Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-05-08 12:08:26
Dzieci różnie starają sobie wytłumaczyć brak obecności ich taty, mówiąc na przykład, że nie chcą nowej gry czy zabawki bo może dzięki temu tata będzie mniej pracował.
Istnieją dwie teorie na temat spędzania czasu z dzieckiem, aby mogło prawidło się rozwijać. Pierwsza z nim mówi o tym, że ważniejszy jest czas i że dziecko potrzebuje długich godzin spędzonych z tatą, aby mogło poczuć się kochane i bezpieczne. To w jaki sposób spędzają wspólnie czas jest sprawą drugorzędną.
Natomiast druga teoria stawia nacisk na znaczeniu jaki nacisk powinien postawić ojciec na maksymalnym wykorzystaniu wspólnego czasu na przykład na: nauce, rozmowie czy wspólnej zabawie. Tak, aby te chwile zostały maksymalnie wykorzystane.
Naturalnie najlepszym rozwiązaniem jest użycie kompromisu. Jakość spędzanego wspólnie z dzieckiem czasu jest tak samo ważna jak jego długość. Dziecko czuje się wtedy kochane, zauważone, dowartościowane, a także czuje ogromny komfort bo nie musi wciąż zerkać na zegarek. Dlatego właśnie długość i jakość jest najważniejsza.
Skoro czas jest tak ważny to skąd go wziąć?
To pytanie z którym zmaga się każdy pracujący tata. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. Dobrzy ojcowie nie muszą go wyliczać dla swojej pociechy, oni go po prostu znajdują.
Nie jest istotne kim jesteśmy i czym zajmujemy się na co dzień – dla każdego z nas doba ma tyle samo godzin, a tydzień tyle samo dni. Sposób w jaki je wykorzystamy zależy od nas samych. Wszyscy również narzekamy na brak czasu na wiele czynności, które chcielibyśmy zrobić, ale pamiętajmy, że to od nas samych zależy co jest dla nas priorytetem.
Stwórz listę priorytetów...
Priorytety to wszystko co jest dla nas ważne. Dla większości mężczyzn jest to praca, która pozwala utrzymać rodzinę. Na liście znajdują się również pasje i hobby. Dlatego właśnie tworząc listę własnych priorytetów, praca jest na pierwszym miejscu, ponieważ jest ona dla nas najważniejsza.
Stworzenie takiej listy jest na tyle ważne, aby nasz cenny czas nie przeciekał nam przez palce. Idealnym przykładem jest sytuacja, gdy planujemy godzinę o jakiej powinniśmy wyjechać do pracy i ile czasu nam to zajmie. Natomiast reszta dnia upływa nam na czynnościach w stylu: snucia się z kąta w kąt, bez celu.
Idealni tatusiowie postępują całkiem inaczej. Starają się prowadzić zorganizowane życie, planując nie tylko czas, który wykorzystują na pracę, ale także cały im pozostały.
Dobrym pomysłem do osiągnięcia celu jest wykorzystanie trzech prostych kroków:
Wszystkie te rady wydają się formalne, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Przede wszystkim chodzi o zwykłą organizację czasu. Początki bywają trudne, ale jak już przyzwyczaisz się do tego planowania, szybko wejdzie ci ono w nawyk.
Niezależnie od twoich indywidualnych rozkładów dnia, myślę, że każdy mężczyzna, który chce być wspaniałym tatą dla swojego dziecka, powinien realizować pewien program minimum.
Drogi tato:
Pamiętaj tato, że dzieci są najszczęśliwsze, gdy mogą spędzić czas z obojgiem rodziców. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Wielu z ojców nie mieszka z matką ich dzieci. Nie oznacza to jednak, że ich szanse na zostanie idealnym tatą radykalnie spadły.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.