też doprowadzić go do temperatury pokojowej.
Ser na zimno
Sery mogą stanowić również oddzielne danie i tak jak we Francji, zostać podane po daniu głównym z owocami, winem lub piwem, a także świeżymi ziołami. Deska serów może być także przekąską na „szwedzkim stole”.
Tutaj też ważna uwaga: wszystkie sery będą lepiej smakować, jeżeli podasz je w temperaturze pokojowej. Dotyczy to szczególnie wykwintnych serów z przerostem pleśni. Jedzone prosto z lodówki na zimno naprawdę dużo tracą.
Z tego powodu deskę serów przygotować przed przyjściem gości, bo wiele serów potrzebuje nawet godziny na nabranie aromatu w temperaturze pokojowej.
Te porady powinny wam ułatwić samodzielne eksperymenty, do których gorąco zachęcamy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!