Opublikowany przez: Kasia P. 2016-11-16 11:41:33
Autor zdjęcia/źródło: pressfoto/phptpduet @ freepik
Ciąża i narodziny dziecka to niezwykle ważny okres w życiu kobiety. Każda mama pragnie, by pociecha była zdrowa i pełna energii. Jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy przebieg ciąży, a także późniejsze zdrowie potomka, jest odpowiednie żywienie. Na każdym etapie ciąży niewłaściwy sposób odżywiania może negatywnie wpłynąć na rozwijający się organizm i doprowadzić do zaburzeń rozwojowych utrzymujących się w dzieciństwie lub nawet rzutujących w przyszłości na stan zdrowia dorosłego człowieka. Przyszła mama musi zdawać sobie sprawę, że dostarczane wraz z dietą składniki pokarmowe mają bardzo duży wpływ na tempo wzrostu dziecka, dojrzewanie jego wszystkich narządów, proces metabolizmu, a nawet przyszłe upodobania smakowe.
W ciąży szczególnie należy dbać o organizm, pamiętając o tym, że odpowiedzialności nie bierzemy już tylko za siebie. Szczególną uwagę musimy zwrócić na wykluczenie produktów zakazanych, które spożywane mogę spowodować zły rozwój dziecka, czy też nawet doprowadzić do poważnych chorób czy poronienia.
Nie dajmy się zwariować. Ciąża nie daje nam przyzwolenia na bezgraniczne zajadanie przeolbrzymich ilości. Zaczynamy kształtować upodobania naszego maleństwa, ale również wzrost naszej wagi ma swoje granice.
Kobieta w ciąży nie powinna spożywać żadnych napojów alkoholowych, gdyż wiązać się to może z ryzykiem wielu zaburzeń w rozwoju płodu składających się na tzw. płodowy zespól alkoholowy (FAS). U dziecka mogą pojawić się takie zaburzenia jak wady serca, układu kostno-stawowego, moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe czy deformacje twarzy. Z wielu badań wynika również, że spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną może prowadzić do poronienia, obumarcia płodu i porodu przedwczesnego. Nie ma ustalonej żadnej bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiet w ciąży, dlatego w tym okresie zalecana jest całkowita abstynencja.
Kobieta w ciąży nie powinna pozwalać sobie na picie kawy. Zbyt duże jej spożycie może niekorzystnie wpływać na organizm dziecka, zwiększając ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej noworodka. Kawa może również negatywnie wpływać na układ oddechowy dziecka.
Zawarta w napoju kofeina zaburza metabolizm wapnia w organizmie matki i dziecka. Dokładna szkodliwa porcja kofeiny nie została do tej pory oznaczona.
Należy pamiętać, że kofeina jest obecna nie tylko w kawie, ale również w herbacie, napojach typu cola czy czekoladzie. Warto zwrócić uwagę na skład leków i suplementów, gdyż one również mogą zawierać pewne ilości kofeiny. Kobieta w ciąży powinna pić nie więcej niż 1 – 2 filiżanki słabej kawy dziennie, a także unikać spożywania dużej ilości herbaty.
Słodycze w ciąży należy spożywać w ograniczonych ilościach, ponieważ może on negatywnie wpłynąć na mamę i dziecko. Cukier nie dostarcza żadnych wartościowych składników, co gorsza jako bogate źródło energii wypiera często z jadłospisu produkty odżywcze. Bardzo istotna jest również informacja, że słodycze oprócz cukru, zawierają niezdrowe tłuszcze, co dodatkowo obciąża młody organizm dziecka. Ponadto większość gotowych wyrobów cukierniczych (ciasta, herbatniki, czekolady) zawiera duże ilości tzw. izomerów trans kwasów tłuszczowych, co jest niezwykle niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Nadmiar słodyczy może być także niekorzystny dla organizmu kobiety.
Cukier silnie uruchamia w organizmie reakcje metaboliczne sprzyjające tyciu w ciąży, zwiększa ryzyko powstawania rozstępów oraz sprzyja rozwojowi cukrzycy ciążowej.
Niszczy ponadto ściany naczyń krwionośnych, zwiększa w nich ryzyko zmian zapalnych i miażdżycowych. Nadmierna konsumpcja produktów zawierających rafinowany cukier, to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia kobiety ciężarnej. Niesłodzenie herbaty i kawy, a także unikanie jedzenia słodyczy może okazać się niewystarczające, by ograniczyć spożycie cukru do bezpiecznego poziomu. Składnik ten obecny jest niemal we wszystkich gotowych produktach czy potrawach. Znajduje się nawet w takich produktach jak majonez, ketchup, musztarda czy parówki. Nawet stosowane przez nas lekarstwa, czy rozmaite suplementy diety nie są go pozbawione. Dlatego, aby ograniczyć spożycie tego składnika nie należy już go dodatkowo spożywać.
Zbyt duże spożycie soli w trakcie trwania ciąży sprzyja powstawaniu obrzęków czy nadciśnienia. W związku z tym warto ograniczyć jej dodawanie podczas gotowania czy do gotowych już potraw. Wysokie spożycie sodu w diecie może być związane nie tylko ze stosowaniem soli kuchennej, ale także ze spożywaniem produktów bogatych w ten składnik: wędliny, sery żółte, topione, gotowe sosy i zupy, konserwy mięsne, kiszonki). Produkty obfitujące w sód to również: chipsy, paluszki, słone orzeszki czy frytki. Udział tych produktów w takim wypadku powinien być znacznie ograniczony. W pożywieniu należy stworzyć przeciwwagę do sodu, spożywając więcej produktów bogatych w potas, których kluczowym źródłem są warzywa, owoce i soki warzywne.
Odpowiednie spożycie mleka i produktów mlecznych w trakcie trwania ciąży jest niezwykle istotne, gdyż warunkuje dowóz potrzebnej ilości wapnia.
Zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy jest w trakcie ciąży wyraźnie zwiększone. Produktem, który jest najlepszym źródłem wapnia w diecie jest mleko, które dodatkowo dostarcza także szereg innych składników kościotwórczych i pod tym względem nie może się, z nim równać żaden inny produkt żywnościowy. Ponadto zawarty w mleku wapń cechuje się wyjątkową przyswajalnością. Biodostępność tego składnika z mleka waha się na poziomie aż 80%. Wprawdzie źródłem wapnia w pożywieniu są także warzywa oraz przetwory zbożowe, jednak przyswajalność tego minerału z wymienionych produktów żywnościowych jest niezwykle niska (ok. 13%). Aby kobieta ciężarna była w stanie pokryć zwiększone zapotrzebowanie na wapń powinna wypić w ciągu dnia przynajmniej 3 szklanki mleka, lub w przypadku złej tolerancji, taką samą ilość fermentowanych napojów mlecznych (kefir, jogurt naturalny). W diecie należy ponadto wybierać chude produkty mleczne, gdyż tłuszcz zawarty w tłustym mleku i jego przetworach dostarcza dużej ilości energii, nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, co sprzyja rozwojowi miażdżycy, a także predysponuje organizm dziecka do kłopotów z układem krążenia w przyszłości. Należy pamiętać, że sery twarogowe są uboższe w wapń niż mleko, z którego zostały wyprodukowane. Kobieta w ciąży nie powinna natomiast spożywać mleka niepasteryzowanego, a także serów miękkich jak brie, camembert, feta, roquefort, ze względu na potencjalne ryzyko zakażenia Listerią, stanowiącą poważne zagrożenie dla płodu.
Mięso jest również produktem, które należy jeść, ponieważ jest głównym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza hemowego. Jednak nie na każdy rodzaj mięsa możemy sobie pozwolić. Przede wszystkim należy wykluczyć mięso surowe, ale również należy uważać na wątróbkę, gdyż ma ona zbyt dużą ilość witaminy A, która w nadmiarze szkodzi rozwojowi płodu. Ograniczyć natomiast trzeba mięsa tłuste i smażone.
Za wywiad dziękujemy
Małgorzacie Leśnikowskiej
dobrydietetyk.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.01.08 10:09
Ciąża to nie pora bezkarnego obżarstwa jak niektórzy sądzą że w końcu mogą sobie pozwolić. W ciąży tym bardziej trzeba patrzeć co jemy i pijemy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.