Przecinkowce - groźna bakteria w Bałtyku! Uważaj podczas kąpieli - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przecinkowce - groźna bakteria w Bałtyku! Uważaj podczas kąpieli

Przecinkowce - groźna bakteria w Bałtyku! Uważaj podczas kąpieli

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jordan Bebek/Unsplash

Tegoroczne wakacje większość z nas spędzi w Polsce, a tymczasem okazuje się, że w Bałtyku pojawiła się groźne bakterie – Przecinkowce. Objawy zakażenia mogą być nawet tragiczne w skutkach.

Wakacje 2020 z powodu ciągłego zagrożenia koronawirusem, ale także przymusowej kwarantanny w wielu miejscach w Europie, większość z nas zapewne zdecyduje się spędzić w Polsce. Jedną z najczęściej wybieranych i ulubionych destynacji w kraju jest oczywiście Bałtyk i jego plaże, które już od początku czerwca cieszą się najazdem turystów i niesłabnącym powodzeniem.

Tymczasem jednak niemiecka stacja "Deutsche Welle" ogłosiła, że w Bałtyku znajdują się groźne dla człowieka, mięsożerne bakterie – przecinkowce (Vibrio vulnificus).  A kontakt z nimi może zakończyć się ciężką chorobą, a nawet śmiercią. Zobacz, jakie są objawy zachorowania w wyniku zakażenia bakteriami Przecinkowca.

>>> Czytaj też: Rodzinne wakacje 2020 w Polsce: gdzie jechać z dzieckiem nad morze, w góry, na Mazury - i nie tylko! 

Przecinkowce – jak można się zarazić i objawy choroby bakterii z Bałtyku

Występowanie przecinkowców jest najprawdopodobniej związane z ociepleniem klimatu, a co za tym idzie wyższą temperaturą w rocznym cyklu w Bałtyku. Bakterie przecinkowca namnażają się, gdy temperatura wody przekracza 20 stopni, dotychczas najczęściej spotykane były w wodach tropikalnych, jednak sytuacja klimatyczna na świecie nieco się zmieniła, dlatego pojawiają się również na innych obszarach. Przecinkowce - Vibrio vulnificus -  to mięsożerne bakterie gram ujemne, które mogą spowodować wystąpienie stanów zapalnych, zakażenia, ciężkie zatrucia pokarmowe, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć osoby zarażonej.

Jak objawia się zakażenie bakterią przecinkowca?

Przecinkowcem można się zarazić poprzez kontakt z wodą morską (napicie się, połknięcie itp.), bakteria ta może się również znajdować w świeżych owocach morza. Ale bakteria ta może również wnikać przez obtartą lub zranioną skórę, powodując stan zapalny i zakażenie. Dlatego lepiej unikać kąpieli w Bałtyku gdy mamy świeże rany lub otarcia skóry.

Charakterystyczne objawy dla zakażenia bakteriami przecinkowca to: gorączka, ból brzucha, wymioty, niestrawność, złe samopoczucie czy biegunka. W przypadku kontaktu ze zranioną skórą bakterie te mogą powodować zaczerwienienia, ból i silny stan zapalny tkanek.

Leczenie zakażenia przecinkowcami zwykle polega na intensywnej antybiotykoterapii i dobrym nawodnieniu. Choroba wywołana Vibrio vulnificus może być jednak groźna dla dzieci i osób starszych, a także chorujących na choroby przewlekłe oraz tych z osłabionym układem odpornościowym.

CZYTAJ TEŻ:

>> Nowe wytyczne GIS dla placów zabaw -  zobacz!