Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-02-04 14:18:26
Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały partnera
Niezależnie od motywacji – warto spróbować tego treningu, by przekonać się jak efektywny może być wysiłek fizyczny.
Z treningami EMS wielu z nas miało okazję się zetknąć. Coraz więcej klubów fitness i siłowni organizuje treningi EMS, podczas których możemy korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Na czym dokładnie one polegają? To dość proste. W czasie treningu wykonujemy proste ćwiczenia fizyczne, zgodnie z planem ustalonym indywidualnie przez trenera lub terapeutę. Ćwiczenia wykonujemy w specjalnym oprzyrządowaniu – na które składają się: kamizelka i pasy zakładane na biodra, uda i ramiona.
Pełnią one kluczową funkcję podczas treningu. Znajdują się na nich niewielkie elektrody, które wysyłają impulsy stymulujące tkanki do większego, intensywniejszego wysiłku. Stymulacja EMS jest nieszkodliwa dla naszego zdrowia i w zasadzie – nieodczuwalna. Mimo to tkanki mięśni odczuwają ją bardzo wyraźnie i pod jej wpływem zaczynają pracować w większym zakresie. Aktywowane zostają nawet włókna, które w czasie zwykłego treningu pozostają niezaangażowane w trening.
Niektórzy z nas mogli zetknąć z aparaturą podobną do tej, którą wykorzystuje się podczas profesjonalnych treningów EMS, ale – przeznaczoną do samodzielnego wykorzystania w domu. Wiele osób zapoznało się z takimi przyrządami już kilka lat temu, gdy były szeroko reklamowe w telewizji, jako w pełni bezpieczne urządzenia uskuteczniające trening siłowy wykonywany we własnym domu.
Oczywiście, pragniemy wyjaśnić, że różnica pomiędzy treningiem EMS w klubie fitness a używaniem urządzeń do elektrostymulacji we własnym zakresie jest kolosalna. Oczywiście – wypada na korzyść treningów wykonywanych pod okiem profesjonalnych trenerów. Jest wiele powodów przemawiających za tym stanem rzeczy.
Przede wszystkim – profesjonalny trening EMS rozpoczyna się od precyzyjnej analizy składu ciała, w czasie której ustala się jaki jest dokładnie procentowy udział poszczególnych tkanek (np. mięśniowej) w ogólnej masie organizmu. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników ustala się przebieg całego treningu – zarówno ilość wykonywanych ćwiczeń, powtórzeń jak i czas trwania programu treningowego. Trener czuwa również nad nami w czasie wizyt na siłowni – monitoruje czy poprawnie wykonujemy ćwiczenia oraz czy aparatura działa w sposób właściwy.
Ponadto, w urządzenia wykorzystywane w treningu EMS nie jest tak łatwo się zaopatrzyć. Są nie tylko trudno dostępne, ale również – wyjątkowo drogie. Ich cena może być nawet pięciocyfrowa. Nawet jeśli uda nam się zdobyć takie urządzenie na własną rękę, jego obsługa również nie należy do najprostszych.
Niekiedy też korzysta się z uproszczonych wersji – na przykład samych pasów biodrowych, wspomagają pracę mięśni brzucha. Ich niezaprzeczalnym minusem jest jednak ograniczone działanie – podczas gdy cała reszta mięśni pozostaje bez dobroczynnego wpływu elektrostymulacji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.