Niepokojące statystyki
Według badań Eurostatu z 2014 r. Polska jest na drugim miejscu w Europie (po Niemczech) pod względem liczby samobójstw osób niepełnoletnich – 209 młodych osób odebrało sobie wtedy życie. Dane zawarte w raporcie „Dzieci się liczą” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę są alarmujące. W 2015 roku liczba prób samobójczych osiągnęła w Polsce najwyższy wskaźnik od lat – 481 prób (w tym 12 podjętych przez dzieci do 12. roku życia). W 2016 roku wskaźnik ten był niewiele niższy – 475 prób. Obecnie nie ma tendencji spadkowej. Dzieci zmagają się z depresją oraz wieloma schorzeniami czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. „Dziennik Gazeta Prawna” powołuje się na badania przeprowadzone wśród warszawskich gimnazjalistów, pokazujące że objawy depresyjne ma co piąta 15-latka. Potwierdza to międzynarodowy raport HBSC, z którego wynika, że polskie dziewczęta mają najniższą samoocenę w Europie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PSYCHOLOG: Zaburzenia psychiczne u dzieci – TO WARTO WIEDZIEĆ! >>
Konsultant Krajowa w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, dr hab. Barbara Remberk podaje, że obłożenie w szpitalach wynosi 150-160 proc. NFZ i resort zdrowia pracują nad poprawą sytuacji na oddziałach psychiatrycznych i pomocą psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Według informacji „DGP”, przygotowywany jest plan, projekt zmian. Od 2019 roku może ruszyć program ratunkowy, tworzony przez zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, na elementy którego składają się:
- psycholog w każdej szkole,
- terapeutyczne zespoły mobilne,
- szybko dostępna terapia rodzinna.
Pomoc psychologiczna dla dzieci ma być dostępna blisko ich miejsca zamieszkania. W założeniu będzie to trójstopniowy model opieki:
- najpierw wspierane będą niemedyczne formy pomocy w środowisku dziecka (dom rodzinny, szkoła),
- drugim stopniem będzie leczenie ambulatoryjne – w poradniach,
- ostatnią formę pomocy będzie stanowiło leczenie w szpitalu.
Plan zakłada również wprowadzenie nowego zawodu – terapeuty środowiskowego, który będzie koordynował działaniami, wspierał oraz współpracował ze szkolnymi specjalistami.