Opublikowany przez: ULA 2013-01-09 11:52:38
Familie.pl: W jakich dodatkowych okolicznościach ciąża to dobry powód do zawarcia małżeństwa?
Sylwia Sitkowska, Przystań Psychologiczna: Jeżeli para dogaduje się i wie, że chcą być razem, a zawarcie związku małżeńskiego traktują jako ważną wartość w życiu, ciąża może przyspieszyć coś co i tak było w planach.
Jeśli natomiast w związku przed ciążą nie działo się dobrze, para miała wątpliwości, związek był niestabilny, ciąża nie jest dobrym pomysłem aby zawierać małżeństwo. Sam ślub nie rozwiąże problemów danej pary i nie zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, tego co dzieje sie między nimi.
Planując ślub z partnerem z którym nie potrafimy dojąć do porozumienia, oczekując, że dziecko oraz legalizacja związku coś zmieni, to myślenie życzeniowe, które w większości przypadków niestety nie spełnia się. Oczywiście są związki, które mimo burzliwej przeszłości po pojawieniu się dziecka zaczynają funkcjonować inaczej, lepiej niż uprzednio ale należą one raczej do mniejszości.
Ślub z rozsądku - czy warto? Włącz się do dyskusji! |
Familie.pl: W jaki sposób ciąża może pomagać lub szkodzić na początku małżeństwa, przy wzajemnym „docieraniu się”?
Sylwia Sitkowska, Przystań Psychologiczna: Jeśli początek małżeństwa traktujemy jako krótki czas bycia ze sobą w ogóle np. ok 2 lat, to wraz z innymi naturalnymi zmianami, które zachodzą w związku, ciąża może być kolejnym elementem mocno wpływającym na związek. Po pierwsze może nałożyć się na naturalny proces spadku namiętności, co w efekcie skutkuje zmniejszeniem częstotliwości zbliżeń, a to małżonkowie mogą interpretować (często błednie) "już go/jej nie pociągam", "już mnie nie kocha" itd.
W trakcie ciąży również wiele zmienia się w sposobie funkcjonowania kobiety. Nie mówię tutaj jedynie o zmianach zewnętrznych, które wymuszają np. inny tryb życia, ale zazwyczaj następują również zmiany psychiczne pod wpływem hormonów uwalnianych w trakcie ciąży. Na skutek tego zachowanie kobiety może się zmienić. Może stać się ona bardziej wrażliwa na niektóre tematy – to, co kiedyś jej nie przeszkadzało, teraz może być problemem.
Panowie również przeżywają ciążę - często np. starają się więcej pracować, jest to dla nich dodatkowa motywacja, aby zdobywać zasoby i móc utrzymać rodzinę, co partnerka szczególnie gdy jest w domu może odczytywać jako "ucieczkę w pracę". Pomiędzy małżonkami pojawiają się również nowe, fundamentalne tematy, które trzeba omówić, podjąć decyzje, następuje zmiana w funkcjonowaniu pary na rzecz rodziny.
Pojawienie się dziecka to zawsze wielka zmiana i ma olbrzymi wpływ na ludzi bez względu na to czy znają się krótko czy długo. Ale żeby nie było tak dramatycznie, ciąża i wczesne rodzicielstwo ma też swoje dobre strony dla związku. Często na skutek ciąży, następuje silniejsze zacieśnienie więzi, większa bliskość i intymność (nie myślę tu jedynie o intymności seksualnej, chociaż to też może sie zmienić na plus).
Oczekiwanie i pojawienie się nowego człowieka powoduje, że pojawia się wspólny cel, plan, długoterminowy projekt, który powoduje, że niektóre pary czują się pewniej, spokojniej w swoich związkach, ich uwaga kieruje się na budowanie i rozwój.
Dlaczego bierzemy ślub kościelny? |
Familie.pl: Czy zawarcie małżeństwa zawsze jest lepsze dla dziecka?
Sylwia Sitkowska, Przystań Psychologiczna: Dla dziecka najważniejszy jest ciepły, spokojny, przewidywalny dom. Badania mówią, że dzieci z domów gdzie dostawały uczucie, zrozumienie i w których to domach panował spokój (bez względu na legalizację związku czy jej brak) sprawiają mniej kłopotów wychowawczych i lepiej sobie radzą w dorosłym życiu.
Na drugim miejscu znalazły się dzieci z domów w którym wychowywał je jeden z rodziców, ale w których panowała spokojna nieagresywna atmosfera. Natomiast dzieci z tzw. rodzin pełnych, ale w których dochodziło do przemocy słownej, fizycznej i w których pojawiały się ciągłe nieporozumienia czy ciche dni między rodzicami radziły sobie najgorzej ze wszystkich grup. Dziewczynki tak jak i chłopcy sprawiali więcej problemów wychowawczych, a w życiu dorosłym gorzej sobie radzili niż rówieśnicy ze "spokojnych" domów nawet jeżeli wychowywał je tylko jeden z rodziców.
Familie.pl: Jak zachować się w sytuacji, gdy rodzina na wieść o ciąży naciska na ślub?
Sylwia Sitkowska, Przystań Psychologiczna: To o czym zawsze warto pamiętać, gdy ktoś nas naciska na cokolwiek to fakt, że nie On będzie ponosił konsekwencje naszej decyzji. Jeśli koleżanka namówi nas na zakup niebieskiej bluzki mimo, że nam podobała się zielona, będzie skutkowało jedynie tym, że najwyżej jej nie założymy i będzie ona zalegała w naszej szafie.
Sytuacja związana ze ślubem jest już bardziej skomplikowana, bo jeżeli ulegniemy presji i zdecydujemy się na legalizację związku mimo własnych przekonań dotyczących naszych relacji, to sami będziemy ponosić tego konsekwencje. Nikt nie przeżyje ich za nas, a będą one poważniejsze niż "wyrzucone" kilkadziesiąt złotych.
Nie mama i tata będą żyć z partnerką czy partnerem, ale ja i dziecko. Warto się poważnie zastanowić jak może wyglądać takie życie dla mnie, dziecka i partnera nim poddamy się czyimś namowom i dopiero na tej podstawie podjąć tę życiową decyzję…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
IwonaSza 2013.06.04 13:59
Niestety, wciąż znajdą się ludzie, którzy na młodych bez ślubu z dzieckiem, patrzą krzywo i wytykają palcami. A przecież do szczęścia nie potrzeba małżeństwa.
Sonia 2013.06.03 21:18
Ciąża nie musi oznaczać ślubu.... Czasem jednak napór środowiska jest tak wielki, że młodzi biorą ślub, choć są nie zawsze dość dojrzali...
193.239.*.* 2013.01.10 17:37
Madra psycholog, przynajmniej nie chrzani o tym, że dobra dziecka wymaga aby brac slub - bezsensu. Najwazniejsze to dac dzieciakowi milosc
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.