Problemy pielęgnacyjne związane z okolicą pieluszkową. Pielęgnacja skóry niemowlęcia - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Problemy pielęgnacyjne związane z okolicą pieluszkową. Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy pielęgnacyjne związane z okolicą pieluszkową. Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Aby odpowiednio zadbać o skórę niemowlęcia, należy sobie uświadomić, że jest ona inna od skóry dorosłej osoby.

Po pierwsze cechuje się mniejszą grubością naskórka, co przyczynia się do zwiększenia podatności na uszkodzenia mechaniczne oraz większym, czyli bardziej obojętnym pH (skóra dorosłego ma pH 5-6), co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów na jej powierzchni. Kolejną różnicą jest mniejsza zawartość melaniny, co skutkuje zwiększoną wrażliwością na promieniowanie słoneczne. Ważne jest również, że stosunek powierzchni skóry do objętości ciała (w przeciwieństwie do dorosłych) jest duży, dlatego dzieci są podatne na odwodnienie w wyniku parowania wody przez skórę. Dodatkowo, uczestniczące w procesie termoregulacji gruczoły potowe są mniej liczne, a do tego niedojrzałe, co może sprzyjać przegrzewaniu. Dopiero około 2-3 roku życia skóra dziecka zaczyna funkcjonować, jak skóra dorosłego, dlatego w ciągu tych pierwszych lat należy szczególnie zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację.

Jak pielęgnować okolicę pieluszkową?

W tej lokalizacji skóra jest szczególnie narażona na otarcia i odparzenia, gdyż ma stały kontakt z czynnikami drażniącymi w postaci moczu, kału oraz samej pieluszki. Najważniejszą rzeczą jest więc utrzymanie czystego i suchego środowiska w pieluszce. Wiąże się to z częstym ich zmienieniem, najlepiej co 3-4 godziny i od razu po każdym wypróżnieniu (należy zwrócić na to uwagę szczególnie przy występowaniu biegunki). Do przemywania okolicy pieluszkowej najlepszym wyborem jest woda z dodatkiem środka myjącego, używanego do kąpieli dziecka, a chusteczki nawilżane powinny być stosowane jedynie w przypadku skóry zdrowej i tu musimy również pamiętać o tym, że mogą one wywołać reakcję alergiczną. Po każdym myciu należy dokładnie osuszyć skórę, a także natłuścić ją preparatem umożliwiającym jej odpowiednie nawilżenie. Może nim być krem ochronny na odparzenia u dzieci Bepanthen, który dodatkowo zawiera prowitaminę B5 oraz witaminę B3, wspomagające szybszą regenerację podrażnionej skóry. Ważnym elementem higieny jest również wietrzenie okolicy pieluszkowej oraz ubieranie dziecka w przewiewne ubranka z naturalnej tkaniny.

Co zrobić, jeżeli w okolicy pieluszkowej pojawi się odparzenie?

Jeżeli zauważymy czerwone otarcia naskórka, powinniśmy intensywniej zadbać o zmianę pieluszek, a także o umożliwienie dziecku poleżenia z niezapiętą pieluchą, np. 3-4 razy dziennie po 15 minut. W takim przypadku stosujemy również kremy na odparzenia.

Co najczęściej robimy źle w pielęgnacji niemowlęcia?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niepokojących zmian skórnych, należy wystrzegać się ubranek z syntetycznych tkanin, ale również tych z wełny. Warto zwrócić uwagę na zapięcia ubranek, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Kolejnym popełnianym błędem jest używanie kosmetyków dla dorosłych. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest bardziej wrażliwa i delikatna, a preparaty do pielęgnacji nie powinny zawierać substancji drażniących (detergentów, glikoli polietylenowych i polipropylenowych). Ważne jest również, aby nie kąpać dziecka zbyt często, gdyż takie działanie sprzyja wysuszaniu skóry.