Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-05-24 15:25:18
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Jak sobie z nim radzić, kiedy zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu? Czy kaszel u dzieci wymaga innego leczenia? Opowiemy o tym poniżej.
Specjaliści wyróżniają wiele rodzajów kaszlu. Można mówić np. o kaszlu alergicznym, który towarzyszy objawom uczulenia. Wywołuje go alergen, dlatego może trwać dużo dłużej, niż kaszel wywołany przeziębieniem. Wpływa to na komfort życia, ponieważ kaszel alergiczny może być wyjątkowo uciążliwy, np. u osób uczulonych na kurz, które kaszlą cały rok.
Wśród jednak bardziej podstawowych rodzajów kaszlu wyróżnia się dwa: kaszel mokry i suchy. Ich inne określenia to kaszel produktywny i nieproduktywny.
Kaszel produktywny, zwany mokrym, to ta lepsza wersja kaszlu. Pozwala on pozbyć się z dróg oddechowych wydzieliny oskrzelowej, która zbiera w sobie wszelkie zanieczyszczenia. Jej obecność w układzie oddechowym może prowadzić do powikłań, dlatego kaszel mokry jest pomocny, jeśli chodzi o zdrowie organizmu.
Leczenie kaszlu mokrego należy podjąć, jeżeli kaszel mokry nie powoduje odkrztuszania się wydzieliny. Może to świadczyć o tym, że jest jej zbyt mało, by ruchy wykrztuśne mogły pomóc się jej pozbyć – może też być zbyt gęsta.
W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się najczęściej leki rozrzedzające i ułatwiające wykrztuszanie. Popularne są syropy, np. Flawamed, którego substancją czynną jest chlorowodorek ambroksolu, potocznie zwany ambroksolem. Działa poprzez zwiększenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego lepkości. Dzięki temu odruch kaszlowy powoduje łatwiejsze odrywanie się wydzieliny. Ta sama substancja jest czynnym składnikiem Flegaminy, kolejnego popularnego leku wykrztuśnego. Oprócz syropów na kaszel można przyjmować też tabletki, np. Deflegmin.
Przyjmowanie leków wykrztuśnych może nasilić objawy kaszlu. Nie należy jednak przyjmować wtedy tabletek, które będą go hamować – może to spowodować pozostawanie w drogach oddechowych zanieczyszczonej wydzieliny, a to może być groźne dla zdrowia.
Kaszel nieproduktywny jest bardziej niebezpieczną wersją kaszlu. Nie pomaga on pozbyć się szkodliwej wydzieliny, jest bowiem wynikiem podrażnienia błony śluzowej oskrzeli, gardła lub krtani. Pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, ponieważ wirusy nie powodują powstawania wydzieliny w drogach oddechowych, wpływają jednak na tkanki tworzące układ oddechowy. To te zmiany powodują podrażnienia.
Suchy odruch kaszlowy może być szczególnie niebezpieczny dla osób, które niedługo wcześniej przeszły inwazyjne zabiegi, jak operacje w obrębie brzucha, czy złamania, np. żeber czy obojczyka. Bywa, że kaszel suchy prowadzi do pękania naczyń krwionośnych dróg oddechowych albo oczu. By zapobiec niebezpiecznym komplikacjom należy wówczas podjąć leczenie objawów kaszlu.
W leczeniu kaszlu suchego stosuje się leki, które hamują kaszel, np. działając na układ nerwowy. Do takich substancji należy deksometorfam obecny w znanym tabletkach Acodin. W kontrolowanej terapii kaszlu oddziałuje on na czynności oddechowe i działanie aparatu rzęskowego oskrzeli, niwelując kaszel suchy. Innym sposobem leczenia kaszlu suchego jest wybór preparatów z lewodropropizyną jak np. syrop Levopront. Niweluje on skurcz oskrzeli, przez co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości ze strony kaszlu. Jeszcze inny zestaw substancji oferuje np. syrop Thiocodin, w którym aktywnymi substancjami są półwodny fosforan kodeiny i sulfogwajakol. Obie te substancje, współdziałając, powodują zahamowanie odruchu kaszlowego oraz ułatwiają przemieszczanie się wydzieliny w drogach oddechowych.
Kaszel u dzieci najczęściej jest jednym z pierwszych symptomów rozwijającej się choroby. Kaszel u dzieci bywa też sposobem radzenia sobie z drażniącymi czynnikami, które dostają się do układu oddechowego: może go wywołać zarówno okruch czy dym papierosowy, jak i kwaśne owoce czy intensywne zapachy – kaszel, który się pojawi będzie zupełnie naturalną reakcją i nie powinien wzbudzić podejrzeń.
Często kaszel u dzieci towarzyszy też objawom alergii – należy wówczas obserwować, czy objaw pojawia się w konkretnych przypadkach i sytuacjach, jak np. zabawa ze zwierzętami czy okres pylenia drzew. Jeśli uda się zaobserwować korelację, należy udać się z dzieckiem do lekarza, który pomoże podjąć odpowiednią terapię alergii.
Warto też nasłuchiwać kaszlu swojego dziecka, ponieważ pozwoli to określić wstępnie powód jego występowania. Kaszel suchy najczęściej towarzyszy początkom infekcji, mokry zwykle pojawia się potem. Poza tym, jeśli kaszel ma charakter nagły i napadowy – możliwe, ze wywołuje go alergia lub początki astmy. Szczególnie alarmujący będzie w obecnych czasach kaszel szczekający, któremu mogą towarzyszyć świsty – tak objawiają się choroby zakaźne.
Rynek leków jest pełen preparatów, które można stosować w leczeniu kaszlu u dzieci. Większość tych skierowanych do dorosłych ma swoje wersje ze składem dopasowanym do potrzeb dzieci ( np. Flegamina Junior). Wiele oferuje też składy na bazie naturalnych składników, np. wyciągu z prawoślazu, lipy czy tymianku – jak np. Herbapect Junior.
Niemowlęta dość często zapadają na różne infekcje, a kaszel jest jednym z objawów, które im towarzyszą, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu u najmłodszych. Bywa, że kaszel utrzymuje się dłużej, jeśli tak się dzieje, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza, to on najlepiej oceni i zdiagnozuje powody uporczywego objawu, dobierając też sposób leczenia.
Jeśli szukasz odpowiednich leków na kaszel, koniecznie dopasuj terapię do rodzaju objawu, który Cię dotknął. Tylko wówczas skutecznie pozbędziesz się kaszlu. Wybierz potrzebne leki z oferty apteki internetowej liki24.pl – z pewnością znajdziesz tam zarówno leki dostępne jedynie z zaleceniem lekarza, jak i te bez recepty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.