Opublikowany przez: Familiepl 2020-11-18 11:12:57
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Syed Ali /Unsplash
W związku ze zmianami w opiece nad pacjentami z COVID, część z nich objęta jest nadzorem domowym. W związku z tym w domowych apteczkach pojawił się pulsoksymetr, który służy do obserwacji parametrów nasycenia tlenem krwi tętniczej. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie publikuje w swoich mediach społecznościowych instrukcję obsługi i błędy, których powinniśmy unikać stosując pulsoksymetr.
Instrukcja obsługi pulsoksymetru nie jest skomplikowana, jest to urządzenie elektroniczne, niewielkich rozmiarów. Jak go używać? Zazwyczaj wystarczy włożyć do urządzenia baterie, a następnie uruchomić przyciskiem włączania/wyłączania. Jeśli jest gotowy do pomiar, pomiędzy klipsy należy umieścić palec. W zależności od producenta i wskaźników, pulsoksymetr może wskazywać wykresy w pomiarach liniowych lub słupkowych, a przede wszystkim pokazuje poziom nasycenia krwi tlenem i wartość pulsu.
W instrukcji obsługi pulsoksymetru nie zaleca się potrząsanie urządzeniem (a zwłaszcza w trakcie wykonywania pomiaru). Nie zaleca się również używania stałego, jeśli nie ma takiej potrzeby, gdyż może się pojawić ból palca - zwykle wystarcza częsty monitoring przez ok 30 minut.
W przypadku osób zakażonych koronawirusem nasycenie krwi tętniczej tlenem może się zmniejszać, dlatego tak ważna jest obserwacja jej parametrów. Saturacja tlenem jest to procent hemoglobiny natlenionej w stosunku do całej hemoglobiny we krwi, czyli tak zwana koncentracja tlenu we krwi. Saturacja jest bardzo istotnym parametrem oddechowym.
Na swoich mediach społecznościowych, a zwłaszcza na Twitterze Ministerstwo Zdrowia radzi, jak prawidłowo stosować pulsoksymetr, a także jakie błędy mogą wpływac na wadliwe działania lub nieprawidłowy pomiar.
Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?
Osoby, które będą używać podczas opieki domowej pulsoksymetru będzie kwalifikował lekarz POZ, który także zapewnia telekonsultację w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Pulsosymetry mają być doręczane wskazanym pacjentom z pomocą Poczty Polskiej.
CZYTAJ TEŻ:
>> Jakie leki warto mieć w domu na wypadek koronawirusa?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.