Poród, to chwila, w której na świecie pojawia się nowy człowiek. Dla każdej kobiety jest to bardzo wyczerpujący proces, nieraz bardzo bolesny. Dzieci na świat mogą przyjść na kilka sposobów. Portal Familie.pl przedstawia słabe i mocne strony różnych rodzajów porodów.
Dzieci mogą rodzić się na wiele sposobów. Od porodu siłami natury, poprzez wspomaganie mechaniczne, na operacji kończąc. Jak to w życiu, żadna z metod nie jest idealna. Jak zatem rodzić, żeby nic nie zagrażało ani zdrowiu mamy, ani dziecka? Portal Familie.pl we współpracy z Jarosławem Saczonkiem, ginekologiem i właścicielem poradni
Feminamed opracował mocne i słabe strony różnych rodzajów porodów.
Poród naturalny:
Poród naturalny dzieli się na cztery okresy. Pierwszy okres rozpoczyna się w chwili wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy i trwa do pełnego rozwarcia szyjki macicy. Drugi okres porodu zaczyna się w chwili, gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta i trwa do momentu urodzenia się dziecka. Trzeci okres porodu trwa do dwóch godzin po porodzie. Wtedy rodzi się łożysko. Czwarty okres to czas połogu.
Niewątpliwie mocną stroną tego porodu jest to, że dziecko przychodzi na świat w momencie, gdy zarówno samo, jak i organizm kobiety są na to gotowe. Brak ingerencji chirurgicznej sprawia, że macica nie jest w żaden sposób urażona, podlega skurczom w sposób naturalny gdy rodzi się dzieko a następnie wydala tzw. popłód, czyli łożysko, błony płodowe, drobne skrzepy krwi. Niewielkim odstępstwem od natury jest tu nacięcie krocza, ale to ma za zadanie chronić krocze przed ewentualnym niekontrolowanym pęknięciem wskutek napierającej główki płodu. Nacięcia krocza nie należy się bać ponieważ wykonywane jest w szczytowym momencie skurczu i nie czuć go wogóle a dla pewności krocze można wcześniej znieczulić miejscowo. Podobnie szycie krocza - odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie niebolesne.
Czas trwania porodu naturalnego, który dochodzi nieraz do kilkunastu godzin może sprawić, że pacjentki będą się bały porodu. Jednakże postęp medycyny sprawił, że obecnie porody odbywają się w warunkach komfortowych, w asyście wyspacjalizowanego personelu oraz sprzętu. Jak również ów postęp daje możliwości znacznego skrócenia czasu trwania porodu do kilku godzin na drodze farmakologicznej, znacznego złagodzenia dolegliwości bólowych oraz możliwość (nie w każdym szpitalu) znieczulenia zewnątrzoponowego.
Cesarskie cięcie:
Niewątpliwym atutem tej metody jest czas. Operacja cięcia cesarskiego trwa około pół godziny, a pacjentka jest znieczulona podpajęczynówkowo, czyli od pasa w dół. Cięcie cesarskie można dokładnie zaplanować. Cięcie cearskie bywa wykonywane wówczas gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia pacjentki lub dziecka. Bywa także zaplanowane z powodu wskazań, które z góry determinują ten rodzaj porodu, np. położenie płodu miednicowe u pierworódki, czy niewspółmierność porodowa i inne. Podczas tego rodzaju porodu drogi rodne i krocze kobiety zostają nienaruszone.
Cesarskie cięcie jest operacją, podczas której następuje otwarcie brzucha. Z tego typu operacją związane jest ryzyko powikłań. Mogą wystąpić m.in.: krwotok, zakażenie, pęknięcie macicy przy następnym porodzie, blizna na skórze, uszkodzenie pęcherza, jelit, moczowodów, przepuklina i inne. Po porodzie operacyjnym kobieta dłużej dochodzi do pełni zdrowia.
Jeśli pierwsza ciąża zakończyła się cięciem cesarskim każda kolejna może zakończyć się naturalnie tylko po wnikliwej analizie wskazań do pierwszego cięcia. To jest bardzo ważne, ponieważ niektóre z wskazań do cięcia, jak wady w budowie miednicy, czy np. wada serca u matki muszą być powielone przy kolejnych porodach. Jeśli takie nie występują, kobieta może urodzić w sposób naturalny kolejne dziecko.
Poród w wodzie:
Plusem takiego porodu może być to, że kobiety łatwiej radzą sobie z bólem. Przebywanie w wodzie reguluje ciśnienie tętnicze kobiety i wpływa na obniżenie adrenaliny. Dla dziecka taki poród również jest mniejszym szokiem, ponieważ woda jest środowiskiem zbliżonym do tego, w jakim funkcjonował płód.
Jednakże okazało się, że jeszcze niedawno bardzo modne porody w wodzie wiążą się z dużym odsetkiem zachłystowego zapalenia płuc u noworodków. Obecnie metoda została zarzucona.
Próżnociąg położniczy i poród kleszczowy:
Metody bardzo podobne do siebie. Ich zadaniem jest wspieranie porodu drogami natury. Zastosowanie próżniociągu polega na tym, że na główkę płodu zakłada się specjalną przyssawkę, gdy główka jest już na wychodzie. Lekarz wykonując pelotą specjalne ruchy ułatwia przejście płodu przez kanał rodny.
Poród za pomocą kleszczy ma za zadanie uzyskać ten sam efekt lecz różnica tkwi w samym urządzeniu. Kleszcze obejmują główkę płodu dając położnikowi możliwość jej pewnego uchwycenia i na podobnej zasadzie - poprzez odpowiednie ruchy bezpieczne wydobycie płodu drogami natury.
Użycie tych narzędzi jest niewątpliwym ułatwieniem porodu w momencie, gdy pacjentka ma kłopoty z urodzeniem dziecka, a jest już za późno na cesarskie cięcie. Jest to jedyne zadanie, a zarazem plus z używania tych urządzeń podczas porodu.
W przypadku próżnociągu przyssawka może się odessać, co powoduje gwałtowną zmianę ciśnienia śródczaszkowego. To może sprawić, że naczynia czaszki ulegną uszkodzeniu. Kleszcze z kolei mogą mechanicznie uszkodzić uszy, czy nosek dziecka. Jeśli podczas porodu używane są kleszcze, to również krocze kobiety musi być bardzo mocno nacięte.
Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl