Opublikowany przez: Familiepl 2021-01-15 11:16:10
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie- źródło SET Psychologa Dziecięcego Agnieszka Małek
Wielu z nas na pewno nie wyobraża sobie, aby położyć dziecko zimą na mrozie na drzemkę. Leżakowanie kojarzy się zwykle przedszkolakom z ciepłą pościelą, przytulanką, ciszą i ciepełkiem. A tymczasem są przedszkola, w których dzieci niemal całe dnie spędzają na dworze (niezależnie od pogody), a do tego mają drzemki również na świeżym powietrzu – także zimą.
Zdjęcie z ciekawym opisem pokazała u siebie na FB Agnieszka Misiak, psycholog dziecięcy. Wywołało ono niemałe poruszenie na profilu autorki, ale nie tylko. Niektórzy z zachwytem przyklaskiwali takiemu sposobowi wychowania malucha, który będzie korzystny dla jego zdrowia. Inni natomiast z oburzeniem polecali, aby rodzicea spróbowali takiej drzemki i sprawdzili, czy będzie im przyjemnie i będą po niej zdrowi.
- Wrzucam Wam to zdjęcie jako osobny post, bo pęknę jeśli się nie podzielę. To jest słuchajcie świetna rzecz, jak można różnie widzieć takie rzeczy jak 'zimno', 'zmarznie', 'drzemka. Bardzo mnie to interesuje i bardzo poszerza mi horyzonty oglądanie jak inni widzą inaczej rzeczy zdawałoby się oczywiste.
To jest drzemeczka w kanadyjskim Leśnym Przedszkolu. Temperatura 0 stopni. Kanadyjska zima to -20 / - 25 więc pewnie 0 jest wiosenną pogodą. Czy Wy też lubicie podglądać jak w innych częściach świata ogarnia się rzeczy oczywiste - całkiem inaczej? Prosiłabym Was też o dzielenie się refleksją, która trochę wychodzi z ciekawości i założenia, że inni rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej i że nasze rozwiązania jak np 20 minut spaceru w czasie przedszkola (kiedy nie pada), to nie jest jedyna i słuszna opcja. Wrzucam Wam, żebyśmy razem pootwierali oczy – napisała psycholog Agnieszka Misiak.
Długie przebywanie na dworze, a nawet spanie na nim to standard nie tylko w kanadyjskim przedszkolu leśnym. Zarówno w krajach skandynawskich jak i na Islandii, dzieci w przedszkolach spędzają większość czasu na dworze – niemal niezależnie od pogody. Ma im to zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i odporność.
CZYTAJ TEŻ: >> Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.