Opublikowany przez: Familiepl 2022-01-05 07:26:20
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Surface on Unsplash
Rodzinny kapitał opiekuńczy jest to świadczenie, które przysługuje na drugie i kolejne dzieci w rodzinie od ukończenia przez nie 12 miesiąca życia do 35 miesiąca. Przy przyznaniu tego świadczenia nie obowiązuje kryterium dochodowe. Rodzinny kapitał opiekuńczy – załączniki, wniosek, komu przysługuje – krok po kroku.
Możesz się ubiegać o to świadczenie na drugie i kolejne dzieci, jeśli dziecko mieszka z Tobą i pozostaje na Twoim utrzymaniu, a do tego jesteś:
W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej przez oboje rodziców, świadczenie możesz otrzymać Ty i drugi rodzic w wysokości połowy kwoty przysługującej przez cały okres.
We wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy należy wskazać pierwsze dziecko oraz dziecko/dzieci, na które pobierzemy to świadczenie (drugie i kolejne). Wiek pierwszego dziecka nie ma w tym przypadku znaczenia.
Wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy wraz z załącznikami możesz złożyć elektronicznie. Załączniki do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą uzależnione od Twojej sytuacji prawnej związanej np. z pobytem w Polsce lub pracą za granicą, a także prawną sytuacją rodzinną. Aby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy musisz dołączyć do składanego elektronicznie wniosku załączniki:
Po złożeniu wniosku o Rodzinny kapitał opiekuńczy wraz z załącznikami, świadczenie możesz otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc.
Składając wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki możesz wskazać, w jakiej wysokości chcesz otrzymywać świadczenie: czy chcesz otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.
Aby uzyskać świadczenie Rodzinny kapitał opiekuńczy należy złożyć do ZUS wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki:
Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do niego możesz złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu się do PUE ZUS należy wybrać zakładkę Rodzinny Kapitał Opiekuńczy z lewej strony i postępować według kolejnych pół we wniosku. Dobrze mieć już wówczas przygotowane załączniki w formie elektronicznej do pobrania i dołączenia do wniosku o Rodzinny kapitał poiekuńczy.
Jeśli jesteś matką albo ojcem dziecka i masz numer PESEL, możesz także złożyć wiosek RKO-R, przez:
źródło informacji: ZUS.pl /baza wiedzy
CZYTAJ TEŻ >> Urodzenie dziecka - jak je zgłosić online?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.