Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-03-17 15:38:13
Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały prasowe
Jeszcze do niedawna wiele osób sądziło, iż prawdziwe problemy natury psychicznej mogą mieć jedynie dorośli. Wydawało się, że to oni są znacznie mocniej obciążeni w swoim codziennym życiu wieloma obowiązkami i stresorami. Przekonanie to - z gruntu błędne - doprowadziło do wielu zaniedbań w dziedzinie psychologii i psychiatrii dzieci oraz młodzieży w Polsce.
Na całe szczęście obecnie coraz więcej uwagi poświęca temu ważnemu zagadnieniu, jakim jest zdrowie psychiczne najmłodszych. Warto przy tym pamiętać, że dziecięce problemy mogą obejmować bardzo wiele różnorodnych zaburzeń, od znanych zaburzeń jak ADHD czy spektrum autyzmu, poprzez depresję i fobie, a kończąc na wydarzeniach traumatycznych. Dzieci przeżywają bowiem te same uczucia, co dorośli, choć niektóre wydarzenia mogą odbierać i rozumieć inaczej. Nie należy przy tym bagatelizować ich problemów - nie miną same!
Wyspecjalizowany psychiatra dzieci i młodzieży ma za zadanie nie tylko zdiagnozować problem dziecka, ale także pomóc jemu i całej rodzinie. Współpraca z rodzicami, rodzeństwem lub innymi członkami rodziny, którzy są dla dziecka wsparciem w codziennych sytuacjach, jest niezwykle ważna w pracy z najmłodszym pacjentem. To właśnie rodzina jako pierwsza obserwuje niepokojące sygnały i przyprowadza dziecko do lekarza.
Nie można zapominać, że choroba lub inne problemy dziecka wpływają na stan wszystkich członków rodziny. Mały pacjent może potrzebować ich zwiększonej uwagi, dbałości o to, by przyjmował leki i chodził na kolejne spotkania. Często pomoc psychiatryczna lub psychoterapia, na którą również może skierować psychiatra, dotyczy nie tylko samego dziecka, ale również jego rodziców. Ci mogą być bardzo obciążeni psychicznie świadomością, iż ich córka lub syn wymaga specjalistycznej pomocy. Rodzice mogą dużo skorzystać na spotkaniu z psychologiem dziecięcym lub wspierającej rozmowie z prowadzącym ich dziecko psychiatrą.
Warto także zauważyć, że doświadczony psychiatra pomoże rozwiać obawy rodziców, że z ich dzieckiem jest coś “nie tak”. Wizyta u specjalisty nigdy nie powinna być powodem do wstydu.
O tym, jak ważny jest kontakt z rodzicami, najlepiej świadczy sposób przeprowadzania pierwszej wizyty. Jeśli problemy dotykają dziecka albo młodzieży poniżej 16 roku życia, na pierwsze spotkanie zapraszamy wyłącznie rodziców. To oni mają za zadanie przedstawić swoje obserwacje, opowiedzieć, jak dziecko funkcjonuje w środowisku i jakie ma problemy. Dopiero podczas kolejnych wizyt psychiatra dziecięcy spotyka się bezpośrednio z dzieckiem, rozszerzając uzyskany wywiad o własne obserwacje. Na tej podstawie jest stawiana diagnoza i proponowane leczenie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.