Opublikowany przez: monika.g 2015-09-08 15:59:33
Ciąża zmienia wszystko w życiu przyszłych rodziców. Nie da się do niej odpowiednio przygotować, bo zawsze czymś nas zaskoczy. Jedne kobiety będą miały dane objawy, a inne nie. Przebieg ciąży trymestr po trymestrze pozwoli uświadomić sobie zmiany zachodzące w ciele kobiety i dostrzec wszystkie najważniejsze przeobrażenia rozwijającego się w niej nowego życia.
(Pixabay.com @ Przebieg ciąży trymestr po trymestrze)
I trymestr (1-13 tydzień)
Pierwsze tygodnie ciąży mogą być przez Ciebie niezauważone. Możesz nie wiedzieć, że jesteś w ciąży lub przeciwnie poczujesz to niemal od dnia zapłodnienia. Każda kobieta reaguje inaczej i ciężko jest przewidzieć jak Ty to odczujesz. Jeśli już wiesz, że jesteś w ciąży bacznie obserwujesz swoje ciało i wszystkie zachodzące w nim zmiany.
Twoje samopoczucie i objawy:
Przede wszystkim zauważysz: brak łaknienia, drażliwość na zapachy, częste nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty, senność, ospałość, bolesność i obrzmienie piersi. Możesz odczuwać również drażliwość, płaczliwość i zmiany nastroju. Pod koniec tego trymestru mogą pojawić się zaparcia oraz zgaga. Mdłości natomiast ustępują miejsca wzrostowi apetytu. Ciążowy brzuszek zaczyna się uwidaczniać, a Ty musisz zmienić swoją dotychczasową garderobę na wiekszą.
Rozwój Twojego dziecka:
Twoje dziecko to dopiero zarodek wyłaniający się z połączonych komórek. W swoim mikroskopijnym organizmie wytwarza listki zarodkowe, które są zawiązkami przyszłych narządów. Z nich powoli kształtuje się serce, układ krwionośny i układ nerwowy. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi oraz stopy. Około 40 dnia zarodek zaczyna wykonywać ruchy kształtującymi się kończynami. W tym czasie tworzy się również mózg, powstają zawiązki oczu i uszu. Powoli zarodek zaczyna przypominać małego człowieka. Pod koniec tego trymestru kształtowanie narządów zostaje zakończone i rozpoczyna się ich doskonalenie i wzrost. Ciałko płodu zaczyna się prostować i wydłużać. Wyraźniej odznaczają się policzki, wargi, nos. Narządy zaczynają pełnić swoje właściwe funkcje: szpik kostny produkuje krwinki, woreczek żółciowy – żółć, itd. Pod koniec I trymestru ciąży dziecko waży około 40 a nawet 100 gram i mierzy około 9 - 12 cm.
II trymestr (14 - 27 tydzień)
W tym czasie przeważnie wszystkie dolegliwości pierwszego trymestru ustępują, ale pojawiają się nowe. Burza hormonalna się stabilizuje. Czujesz ruchy dziecka – przy pierwszej ciąży – około 20 tygodnia, gdy to Twoja kolejna - około 16-18 tygodnia.
Twoje samopoczucie i objawy:
Brzuszek wychodzi na zewnątrz i w związku z tym, że jest coraz większy obciąża stopy i kostki, przez co puchną. Psychicznie czujesz się uspokojona, masz również większą ochotę na seks, ponieważ pochwa staje się mocno ukrwiona. To ukrwienie powoduje również krwawienia dziąseł. Zaczynasz czuć ruchy dziecka co również wpływa bardzo dobrze na Twój nastrój. Możesz mieć problemy z koncentracją, być rozkojarzona, nieobecna, odczuwać zachwiania równowagi. Pojawiają się również bóle podbrzusza z powodu rozciągających się wiązadeł macicy i bóle pleców. Skóra coraz silniej się rozciąga co prowadzi do jej wysuszania, może pojawić się również świąd skóry.
Rozwój Twojego dziecka:
Właśnie kształtują się narządy rozrodcze Twojego dziecka i już wkrótce będziesz mogła poznać płeć maleństwa. Kształtuje się szkielet płodu oraz stawy. Dziecko umie też ssać kciuk, słyszy również dźwięki, coraz intensywniej się porusza. Wykształcają się wszystkie zmysły, a mózg odróżnia fazę snu i czuwania. Ciałko malca nabiera kształtów, ponieważ tworzy się tkanka tłuszczowa, na główce zaczynają rosnąć włosy, pojawiają się też brwi i rzęsy, a na całym ciele meszek. Około 22-24 tygodnia maleństwo otwiera do tej pory cały czas zamknięte oczy, prawdopodobnie reaguje już na światło. Dziecko pod koniec szóstego miesiąca osiąga około 30 cm długości i waży ok. 1,5 kg.
III trymestr (28 - 40 tydzień)
Maluszek jest już prawie ukształtowany, a Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu.
Twoje samopoczucie i objawy:
Do dolegliwości z poprzedniego trymestru może dołączyć bezsenność oraz płytki oddech, gdyż powiększająca się macica uciska już przeponę. Mogą pojawiać się skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. Twoje piersi zaczynają wytwarzać siarę, która może z nich wyciekać, dlatego pamiętaj o wkładach higienicznych. Psychicznie możesz czuć się zmęczona i zatroskana o swoje dziecko i Waszą rodzinę, zaczynasz się również bać porodu. Macica powoli się obniża, skurcze są już dość częste i bolesne. Z powodu dużego brzucha stajesz się ociężała, masz trudności z poruszaniem się i oddychaniem. Teraz szczególnie powinnaś odpoczywać i zbierać siły do porodu.
Rozwój Twojego dziecka:
Dziecku robi się coraz ciaśniej, przekręca się i ustawia w pozycji do porodu, czyli główką w dół. Dziecko zbiera zapasy podstawowych składników mineralnych takich jak magnez, wapń, witaminy. W ostatniej fazie rozwoju wykształcają się płuca, zanika meszek płodowy, w jelitach gromadzi się smółka, która będzie wydalona po narodzinach dziecka. Pod koniec ciąży dziecko waży około 3,5 kg, mierzy około 55 cm i jest gotowe do samodzielnego życia poza organizmem mamy.
Szczegółowy KALENDARZ CIĄŻY znajdziesz TUTAJ>>
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
Kalkulator ciążowy - Oblicz tydzień ciąży i termin porodu>>
Jakie badania i kiedy należy wykonać w czasie ciąży>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2015.09.09 10:58
Pierwsza ciąża była ok, ale w drugiej samopoczucie w pierwszym trymestrze okropne...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.