Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2022-11-03 10:47:51
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Juan Encalada/ Unsplash
Złe samopoczucie u dziecka może oznaczać przeziębienie. Zwykle stanowi ono zespół objawów, spowodowanych infekcją wirusową. Przyjmuje się, że przeziębienie dotyka dorosłych około 3-4 razy w ciągu roku, natomiast dzieci mogą chorować częściej. Układ odpornościowy najmłodszych może się kształtować do 12. roku życia i dopiero wtedy jest w pełni dojrzały, dlatego maluchy tak często zapadają na infekcje. Jak pomóc dziecku domowymi sposobami, gdy złapanie przeziębienie? Mamy kilka sprawdzonych metod.
Przeziębiony maluch jest rozbity, może być marudny. Dziecko nie ma też apetytu, boli go głowa, często ma katar i ból gardła. Złemu samopoczuciu może towarzyszyć gorączka i ból brzucha. W infekcjach wirusowych leczenie koncentruje się głównie na łagodzeniu objawów, czyli działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Chore dziecko powinno także więcej odpoczywać i unikać wytężonego wysiłku fizycznego. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu i wietrzeniu pomieszczeń oraz o naturalnych i skutecznych wspomagaczach jak miód i czosnek, które warto włączyć do diety dziecka w czasie infekcji.
Warto jednak znać domowe sposoby na przeziębienie, które pomogą szybciej wrócić do zdrowia.
Katar jest uciążliwym objawem przeziębienia, który może utrudniać normalne funkcjonowanie. Małe dzieci z katarem, mogą mieć problem ze ssaniem piersi czy butelki, niechętnie przyjmują wówczas pokarmy. Starszaki natomiast warto natomiast nauczyć efektywnego dmuchania nosa (z każdej dziurki po kolei), który ułatwi oddychanie. Jako domowy sposób na katar doskonale sprawdzą się na przykład inhalacje z soli fizjologicznej lub parówki z kilkoma kroplami olejków eterycznych (eukaliptusowy, majerankowy, tymiankowy).
Często w trakcie przeziębienie dzieci skarżą się na ból gardła, który utrudnia zarówno mówienie, jak i przyjmowanie pokarmów. Warto wówczas zastosować skuteczne domowe płukanki na gardło – pamiętajmy, że możemy je wykonać dopiero u dziecka, które będzie potrafiło nie połykać płukanki i ją wypluć.
U starszych dzieci, u których nie ma już ryzyka zakrztuszenia się, można zastosować ziołowe napary do płukania gardła. Polecane są napary z tymianku, szałwii czy rumianku. Tymianek działa wykrztuśnie, ale ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Natomiast szałwia podziała odkażająco, a rumianek kojąco, przeciwzapalnie i łagodząco.
Zarówno dla malucha jak i starszaka w sezonie jesienno-zimowym na pewno przyda się pewny spray na bolące gardło. Warto mieć w domu spray FITOBIMBI na Gardziołko, który wyrobem medycznym.
Preparat wyjątkowo łagodnie działa, tworząc na śluzówkach gardła dziecka film ochronny, stanowiący swojego rodzaju barierę chroniąca przed wnikaniem patogenów. Wspomaga on łagodzenie bólu gardła, chroni także błony śluzowe gardła, zmniejszając ich podatność na czynniki zewnętrzne powodujące uszkodzenia m.in. przez stany zapalne.
Preparat doskonale sprawdzi się zarówno w stanach infekcyjnych gardła, jak i zapobiegawczo – na przykład w przypadku alergii. Pomoże również chronić wrażliwe gardła dzieci przed drażniącymi zanieczyszczeniami jak np. smog, dym, czy kurz. Spray FITOBIMBI na Gardziołko warto również zastosować w przypadku pojawienia się objawów dyskomfortu w gardle takich jak suchość, pieczenie, ból, czy trudności w połykaniu. FITOBIMBI ma przyjemny smak, nie jest drażniący, a dzieci go uwielbiają.
W składzie znajdziemy naturalne składniki i olejki eteryczne, między innymi: ekstrakt glicerynowy z propolisu (Propolis), ekstrakt hydroglicerynowy z czarnej porzeczki (Ribes nigrum), suchy ekstrakt z aceroli (Malpighia glabra) zawierający 25% witaminę C, olejek eteryczny z szałwii lekarskiej (Salvia officinalis ), olejek eteryczny z tymianku (Thymus vulgaris).
Często skutecznym domowym sposobem na kaszel będą inhalacje z soli fizjologicznej, która nawilży śluzówkę. Dobry będzie także domowy sposób na kaszel naszych babć, które polecają do picia napar z siemienia lnianego. Skutecznie nawilży on śluzówkę i pomoże złagodzić drapanie i podrażnienie towarzyszące zwłaszcza suchemu kaszlowi. Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na kaszel jest syrop z cebuli, który ma działanie zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwwirusowe.
Jak zrobić domowy syrop z cebuli na kaszel? Obierz jedną lub dwie cebule, pokrój je w cienkie plastry. Możesz również obrać ząbek czosnku, pamiętaj jednak, aby go zgnieść lub pokroić. Na przemian przekładaj plastry cebuli, czosnek i na przykład cukier lub miód. Taką miksturę przykryj pokrywką i poczekaj kilka godzin, aż puści sok. Stosuj 3-4 razy dziennie po łyżeczce (dla dziecka) lub łyżce (dla dorosłego), a syrop w szklanym pojemniku przechowuj w lodówce.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.