Rodzinometr, czyli 10 liczb dla rodziny - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rodzinometr, czyli 10 liczb dla rodziny

Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina… Nie ma chyba osoby, która nie znałaby tej piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Rodzina jest najważniejsza i dlatego polityka prorodzinna jest jednym z priorytetów rządu. W tym tygodniu premier Ewa Kopacz wręczyła milionową Kartę Dużej Rodziny. Z tej okazji ruszył również „Rodzinometr”.

Brzmi rodzinnie prawda? I właśnie tak działa. Rodzinometr, bo o nim mowa, to narzędzie ułatwiające zdobycie wiedzy na temat ulg dla rodzin, dofinansowań, urlopów i wszelkich innych praktycznych informacji, które pomogą Waszej rodzinie na różnych etapach życia. Warto jednak dokładnie przeanalizować czym jest ów rodzinometr i poznać ponad 10 liczb, które zmieniły politykę prorodzinną w Polsce.  

 

DLA CAŁEJ FAMILII - MILION KART DUŻEJ RODZINY

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z co najmniej trójką dzieci. Jest wydawana niezależnie od dochodu. Rodziny takie są upoważnione do korzystania z oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Karta została uchwalona w maju ubiegłego roku. Od tego czasu do programu przyłączyło się 580 partnerów z ponad 5800 placówek w całym kraju.

DLA BRZDĄCÓW - WIĘCEJ ŻŁOBKÓW

Dzięki nowelizacji ustawy żłobkowej z 2013 roku i zmianie zasad dofinansowywania żłobków możliwe stało się tworzenie nowych placówek. Państwo zwiększyło bowiem dotacje z 50 do 80%. Poza tym od 2011 roku działa program MALUCH, dzięki któremu wzrosła liczba instytucji opieki nad dziećmi. Poza żłobkami bowiem zaczęły powstawać kluby dziecięce oraz pojawili się dzienni opiekunowie. Dodatkowo w tym roku do programu wprowadzono nowy program  „Maluch na uczelni”, który umożliwi tworzenie żłobków przy uczelniach. Dzięki niemu studiujący rodzice będą mogli w pełni spełniać się zarówno w nowej, rodzinnej roli jak i będą mieli czas na spokojną naukę.

DLA STARSZAKÓW – WIĘCEJ PRZEDSZKOLI I MIEJSC W PRZEDSZKOLACH

Od września 2013 roku płacimy mniej za pobyt maluchów w przedszkolu. Możemy zostawić malucha w przedszkolu na pięć godzin bezpłatnie, za każdą kolejną godzinę płacąc maksymalnie złotówkę. Na dodatkowe godziny bowiem samorządy dostają dotacje z budżetu państwa. Opieka przedszkolna i edukacja maluchów jest ułatwiona – rośnie nie tylko liczba przedszkoli, ale także miejsc w przedszkolach.

DLA PRZYSZŁYCH RODZICÓW – DOFINANSOWANIE IN VITRO

W lipcu 2013 r. ruszył rządowy program o nazwie „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016”. Po raz pierwszy zabiegi te są finansowane z budżetu państwa. Do końca kwietnia z programu skorzystało ponad 15 tysięcy par, a na świat przyszło prawie 2 tysiące maluchów.

DLA ZAPRACOWANYCH  - DŁUŻSZE URLOPY DLA MAMY I TATY

Milowym krokiem w polityce prorodzinnej rządu było wydłużenie w urlopu dla rodziców. Obecnie rodzice mogą skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Tylko pierwszych 14 tygodni zarezerwowanych jest dla matki, pozostałą częścią rodzice mogą się wymieniać. Nie zapominajmy też o urlopach przewidzianych specjalnie dla tatusiów.


CZYTAJ DALEJ >>>


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Wszystko tak pięknie zapisane.. tylko ciekawe jak to się ma do rzeczywistości..