Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-01 16:59:35
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Najczęściej w ciążę kobiety zachodzą w ogóle jej nie planując. Jednak jest grupa przyszłych mam, które skrupulatnie planują macierzyństwo. Cierpliwie przygotowują się, zmieniają styl życia na bardziej zdrowy, stosują suplementy, rezygnują z używek. Co robić, jeśli jednak upragniona ciąża się nie pojawia? Czy tylko kobieta powinna wprowadzić istotne zmiany w swoim życiu, czy panowie też mogą poprawić jakość nasienia i zwiększyć liczbę plemników?
Istnieją czynniki na które nie mamy wpływu, ale są też takie, nad którymi możemy zapanować. Do pierwszych należą np. zanieczyszczenie środowiska czy przebyte wcześniej choroby. Do grupy czynników, które w dużej mierze zależą od nas należą i mogą wpływać na ułatwienie poczęcia to:
Wiek osób starających się o dziecko - największą płodność obserwuje się u kobiet przed 30., a u mężczyzn 35 rokiem życia. Wraz z wiekiem pogarsza się jakość męskiego nasienia.
Regularne współżycie, czyli nie tylko w dni płodne. Najlepszą jakość plemników zapewnia regularne współżycie, czyli 3-4 razy w tygodniu. Specjaliści nie zalecają współżycia wyłącznie w dni płodne kobiety, ponieważ może to powodować nadmierny stres i w efekcie utrudnić zajście w ciążę.
Prawidłowa dieta – ma wpływ na prokreację zarówno po stronie pań, jak i panów. Na męską płodność polecane są węglowodany, a odradzane produkty bogatobiałkowe i zawierające fitoestrogeny (znajdujące się np. w soi). Zaleca się także, by dieta przyszłego taty była bogata w witaminy C, D i E oraz koenzym Q10. W diecie powinny także znajdować się orzechy i błonnik. Na jakość nasienia ma także podaż w diecie likopenu znajdującego się w pomidorach, selenu oraz cynku. W diecie przyszłych mam także powinny znajdować się węglowodany oraz białko roślinne (specjaliści zalecają unikanie białka zwierzęcego). Spożywany nabiał powinien być wysokotłuszczowy. Kobieta starająca się o dziecko powinna także sprawdzić poziom żelaza i przy niskim poziomie, po konsultacji z lekarzem, stosować odpowiednią suplementację witaminową.
Aktywność fizyczna – regularnie uprawiana sprzyja prokreacji. Jest jednak jeden warunek – powinna być umiarkowana. Zbyt obciążający i częsty wysiłek fizyczny, tak jak w przypadku sportu zawodowego, jest dla organizmu ogromnym obciążeniem i może utrudniać kobiecie zajście w ciążę z powodu bezowulacyjnych cykli miesiączkowych. Ekstremalnie duży wysiłek fizyczny może także wpływać na obniżenie testosteronu u mężczyzn.
Prawidłowa waga – najlepsze warunki do zajścia w ciążę są przy prawidłowym BMI, w granicach 20-25. Otyłość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wpływa zaburzająco na gospodarkę hormonalną, natomiast BMI poniżej 20 u pań może spowodować zanik miesiączki. Na prawidłową wagę ciała mają wpływ czynniki wyżej omówione, czyli prawidłowa dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna.
Odporność na stres – stres zwłaszcza przewlekły powoduje podwyższenie w organizmie kortyzolu, a to z kolei wpływa negatywnie na płodność kobiet i mężczyzn. Warto więc poznać techniki relaksacyjne i nauczyć się wyciszać oraz dużo odpoczywać - niejedna para poczęła upragnione dziecko podczas urlopu. Bardzo ważna jest także właściwa ilość i jakość snu.
Czego lepiej unikać starając się o dziecko?
Używek: m.in.: kofeiny - zwłaszcza zawartaejw napojach energetycznych - może obniżać ilość plemników w nasieniu, nikotyny oraz dymu nikotynowego, czyli palenia czynnego i biernego – do produkcji plemników potrzebny jest tlen, marihuany – u mężczyzn może obniżać poziom testosteronu, u kobiet natomiast może być przyczyną rozregulowania cyklu poprzez obniżenie poziomu luteiny.
Lubrykantów - często wpływają na zmniejszenie ruchliwości plemników
Prekoncepcja opiera sie na zdrowym stylu życiu, unikanikaniu złych nawyków. Jednak, jeśli po kilku miesiącach regularnego wspólżycia nie pojawia się upragniona ciąża, należy zgłosić się specjalisty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.