Opublikowany przez: Familiepl 2021-12-08 08:52:04
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Laura Chouette on Unsplash
Wydawnictwo PWN corocznie organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W 2021 wygrało słowo znane z mema: „śpiulkolot”. Jeśli go nie znasz, to może znaczyć , że masz powyżej 18 lat, bo tyle maksymalnie lat mogły mieć osoby głosujące na Młodzieżowe Słowo Roku 2021.
Plebiscyt organizowany przez PWN ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. W tym roku najwięcej głosów, bo aż 9656 otrzymało słowo śpiulkolot – czyli jak czytamy na stronie organizatora, jest to miejsce do spania, a samo słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to „spać”.
Kolejne miejsce otrzymało słowo “naura”, które uzbierało 9401 głosów. Jest ono skrótem od słowa na razie.
Na trzeciej pozycji uplasowało się wyrażenie „twoja stara”, które funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.
Naszą uwagę zwróciły dwa wyróżnienia, które rodzice zdecydowanie powinni znać, aby nadążac za tokiem myślowym swoich latorośli.
Ciekawym jest bowiem słowo mrozi/mrozić, które otrzymało nagrodę za kreatywność językową. W analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwyciężyło w tym roku hasło "cringe", w Polsce mamy jego odpowiednik.
Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe’u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania – jak czytamy na stronie organizatora plebiscytu.
Innym, pewnie znanym już rodzicom z zajęć zdalnych na Teamsach, jest słowo „odciszyć”. Znaczy ono dokładnie tyle, co wyłączyć wyciszony mikrofon w trakcie rozmowy wideo online.
CZYTAJ TEŻ >> SUPER prezenty na święta dla dzieci
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.