Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-11-13 13:05:21
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa KamranAydinov na Freepik
Prokrastynacja, czyli odwlekanie na później, pozostawianie rzeczy do zrobienia na ostatnią chwilę. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się tak zrobić. Ważny projekt, zadanie, czy zalegające prace domowe, których deadline za chwilę mija lub już minął. A Ty w żaden sposób nie może sie zebrać za ich zrobienie…
Jeśli zdarza Ci się to raz na jakiś czas, nie musisz się przejmować. Każdy tak ma. Gdy jesteśmy przeciążeni lub przepracowani, a do tego mamy za dużo zadań, ciężko nam się zabrać za niektóre z nich. Jeśli jednak na co dzień czujesz, że ciągle zawalasz terminy, a zadania są niemal nie do wykonania, warto wdrożyć skuteczne metody radzenia sobie z prokrastynacją.
Niektórzy patrząc z boku stwierdzą, że jesteś leniwa. To nie musi być prawdą. Prokrastynacja bywa bowiem objawem niektórych zaburzeń – jak na przykład ADHD u osób dorosłych. Wiele z nas nie zdaje sobie bowiem sprawy, że ich problemy mogą być z tym związane, gdyż rzadko diagnozuje się dorosłych w kierunku ADHD. A tymczasem odwlekanie w czasie i niemożność zabrania się do zadań, czyli właśnie prokrastynacja, jest jednym z objawów ADHD. Osoby zmagające się z prokrastynacją radzą dokładnie planować zadania, jakie mamy do zrobienia, a najlepiej je spisywać. Postaraj się uwzględnić odpowiednią ilość czasu na każde z nich, zaplanuj je z odpowiednim wyprzedzeniem, codziennie ustaw sobie też przypominajkę, aby nie wyleciało Ci z głowy. Dobrze jest też nadać im priorytety – co jest bardzo ważne, co jest pilne, a co możemy nieco przesunąć, jeśli nie damy rady.
Dobrze sprawdza się w przypadku prokrastynacji zasada małych kroków. Czyli nie planuj, ze na pewno w ciągu jednego dnia zrobisz całą prezentację z 30 slajdów, bo na pewno nie dasz rady. Osoby z prokrastynacją powinny rozkładać sobie zadania na mniejsze części, które wymagają nieco niej czasu i skupienia. Postaraj się rzeczy ważne robić od rana, gdy masz najwięcej energii i świeżą głowę. Zadbaj też, żeby w tym cazsie rozpraszało się Cie jak najmniej innych aktywności i osób.
Skuteczna może być też zasada dwóch minut, która pozwala ogarnąć nieco więcej rzeczy w ciągu jednego dnia. Polega ona na zasadzie, że jeśli oś zajmie nam mniej niż dwie-trzy minuty, należy zrobić to od razu. Dzięki takiemu działaniu pomagamy wytworzyć w sobie nawyk skutecznego działania i nie odkładania drobnych spraw na później. Więc jeśli na Twojej liście zadań znajdują się rzeczy do szybkiego zrobienia – zrób je teraz. Dzięki temu lista się zmniejszy, a ty będziesz uczyć się działać od razu.
Nie zapomnij również o odpoczynku – ten też warto zaplanować. Dzięki temu o wielu łatwiej będzie Ci walczyć z prokrastynacją, jeśli pozwolisz, aby mózg nieco odpoczął po poprzednich zadaniach. Wyznacz sobie jednak czas, do kiedy trwa odpoczynek, a kiedy powinnaś już zacząć realizację kolejnego zadania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.