Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2012-09-14 09:45:30
Familie.pl: W jakim wieku najlepiej zacząć uczyć dziecko języków obcych?
Sandrine Jacques, dyrektor szkoły języka francuskiego L'ATELIER DE FRANCAIS: Jak najszybciej. Tu nie chodzi o same nauczenie języka obcego, wykucie słówek czy reguł gramatycznych, ale o właściwe kształtowanie aparatu mowy u dziecka. Najbardziej optymalny wiek na wprowadzenie języka obcego u dziecka to 3 lata. Jeśli edukację lingwistyczną rozpoczniemy w tym czasie, narządy mowy naszego malucha nie będą kształtowały się wyłącznie na dźwiękach języka urodzenia.
Obcy język, który zaproponujemy może być jakikolwiek - chiński, arabski, angielski lub francuski. To nie ma znaczenia, ponieważ jeszcze tak wczesna nauka języka w celu komunikowania się nie może być tu traktowana bardzo poważnie. Dziecko co najwyżej nauczy się słownictwa i kilku struktur gotowych do użycia w zdaniu - np: "J'aime + …", "Je n'aime pas + ...".
Na pewno dzięki nauce języka obcego w wieku przedszkolnym dziecko będzie zdecydowanie bardziej wrażliwe na wybrany język później. Dużo łatwiej będzie mu nauczyć się reguł czy wymowy, gdy rozpocznie poważną naukę w starszym wieku.
Familie.pl: Na co zwrócić uwagę wybierając kurs dla naszej pociechy?
Sandrine Jacques, dyrektor szkoły języka francuskiego L'ATELIER DE FRANCAIS: Trzeba przede wszystkim pytać o metodykę nauczania w wybranym miejscu. Zajęcia powinny być prowadzone wyłącznie w języku, który chcemy poznać – czyli tak jak u nas we francuskim.
Do zajęć może być niezbędny podręcznik, ale nie musi – jego wykorzystanie to rzecz mniej istotna. Szczególnie przy młodszych dzieciach zapytajmy czy zajęcia są zróżnicowane i czy zawarte są w nich elementy ruchowe.
Dzięki nauce poprzez np. śpiewanie, granie, rysowanie, lepienie lub gotowanie nauka języka staje się dużo ciekawsza i bardziej efektywna.
Familie.pl: Dlaczego warto postawić właśnie na język francuski?
Sandrine Jacques, dyrektor szkoły języka francuskiego L'ATELIER DE FRANCAIS: :) Czemu nie?! Francuski jest językiem wielu krajów i kilkudziesięciu milionów ludzi na całym świecie. Jego brzmienie uznawane jest przez wielu za najpiękniejsze, najbardziej przyjemne dla ucha…
Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy traktować języka obcego w wieku przedszkolnym jako inwestycji wyznaczającej przyszłość dziecka. Chodzi o to, aby poszerzyć jego horyzonty, pobudzić ciekawość wobec innej kultury i, jak już wspomniałam, pomóc rozwijać się jego aparatowi mowy, tak, aby nie „zamknął” się jedynie na akcent polski.
Familie.pl: Co wyróżnia Pani szkołę spośród innych?
Sandrine Jacques, dyrektor szkoły języka francuskiego L'ATELIER DE FRANCAIS: Najważniejsze myślę jest to, że nasi lektorzy rzeczywiście chcą uczyć dzieci i bardzo lubią pracę z nimi. Nie zostali oni zmuszeni do pracy z najmłodszymi, tylko sami mieli na to ochotę. Często jest tak, że w danej szkole językowej przydziela się grupy lektorom i dopiero później okazuje się, że lektor wśród innych grup ma też zajęcia z dziećmi...
Trzeba mieć świadomość, że nauczyciele, którym się marzy praca z dziećmi są bardzo nieliczni, a wiadomo, że lepiej nie zmuszać do niej takich, którzy będą niecierpliwi czy niemili dla dzieci, a uczniowie po prostu ich nie polubią. U nas na pewno taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Nasi lektorzy pracują najczęściej wyłącznie z dziećmi się w tym spełniają.
Ponadto, na zajęciach z przedszkolakami posługujemy się autorską metodą nauczania stworzoną w oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi zaprzyjaźnionej z nami założycielki szkoły językowej Les Petits Francais.
Dzięki niej w l'atelier de francais pluszowi przyjaciele - owieczka Minia i pies Yaroslav - w przyjemny sposób zapraszają maluchy do wspólnej zabawy w odkrywanie nie tylko języka, ale także dźwięków, barw i smaków Francji.
Zajęcia przygotowują przedszkolaki do poprawnego artykułowania dźwięków wywodzących się z języków obcych, co w przypadku języka francuskiego ma ogromne znaczenie.
Z kolei kursy dla dzieci w wieku szkolnym prowadzamy na podstawie renomowanych podręczników i urozmaicamy je różnymi atrakcyjnymi zabawami takimi jak gry ruchowe, zajęcia plastyczne, gotowanie, itp.
Familie.pl: Gdy już zapiszemy dziecko na kurs - jak jako rodzice możemy wspierać je w nauce języków obcych?
Sandrine Jacques, dyrektor szkoły języka francuskiego L'ATELIER DE FRANCAIS: Po pierwsze i najważniejsze warto regularnie pytać dziecko o zajęcia – o czym były i czego się z nich dowiedziało. Można także razem powtarzać materiał, ale tylko, jeśli młody człowiek ma na to ochotę - bez przymusu.
W przypadku języka francuskiego fantastyczną formą motywacji jest także podróż do Francji lub innego kraju frankofońskiego! Wiele dzieci zadecydowało o rozpoczęciu nauki języka właśnie po takim wyjeździe…
Nie ma jednak nic lepszego, niż sytuacja, gdy sam rodzic zna lub uczy się razem z dzieckiem dając mu wspaniały przykład…
ewela10.05 2012.09.21 22:21
Maluch mojej koleżanki od najmłodszych lat uwielbia oglądać Lippy & Messy, a potem chodzi i powtarza wszystkie słówka nazywając poszczególne przedmioty. Świetnie to brzmi w jego małych usteczkach. I chyba taka nauka języka przez zabawę jest najlepsza moim zdaniem bynajmniej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.