Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-01-15 10:20:15
Autor zdjęcia/źródło: witamina D, mat. prasowe
Witamina D to grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najważniejsze formy witaminy D to witamina D2 (ergokalcyferol) oraz witamina D3 (cholekalcyferol). Witamina D kojarzona jest głównie z tego, że pomaga w przyswajaniu wapnia, a co za tym idzie – odpowiada za zdrowe i mocne kości oraz zęby. Wspomaga również mineralizację tkanki kostnej. Witamina D wzmacnia także układ mięśniowy i nerwowy, ponieważ znajdujący się w organizmie wapń reguluje przekaz impulsów nerwowych. Witamina D może przeciwdziałać również próchnicy. Na tym nie koniec jej zalet. Witamina D, a dokładniej – D3, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy poprzez działanie immunomodulujące. Sezonowa zmienność zawartości witaminy D w organizmie (spowodowana zmiennością nasłonecznienia w różnych porach roku) wiąże się także, z sezonowością przeziębień.
Jak powszechnie wiadomo, pod wpływem promieniowania słonecznego, organizm człowieka potrafi samodzielnie syntezować witaminę D3 z prowitaminy. Wśród źródeł pokarmowych, w których można znaleźć nie tylko D3, ale też pozostałe witaminy z tej grupy, wymienia się: jajka, produkty mleczne, oleje roślinne, sery, a także wątróbkę. Niestety, z różnych powodów nie każdy może jeść poszczególne artykuły spożywcze, dlatego też trzeba zadbać o właściwą suplementację witaminy D. Małym dzieciom podaje się ją w kapsułkach (np. https://bioaron.pl), a dawka musi być uzależniona od masy ciała malucha, dlatego przed wyborem produktu najlepiej skontaktować się z pediatrą, który zaleci, jak często należy podawać dziecku witaminę.
Jak już wspomniano, witamina ta odpowiada za mocne kości, dlatego jej braki przyczyniają się do chorób układu kostnego – u dzieci powodują krzywicę, a u dorosłych osteoporozę i osteomalację, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Niewystarczająca ilość witaminy D może też mieć wpływ na wystąpienie cukrzycy, chorób zapalnych i chorób układu krążenia.
Należy więc pamiętać o odpowiedniej diecie, a w sytuacji, gdy nie pokrywa ona w całości zapotrzebowania na witaminę D – poprosić lekarza o zalecenie odpowiedniej suplementacji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.