Opublikowany przez: Kasia P. 2014-01-10 23:28:42
Przemoc wobec dzieci jest zdecydowanie nieakceptowalna. Dobrze, że temat zatacza coraz szersze kręgi i jest coraz szerzej traktowany politycznie. Jako kraj możemy sie pochwalić dość pręznymi działaniami w tym zakresie. Rzecznik Praw Dziecka zauważa, że będzie jeszcze lepiej!
Polska została zauważona w raporcie ONZ za 2013r. na temat przeciwdziałania przemocy wobec dzieci przygotowanym na podstawie ogólnoświatowego badania. Nasz kraj wymieniony został w towarzystwie takich panstw jak: Szwecja, Austria, NIemcy, Holandia. W tym gronie uznawani jesteśmy jako wzór dobrych praktyk w zakresie regulacji dotyczących bicia dzieci.
Chwali się nasz kraj główne za sprawą wprowadzonego w 2010r. całkowitego zakazu bicia dzieci. W raporcie zwrócono także uwagę na rozpoczętą w zeszłym roku przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka kampanię społeczną "Reaguj, Masz prawo". Akcja ta ma na celu kształtowanie aktywnej postawy ludzi wobec wszelkich zachowań związanych z krzywdzeniem dzieci.
Rzecznik Praw Dziecka podkreśla jednak w wywiadzie, że nie spocznie na laurach i dołoży wszelkich starań, by dalej pracować nad tym ważnym tematem. Podkreślił, że w Polsce prawie 60% rodziców nadal stosuje stare metody wychowawcze i trzeba dążyć ku zmianom.
Od kilku juz lat Rzecznik Praw Dziecka prowadzi badania na temat społecznego przyzwolenia na tzw. klapsy i inne formy krzywdzenia dzieci. Z najnowszych statystyk wynika, że nadal ponad połowa polskich rodziców stosuje klapsy i uważa taką metodę za całkowicie normalną. Jakie jest Twoje zdanie? Dajesz klapsa? Zapraszamy na forum!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2014.02.06 10:49
Zakaz bicia dzieci..Tak...Tak samo, jak zakaz prowadzenia po alkoholu...I jedno i drugie jest w Polsce bardzo przestrzegane:(
Monika_Pe 2014.01.13 14:57
Klaps nie jest formą krzywdzenia dziecka jeśli nie jest nadużywany. Krzywdzące natomiast jest bezstresowe wychowywnie dzieci, pozwalanie im na wszystko, pokazywanie że są abosultnie najważniejsze, najmądrzejsze i że każdy powinien robić to co one chcą i jak chcą. Takie zachowanie odbija się tak samo negatywnie jak okładanie dzieci pięściami. Tylko teraz jesteśmy na fali Ameryki i tego, że dzieci trzeba chwalić a najlepszą karą jest brak nagrody - g*wno prawda za przeproszeniem ;-)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.