Opublikowany przez: Monika C. 2019-06-06 22:06:29
Autor zdjęcia/źródło: Rosliny strączkowe w diecie dziecka @Background photo created by topntp26 - www.freepik.com
Strączki najczęściej kojarzymy z dietą wegetariańską i wegańską. To dlatego, że są cennym źródłem białka roślinnego i świetnie zastępują produkty zwierzęce. Najróżniejsze odmiany grochu (dzieci lubią młody), zielony groszek, fasoli, soczewicy czy bób są również jednym z elementów diety zalecanym w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Na polskich stołach goszczą coraz częściej, jednak zdecydowanie za rzadko, biorąc pod uwagę ich wartości odżywcze.
Rośliny strączkowe z powodzeniem mogą, a nawet powinny znajdować się w diecie dziecka. Soczewica, groch, fasola składają się w około 30% z łatwo przyswajalnego przez organizm człowieka białka. Zawierają także tłuszcze, węglowodany, żelazo, cynk i witaminy z grupy B.
Rośliny strączkowe można wprowadzać do diety dziecka od 9. miesiąca, chociaż niektórzy zalecają je już pomiędzy 6. i 8. miesiącem życia. Najlepiej zacząć od zielonego groszku, fasolki szparagowej lub ugotowanej i zblendowanej na gładko czerwonej soczewicy. Możesz dodać jej niewielką ilość do zupki, zamiast mięsa. W połączeniu z kaszą stworzy pełnowartościowy posiłek bez konieczności dodawania produktów zwierzęcych: mięsa, jaj lub masła.
Mimo zalet odżywczych roślin strączkowych, na początku mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego niemowlaka i dwulatka, takie jak wzdęcia, gazy i ból brzuszka. By ich uniknąć można wykorzystać kilka trików:
>>> Czytaj też:
Od kiedy truskawki dla dziecka? Owoce sezonowe w diecie niemowlaka
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.