Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-04-22 18:27:04
Maluszki należy dobrze obserwować, ponieważ w odróżnieniu od starszych dzieci rzadko same domagają się płynów.
Dziecko w wieku poniemowlęcym potrzebuje dziennie ok 1,5 do 2 litrów płynów.
Wliczamy w to wodę zawartą w mleku oraz zupkach, owocach i warzywach. Jakie objawy sugerują, że dziecko potrzebuje nawodnienia? Jeśli dziecko jest zaczerwienione, spocone, albo siusiu maluszka jest zagęszczone i ma intensywną barwę oraz zapach, dziecko trzeba nawodnić.
PRZYGODA Z BUTELKĄ!
MLEKO – Zależnie od tego czy będziesz karmić dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym jego przygoda z butelką zacznie się w różnym czasie. Pamiętaj jednak, że do pierwszych urodzin to mleko jest podstawą diety Twojego dziecka. Do trzecich urodzin dziecku podajemy mleko modyfikowane. Mleko krowie z kartonu zawiera bowiem dużo uczulających alergenów. Napoje z ukwaszonego mleka, czyli tzw. kefiry i jogurty można wprowadzać powoli po dwunastym miesiącu niezależnie do tego, czy karmisz dziecko piersią, czy sztucznie.
WODA – Pierwszy płyn jaki możesz podać dziecku poza mlekiem. Pamiętaj, że woda dla Twojego maluszka powinna posiadać na etykiecie pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Wodę dla dziecka można przechowywać nie dłużej niż 48 godzin. Woda dla niemowląt musi być przegotowana. Maluszki preferują wody o mniejszej ilości składników mineralnych ok 500mg/l.
6 MIESIĄC TO PRZEŁOM – nie musisz już podgrzewać płynów.
Wystarczy temperatura pokojowa.
HERBATY – Dziecku możesz podawać herbaty z suszonych owoców, np. dzikiej róży, jagód, porzeczek, jarzębiny, malin etc. Wybieraj herbatki w torebkach albo w granulatach przeznaczone specjalnie dla niemowląt. W przypadku kolki niezawodna jest herbatka koperkowa. Pamiętajmy jednak, że można ją podawać dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym. Mamom karmiącym piersią poleca się podawanie dziecku kropelek, aby nie odzwyczajać malucha od ssania. Sprawdzą się także takie herbatki jak: rumianek, hibiskus, lipa i mięta. Uważaj jednak na zioła apteczne, ponieważ mają właściwości lecznicze, których czasami należy unikać, np. pokrzywa działa moczopędnie, kwiat bzu napotnie, koper włoski wiatropędnie.
SOKI - Możemy je powoli wprowadzać do diety od 5-go miesiąca w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i w 7 miesiącu w przypadku dzieci karmionych mlekiem matki. Coraz częściej mówi się o tym, że soki zmniejszają u dzieci apetyt i są źródłem zaburzeń łaknienia. Dlatego warto robić je samemu w domu i pamiętać, że mimo dostarczania dużej dawki energii, soki nie zapewniają dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto niektóre soki powinny być odpowiednie do wieku, np. sok z cytrusów może być podawany dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Warto więc pomyśleć o domowych kompotach. Wskazane są prawie wszystkie, zwłaszcza z jabłek. Unikajmy za to kompotu z rabarbaru, który to zaburza przyswajanie wapnia.
ZABRONIONE!
Zanim Twoje dziecko pójdzie do szkoły i zacznie pić napoje poza Twoim nadzorem warto wystrzegać się niektórych płynów. Na liście zabronionych płynów przed ukończeniem siódmego roku życia powinny być: napoje kolorowe, napoje gazowane, herbaty zielone, pu-erh, białe, a także yerba mate).
Partnerem artykułu jest :
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.