Autor zdjęcia/źródło:
materiał sponsora artykułu
Każda przyszła mama pragnie, aby jej dziecko urodziło się zdrowe. Naturalne więc jest, że od momentu pozytywnego wyniku testu ciążowego, kobieta w ciąży zaczyna jeszcze bardziej troszczyć się o własne zdrowie i zdrowie swojego dziecka. Objawia się to stosowaniem zdrowej diety, odpowiednim trybem życia i regularnymi badaniami, wśród których kluczowe są badania prenatalne.
Prenatal testDNA to jedno z badań pozwalających na bezpieczne sprawdzenie zdrowia maluszka jeszcze przed jego narodzinami.
Prenatal testDNA to nieinwazyjny test prenatalny (NIPT), który wyróżnia się szerokim zakresem analizy. Polega na badaniu wolnego płodowego DNA obecnego w krwi mamy, co sprawia, że jest niezwykle precyzyjny i skuteczny, jednocześnie zachowując nieinwazyjny charakter i bezpieczeństwo dla rozwijającego się dziecka.
Prenatal testDNA pozwala wykryć zarówno powszechnie występujące nieprawidłowości genetyczne, takie jak zespół Downa, Edwardsa, czy Patau, jak i te mniej często spotykane. Dzięki wysokiej czułości testu, przyszłe mamy mogą zyskać poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dzięki badaniu możliwe jest zmniejszenie liczby wykonywanych badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.
Kiedy zrobić badanie Prenatal testDNA?
Prenatal testDNA jest dostępny już od 10. tygodnia ciąży. Prawie każda kobieta w ciąży może zrobić to badanie, jednak szczególnie zaleca się je w sytuacjach, gdy:
- przyszła mama chce nieinwazyjnie sprawdzić zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Dzięki szerokiemu zakresowi analizy, test dostarcza wielu informacji o zdrowiu;
- mama w ciąży ukończyła 35 lat, ponieważ w tym wieku zwiększa się ryzyko chorób genetycznych u dziecka. Prenatal testDNA ma bardzo szeroki zakres badanych nieprawidłowości genetycznych, dzięki czemu dostarcza jeszcze więcej informacji o zdrowiu maluszka już w pierwszym trymestrze ciąży;
- test PAPP-A i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko np. trisomii 21. (zespołu Downa). Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka test NIPT należy zaproponować ciężarnej, jeśli ryzyko wyliczone w oparciu o wynik testu złożonego wynosi pomiędzy 1:300 a 1:1000, a w przedziale ryzyka 1:100 do 1:300 uzasadniona jest alternatywna propozycja przeprowadzenia NIPT lub diagnostyki genetycznej po inwazyjnym pobraniu próbki.[i] Prenatal testDNA ma wyższą czułość niż test PAPP-A. Jeśli więc da wynik prawidłowy, wówczas nie ma konieczności potwierdzania go testem inwazyjnym. Często zdarza się, że test PAPP-A i złożony wskazują na zwiększone ryzyko trisomii, które nie potwierdza się w dodatkowych badaniach i ostatecznie dziecko rodzi się zdrowe. Dlatego zrobienie Prenatal testDNA może zmniejszyć liczbę amniopunkcji wykonywanych u mam zdrowych dzieci;
- mama w ciąży ma zaleconą amiopunkcję ze względu na podejrzenie u jej dziecka np. zespołu Downa. Jeśli Prenatal testDNA nie wykryje nieprawidłowości (wynik prawidłowy), wówczas nie ma potrzeby potwierdzania go badaniem inwazyjnym, takim jak amniopunkcja;
- choroby genetyczne występowały w poprzedniej ciąży lub w rodzinie.
Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?
- BEZPIECZNY – nieinwazyjny test z małej próbki krwi mamy (jak morfologia). Wykonywany na sprzęcie, oprogramowaniu i odczynnikach z certyfikatem CE-IVD (przeznaczonych do diagnostyki medycznej);
- KOMPLEKSOWY – wyniki zbliżone do analizy kariotypu płodu: analiza wszystkich 23 par chromosomów w tym wybrane mikrodelecje 3-7 Mpz (np. zespół DiGeorge’a). Opcjonalnie bada płeć i RHD płodu;
- SKUTECZNY – czułość ponad 99% potwierdzona na dużej grupie (70 000 ciąż). Laboratorium wykonało ponad 300 000 NIPT i posiada certyfikat akredytacji UNI EN ISO 15189:2013, numer akredytacji 0018M;
- PROSTY – możesz go wykonać również bez wychodzenia z domu i bez konieczności bycia na czczo. Szybki wynik odbierzesz online w bezpiecznym Panelu Pacjenta.
Metoda badania
Do badania Prenatal testDNA pobierana jest nieinwazyjnie mała próbka krwi mamy z żyły odłokciowej, podobnie jak do morfologii.
W próbce znajduje się materiał genetyczny pochodzący od dziecka, czyli wolne DNA płodu. Po 10 tygodniu ciąży jego ilość jest wystarczająca, aby przeprowadzić analizę w kierunku nieprawidłowości genetycznych.
Laboratorium stosuje do tego dokładną metodę NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji) oraz zaawansowane analizy bioinformatyczne, dzięki czemu Prenatal testDNA jest skuteczny i jednocześnie bezpieczny.
Co bada Prenatal testDNA? Zakres badania
Prenatal testDNA to wszechstronne badanie prenatalne. Oferuje informacje nie tylko o powszechnych trisomiach, które są często uwzględniane również w innych testach. Umożliwia także analizę rzadszych nieprawidłowości i bardzo małych zmian strukturalnych chromosomów. Mimo swojej małej wielkości – która sprawia, że są trudno dostrzegalne pod mikroskopem – mogą znacząco wpłynąć na zdrowie dziecka. Dodatkowo może opcjonalnie badać RhD płodu. Zakres przeprowadzanej analizy zależy od wybranego pakietu:
Prenatal testDNA Karyo Plus jest najbardziej kompleksowym pakietem. Badanie obejmuje:
- trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów – w tym najbardziej powszechne, jak trisomia 21. (zespół Downa), 18. (zespół Edwardsa), 13. (zespół Pataua) oraz rzadsze (np. trisomie 9., 16., 22.);
- Zmiany w liczbie chromosomów płci (X, Y), np. zespół Turnera;
- Wszystkie delecje i duplikacje (zmiany strukturalne) chromosomów o wielkości powyżej 7 Mpz;
- 9 mikrodelecji o wielkości od 3 do 7 Mpz, które mogą wskazywać m. in. na zespół DiGeorge’a. Tak małych zmian nie bada wiele innych NIPT.
- Płeć dziecka (na wyniku na życzenie).
Zakres Prenatal testDNA 3 obejmuje 3 trisomie – 21., 18. i 13. oraz płeć na życzenie.
Prenatal testDNA RHD określa czynnika RhD płodu. Jego wykonanie zaleca się mamom z grupą krwi RH-, których partner ma grupę Rh+. W takiej sytuacji, jeśli płód będzie miał grupę Rh+, występuje ryzyko choroby hemolitycznej.
Prenatal testDNA w ciąży bliźniaczej
Prenatal testDNA oferuje szeroką analizę również dla tych mam, które oczekują na narodziny bliźniąt. To wyróżnia go spośród innych NIPT, które dla ciąży bliźniaczej oferują często tylko podstawowy zakres badania.
Prenatal testDNA jest skutecznym i sprawdzonym testem
Prenatal testDNA posiada wysoką czułość, ponad 99%. Jego skuteczność została potwierdzona na dużej grupie ponad 70 000 ciąż. Wiarygodności Prenatal testDNA potwierdza również duże doświadczenie laboratorium, które wykonało już ponad 300 000 testów NIPT. Laboratorium wykonujące analizy Prenatal testDNA to akredytowane laboratorium EN ISO 15189:2013, numer akredytacji 0018M.
Gdzie zrobić Prenatal testDNA w placówce lub w domu?
Prenatal testDNA możesz zrobić blisko Ciebie w całej Polsce. Jest dostępny w blisko 300 punktach pobrań lub z domowym pobraniem próbki w domu (bez dodatkowych opłat).
Zadzwoń, aby znaleźć najbliższy punkt pobrań: tel. +48 665 761 161 lub umów badanie online na stronie prenataltestdna.pl .
Bezpłatne konsultacje
Chcesz dowiedzieć się więcej o Prenatal testDNA?
Zadzwoń i zapytaj o badanie: tel. +48 665 761 161
Dlaczego warto wybrać laboratorium testDNA?
Laborartorium testDNA jest właścicielem marki Prenatal testDNA i jedynym dystrybutorem badania Prenatal testDNA w Polsce
- testDNA to podmiot leczniczy i laboratorium diagnostyki medycznej (wpis do KIDL numer 3449).
- Specjalizuje się w badaniach genetycznych już od ponad 20 lat. Wykonał analizy dla 500 000 Pacjentów i posiada średnią opinię w Google 4,9/5,0.
- Cena Prenatal testDNA jest całkowita, bez dodatkowych opłat – zawiera już pobranie próbki i konsultację nieprawidłowego wyniku z doświadczonym lekarzem genetykiem klinicznym. Cennik dostępny jest na stronie prenataltestdna.pl.
- Dostępne są szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia.
- Laboratorium udostępnia raty i płatności bezpłatnie odroczone (kup teraz, zapłać później).
- W testDNA możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Konsultanci medyczni służą pomocą i wsparciem również w sobotę.
- Pacjentki testDNA mają dostęp do wygodnego i bezpiecznego Panelu Pacjenta, w którym mogą pobrać wygodnie wynik online.
- Zrobienie testu Prenatal testDNA nie wiąże się z wpisem do rejestru ciąż (dane nie są zapisywanie w Internetowym Koncie Pacjenta).
[i] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33,
Źródła: prenataltestdna.pl/zrodla