Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-04-30 12:21:54
Autor zdjęcia/źródło: @pixabay, poród, tata, powitanie dziecka, dziecko, noworodek, przygotowanie do porodu
Bądź z siebie dumny! Przez 9 miesięcy dałeś radę zaopiekować się swoją partnerką; dbałeś o nią i o wasze maleństwo na które tak czekacie. Przypomnij sobie swoje pierwsze myśli, gdy dowiedziałeś się, że zostaniesz ojcem. Czuj się jak bohater! Ale to jeszcze nie wszystko... Przed nami poród i życiowy egzamin... z ojcostwa! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka „męskich” wskazówek.
Operacja numer 1 – Narodziny
Twoją osobistą misją jak również celem jest wsparcie partnerki podczas porodu. Proste? To znacznie więcej niż wycieranie kropel potu z czoła. Spokojnie, zanim do tego dojdzie minię trochę czasu. Skupmy się na rzeczach o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem porodu:
Torba do szpitala – pewnie Twoja partnerka będzie chciała spakować ją sama, ale jeśli zaproponujesz jej pomoc na pewno zrobi jej się bardzo miło i doceni Twoją chęć pomocy i podejście by wszystko przebiegło bez zakłóceń. Co powinno się znaleźć w torbie? Piżama, szczoteczka do zębów, bielizna.
Omówienie procedur - Właśnie! Gdzie będziesz, gdy się zacznie poród? Warto porozmawiać z szefem i ustalić, że daje Ci wolną rękę. Warto też uzgodnić sposób w jakim będziecie się komunikować. Najlepszą opcją jest telefon komórkowy.
Poród, a dokładniej? – Aby było Ci łatwiej zrozumieć co dzieje się z Twoją partnerką, podzielny poród tak jak w przypadku ciąży na trzy fazy.
Pierwsza z nich rozpoczyna się wraz z nadejściem regularnych skurczy. Jeśli Twoja partnerka będzie je odczuwać w okolicach podbrzusza i krzyża mają za zadanie „ustawić” dziecko w odpowiedniej pozycji do porodu. Na początku skurcze są łagodne w regularnych odstępach. Ta część porodu może trwać nawet kilka godzin, a jej zakończenie kończy rozwarcie szyjki macicy na 10 centymetrów.
Druga faza porodu charakteryzuje się częstszymi skurczami i o wiele bardziej odczuwalnymi. Przez następnych kilkadziesiąt albo kilka godzin, dziecko wędruje w dół kanału rodnego, aż do momentu powitania malca na świecie. Pamiętaj, tato, że dziecko tuż po narodzinach nie będzie wyglądało jak z reklamy pampersów – piękne i pachnące. Większość dzieci po urodzeniu ma purpurową skórę i pokryte jest śluzem oraz wodami płodowymi.
Trzecia faza jest najkrótsza i trwa już po urodzeniu dziecka. Następują kolejne skurcze, które mają na celu wydalenie z organizmu kobiety łożyska. W tym samym czasie położna zabiera dziecko do mycia, zważenia i zmierzenia, po czym oddaje je mamie lub tobie.
Pamiętaj, że to wszystko teoria. Zdarza się, że dziecko powita świat poprzez cesarskie cięcie, jeżeli zagrożone jest zdrowie dziecka, matki lub obojga z nich. Warto być również przygotowanym na pot, krew i łzy, które towarzyszą podczas porodu. Zaufaj lekarzom i pielęgniarkom, oni wiedzą najlepiej co robić.
Podczas porodu... Jak mogę wesprzeć partnerkę?
Przyszła mama podczas porodu na pewno będzie się czuła osamotniona lub wręcz skazana na siebie. Będzie otoczona troskliwą opieką ze strony personelu medycznego i Twojego wsparcia. Jednak pamiętaj, że to ona zmierzy się z ogromnym bólem, strachem połączonym z wyczerpaniem. Nie możesz co prawda jej w tym wyręczyć, jednak bardzo ważne jest wsparcie, które zmniejszy jej stan niepokoju.
Co możesz dla niej zrobić?
To wszystko na pewno jej bardzo pomoże i doda otuchy. Nie obrażaj się jednak, gdy Cię odtrąci lub uzna, że Twoje zachowanie jest irytujące. Każdy poród jest inny, nawet jeśli twoja partnerka już wcześniej powitała już dziecko na świecie. Pamiętaj, że sytuacja w której się znajduje jest ogromnie stresujące i wykończająca jej organizm.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.