Opublikowany przez: IwonaSza
Autor zdjęcia/źródło: photl.com
Rozpoczęcie nauki w szkole jest źródłem ogromnych emocji zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Bardzo często maluchy z niecierpliwością oczekują dnia, w którym po raz pierwszy założą tornister na plecy i razem z rówieśnikami będą odkrywać nowy, nieznany dotąd świat. Niestety, czasem zdarza się tak, że początkowy zapał zaczyna szybko przygasać, a pociecha buntuje się na samą myśl o tej instytucji.
Dlaczego moje dziecko nie chce chodzić do szkoły?
Niekiedy pierwsze sygnały wysyłane przez dziecko, świadczące o niechęci względem szkoły, bywają bagatelizowane. Faktycznie, mogą być efektem osłabienia organizmu, przeziębienia lub chwilowej słabości i samoistnie mijają. Jednak objawy takie jak permanentne pogorszenie nastroju, dolegliwości somatyczne czy brak zainteresowania dotychczas lubianymi zajęciami powinny wystarczyć, aby w głowach rodziców zapaliła się lampka ostrzegawcza.
Przyczyn niechęci dziecka do szkoły może być wiele, a spośród nich wyróżnia się przede wszystkim trudności z przystosowaniem się do nowego otoczenia i nawiązywaniem relacji społecznych oraz kłopoty w nauce. Ponadto, niektórzy mali uczniowie niezbyt dobrze odnajdują się w swojej nowej roli i czas spędzany w ławce zdecydowanie chętniej poświęciliby na zabawę w domu, najlepiej z rodzicami.
Co robić, gdy dziecko ma kłopoty z nauką?
Podjęcie właściwych kroków nie będzie możliwe bez zdiagnozowania powodu, dla którego dziecko nie chce chodzić do szkoły. Niezwykle często okazuje się, że maluch nie radzi sobie w konfrontacji z nową rzeczywistością i nie potrafi podołać nowym obowiązkom. Pociecha pozostawiona sama sobie będzie miała kolejno problemy z przyswajaniem wiedzy, niższe oceny, a w rezultacie poczucie winy, będące wynikiem niespełnionych obietnic i oczekiwań stawianych przez rodziców.
W takiej sytuacji dziecko potrzebuje przede wszystkim pomocy ze strony dorosłych, zarówno w nauce, jak i przy odbudowaniu poczucia własnej wartości. Pierwsze wyzwanie wymaga poświęcenia małemu uczniowi dużej ilości czasu. Na początek warto wspólnie przejrzeć podręczniki szkolne i zapytać, co sprawia mu najwięcej trudności. Nie wolno go wtedy pospieszać ani sprawiać, aby odczuwało jakikolwiek wstyd. Powinno mieć świadomość, że nie musi być we wszystkim doskonałe, jednak systematyczna praca nad słabościami z pewnością zaowocuje sukcesem.
Jak pomagać dziecku, mającemu problemy w nauce?
Pomagając maluchowi w nauce i przy odrabianiu lekcji warto zrezygnować z metod stosowanych przez nauczycieli, które niewątpliwie budzą niemiłe skojarzenia, a zamiast nich sięgnąć po rekwizyty czy nawet zdecydować się na naukę poprzez zabawę. Dzięki temu podręczniki szkolne przestaną być zbędnym balastem, a staną się źródłem cennych informacji, które można wykorzystać w codziennym życiu. Same podręczniki do nauki zamówimy bez problemu w sklepie internetowym Merlin.pl, który oferuje atrakcyjny system zniżek i dostawę w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia.
Dziecko przejawiające niechęć do szkoły z powodu kłopotów z nauką nieświadomie wystawia swoich rodziców na ciężką próbę. Jeśli tendencja ta utrzymuje się podejrzanie długo, należy bezzwłocznie interweniować, jednak trzeba przygotować się na to, że efekty mogą nie być natychmiastowe. Nie zapominajmy, że największą wartość będzie miało wsparcie psychiczne pociechy, chwalenie za postępy i traktowanie ewentualnych porażek z dystansem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.