Opublikowany przez: Familiepl 2021-10-22 10:05:01
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Rashid Sadykov on Unsplash
Początek roku szkolnego to czas powrotu do szkół, żłobków i przedszkoli. Ale to też wzmożony czas infekcji i chorób u najmłodszych. Większość rodziców doskonale zna ten system: dwa tygodnie w przedszkolu, dwa tygodnie na chorobowym w domu.
Placówki opiekuńcze – zwłaszcza żłobki i przedszkola – często żądają rodziców zaświadczeń lekarskich o tym, że dziecko jest już zdrowe i może przychodzić na zajęcia. Powołują się przy tym na stosowany zapis w regulaminie placówki. Tymczasem okazuje się, że nie stanowi on wystarczającej podstawy, aby rodzic musiał przynosić zaświadczenie od lekarza.
Tym tematem zajęła się Justyna Rokita-Kasprzyk, mama – prawnik, która prowadzi instagramowy profil matkacodozasady. Zwraca ona szczególną uwagę na to, że przedszkole lub żłobek nie są uprawnione do przechowywania danych wrażliwych dziecka (a takie właśnie są dane o stanie zdrowia), chyba że proszą rodziców o specjalną pisemną zgodę na to. Mama – prawnik radzi więc, jak możemy postąpić, kiedy przedszkole lub żłobek odmawia przyjęcia naszego dziecka po chorobie, gdy nie mamy stosowanego zaświadczenia.
"Co zatem gdy placówka odmawia przyjęcia dziecka, po chorobie gdy wy uważacie-wiecie, że jest już ono zdrowe zaś lekarz odmawia wydania zaświadczenia bądź w ogóle nie chcecie (czy wręcz nie możecie) udać się do POZ? Przekazać placówce, że podejmiecie konkretne kroki (a następnie możecie je podjąć):
1. zawiadomić organ nadzorczy o niedozwolonych praktykach placówki i narażaniu waszego dziecka na utratę zdrowia a może i życia - bo kto poniesie konsekwencja gdy zdrowe dziecko w przychodni złapie jakąś chorobę?
2. zawiadomić kuratorium
3. zawiadomić Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Tak.
Sprawa ma się podobnie w przypadku dziecka chorego na alergię czy np. astmę, tutaj jednak jestem sceptyczna i dla świętego spokoju, przedstawiłabym DO WGLĄDU takie zaświadczenie od odpowiedniego lekarza. Ale jedynie do wglądu. Żadnego zostawiania do dowolnego przetwarzania danych wrażliwych dziecka osobom nieuprawnionym." - napisała na swoim profilu matkacodozasady.
Może się też zdarzyć, że udając się do lekarza nie otrzymacie takiego zaświadczenia, bo nie ma on obowiązku wydania go. Warto wtedy poprosić doktora, by w historii choroby wpisał, że dziecko zostało zbadane i jest zdrowe, a następnie możecie pobrać w rejestracji wyciąg z dokumentacji medycznej z danej wizyty.
CZYTAJ TEŻ >> Dzieci odtwarzają tę grę w szkołach i przedszkolach. To niebezpieczne!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.