Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-06-30 13:58:31
Ząbkowanie u dzieci to ogromnie stresujący czas. Potrzebują wtedy dużo ciepła i bliskości. Podejście odpowiadające tej potrzebie w tym okresie jest wyrazem filozofii rodzicielstwa bliskości (ang. attachment parenting). Termin ten jest utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, określa filozofię rodzicielską opartą na zasadach teorii przywiązania w psychologii rozwojowej, która mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną mającą wpływ na całe jego przyszłe życie*. Margot Sunderland w książce Mądrzy rodzice podkreśla, że jeżeli będziemy przygotowani do postępowania zgodnie z tym, co na temat wychowania może nam powiedzieć nauka, będziemy mogli promować rozwój lepszych społeczeństw cechujących się większym współczuciem, zdolnością do refleksji i szacunkiem dla odmienności.
Ząbkowanie u dzieci a poczucie bliskości
Ból, który często towarzyszy wyrzynaniu się zębów, sprawia, że niemowlę jest niespokojne. Zagubione nie wie co się dzieje. Często też ciężko jest mu zaspokoić potrzebę ssania mleka mamy. Ponadto pojawiają się czasem inne dolegliwości. To wszystko jest źródłem ogromnego niepokoju dziecka. W takich momentach dobrze jest poświęcać maluszkowi więcej niż zwykle czasu. Czułość, przytulanie, noszenie i częste przystawianie do piersi sprawiają, że dziecko w stresującej dla siebie sytuacji czuje się bezpiecznie i wie, że nie jest samo. Otoczone ramionami rodzica łatwiej znosi przykre dolegliwości ząbkowania. Każdy nowy ząbek to nowe wyzwanie, za każdym razem maluszek musi zmieniać odrobinę technikę ssania piersi. Cierpliwość i spokój ze strony rodzica stanowią o spokoju dziecka. Jeżeli maluch ma bardzo silną potrzebę bliskości, możemy ją zaspokoić dzięki chustowaniu. Dziecko blisko serca mamy lub taty będzie się czuło bezpieczniejsze i spokojniejsze. Łatwiej wtedy zniesie wszelkie dolegliwości. Taka forma opieki ma wiele plusów – dziecko jest blisko i czuje się szczęśliwe, a mama ma wolne ręce i może spokojnie wykonać różne czynności.
Ekologiczne sposoby na ząbkowanie
Jest wiele sposobów na bolesne ząbkowanie u dzieci. Dobrze skupić się jednak na początku na tych najprostszych. Do naturalnych gryzaków zaliczane są specjalne korale dla dzieci z bursztynu i korzeń irysa. Dobrze sprawdzają się też schłodzone owoce i warzywa. Jeżeli ząbkowaniu towarzyszy intensywny, ból warto też pomyśleć o odpowiednim preparacie przeciwbólowym. Na rynku dostępne są leki zawierające jedynie składniki pochodzenia naturalnego, jak np. rumianek pospolity, szkarłatka czy rzewień (Camilia).
* Źródło cytatu: Wikipedia, hasło: rodzicielstwo bliskości
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.