Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-27 15:15:43
Autor zdjęcia/źródło: Obraz chayannath96 z Pixabay
Komar tygrysi jest czterokrotnie większy niż “nasz” europejski, a na jego odwłoku widać charakterystyczne białe paski. Jego naturalnym środowiskiem są kraje Azji południowo-wschodniej. Do Europy dotarł prawdopodobnie z importowanymi towarami. Okazuje się, że wraz ze zmianami klimatu - bardziej upalnymi i wilgotnymi latami, coraz lepiej czuje się w Europie. Najczęściej daje o sobie znać w krajach południowych, ale media informują o przypadkach ukąszenia przez komary tygrysie na wyspach brytyjskich.
ZOBACZ: Borelioza wciąż groźna: skuteczny lek jest już na horyzoncie!>>
Komary tygrysie z południowo-wschodniej Azji mogą przenosić aż 20 groźnych dla człowieka arbowirusów. Do tej pory w Europie nie było powodu, żeby się nimi przejmować. Teraz możemy zostać ukąszeni przez nie także w naszej, umiarkowanej strefie klimatycznej. Warto się przed nimi chronić, ponieważ egzotyczne komary tygrysie mogą być wektorami (mogą przenosić) wirusy wywołujące choroby takie jak: zika, denga, gorączka zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu czy żółta febra. Dobra wiadomość jest taka, że im dalej na północ Europy, tym komarowi z Azji trudniej się utrzymać. Upalne i wilgotne lato zobowiązuje nas do ostrożności, do stosowania odpowiedniej ochrony przed ukąszeniami siebie i dzieci. Szczególną uwagą powinniśmy się wykazywać przebywając w krajach śródziemnomorskich. Dlaczego?
Rządy Hiszpanii i Francji wydały oficjalne ostrzeżenia przed komarami tygrysimi. We Francji owady dotarły z południa do Paryża już w 2018 roku (tak donosiły media). Teraz ponad połowa Francji znajduje się już w strefie zagrożenia - czytamy w wiadomości.radiozet. Podobnie jest na hiszpańskiej Ibizie. Dlaczego tak się dzieje i co ma do tego epidemia COVID-19? Zamknięte hotele i wille należące do obcokrajowców są teraz puste. Woda w należących do nich basenach, jest świetnym środowiskiem do wylęgu tych owadów. Władze Ibizy wezwały mieszkańców do jak najszybszego oczyszczenia basenów, zanim powstanie kolejny poważny problem, zagrażający zdrowiu i turystyce.
ZOBACZ: Co na komary? Domowe sposoby bezpieczne dla dzieci>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.