Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Już wkrótce będziecie mogli tulić swoje dziecko w ramionach, ale zanim to nastąpi warto się zastanowić nad wyborem odpowiedniego szpitala. W internecie można znaleźć wiele opinii na temat warunków panujących w danych placówkach; jaki jest personel, czy kadra lekarska jest miła i pomocna i wiele innych. Przygotowując artykuł zadałam sobie pytanie, czy przyszłe mamy wiedzą jakie mają prawa w szpitalu? Popytałam swoje znajome i okazuje się, że nie zawsze wszyscy jesteśmy świadomi swoich praw. Mam więc dla Was kilka cennych wskazówek, które pomogą się spokojnie przygotować do porodu.
Mamo, pamiętaj że masz prawo do:
Wyboru miejsca porodu
Pamiętaj, że to Ty mamo decydujesz gdzie urodzisz swoje maleństwo. Czy to będzie szpital, dom porodowy (nazywany również izbą porodową), w prywatnej klinice lub we własnym domu. Nikt nie może wymusić na Tobie tej ważnej decyzji.
Godności i intymności:
Masz pełne prawo do poszanowania intymności i godności podczas badań i zabiegów. Oznacza to, że masz prawo do nie wyrażania zgody na obecność innych pacjentek czy studentów przy porodzie. Także personel powinien zwracać się do Ciebie w grzeczny i uprzejmy sposób. Badania mają być wykonane tak, abyś nie poczuła się zażenowana.
Tajemnicy lekarskiej:
Każdy pacjent, w tym również Ty mamo i twoje maleństwo macie prawo do poufności, co oznacza, że Twoje dane personalne, stan zdrowia, wyniki badań są objęte tajemnicą lekarską.
Rzetelnej informacji:
Pamiętaj, że personel medyczny ma obowiązek każdorazowo zapytać Cię o zgodę na podanie leków, nacięcie krocza czy przed dokonaniem jakiejkolwiek innej interwencji medycznej . Wyjątkiem jest zagrożenie życia. Również przed dokonaniem interwencji medycznej czy przez lekarza czy pielęgniarkę powinnaś być najpierw poinformowana na czym dokładnie będzie polegał dany zabieg. Decyzja zawsze należy do Ciebie.
Obecności bliskich:
Masz prawo rodzić z osobą towarzyszącą: najczęściej przy porodzie jest obecny tata dziecka, ale możesz zdecydować na obecność: mamy, przyjaciółki, siostry, a także skorzystać z wsparcia douli.
Za poród rodzinny szpital nie powinien pobierać opłaty. Pamiętaj, że jako pacjentka szpitala masz pełne prawo do wsparcia osób bliskich, czyli do tego by byli blisko Ciebie, odwiedzali Cię i opiekowali się Tobą.
Poródu w zgodzie z naturą:
Zgodnie z prawem masz możliwość do decyzji porodu naturalnego; poruszania się i przyjmowania wygodnych dla Ciebie pozycji podczas porodu, a także pozycji wygodnej do parcia. Nie musi być, tak jak do tej pory, pozycja horyzontalna, czyli leżenie na płasko.
Zaraz po porodzie masz prawo do przytulenia swojego dziecka (również zanim zostanie umyte/ubrane). Nikt nie powinien dokarmiać maluszka bez Twojej wiedzy i zgody.
Znieczulenia bólu porodowego:
Warto pamiętać, że podczas porodu możesz korzystać z niefarmakologicznych form uśmierzania bólu. Co prawda nie likwidują one bólu całkowicie, ale są bezpieczne inie zaburzą naturalnego rytmu porodu. Należą do nich: masaż, kąpiel, obecność bliskiej osoby, możliwość wyboru pozycji, czy krzyku.
Ważne! Znieczulenie podawane przy porodzie zgodnie z prawem powinno być bezpłatne. Niestety w niektórych szpitalach łamane jest to prawo i opłata jest pobierana. W takiej sytuacji masz prawo żądać zwrotu pieniędzy.
Opieki i pomocy po porodzie:
Nikt nie może wymagać od Ciebie, abyś wiedziała, jak karmić piersią czy kąpać noworodka. Dlatego warto pamiętać, że po urodzeniu dziecka masz prawo do uzyskania rzetelnej informacji na temat opieki nad maleństwem.
Również kilka dni po porodzie powinna Cię w domu odwiedzić położna środowiskowa, której zadaniem jest sprawdzenie czy Twoje szwy dobrze się goją, a także odpowie na wszelkie Twoje pytania związane z opieką nad noworodkiem i połogiem.
Warto pamiętać jakie mamy prawa przed i po porodzie. Nie bójmy się swoich praw egzekwować! Poród ma być dla nas cudowny i pięknym wspomnieniem, a lekarze mają nam w tym pomóc.
Czy wiedziałaś o swoich prawach, gdy przygotowywałaś się do porodu? Jakie prawa są często łamane? Czy spotkałaś się z sytuacją łamania Twoich praw podczas porodu?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ewewita1383 2015.03.12 20:56
Warto zapoznać się z tym artykułem !!! Niebywale pomocny i jasno nakreślający sytuację kobiety ,która ma przywitać się ze swoim maleństwem i powiedzieć ,że rodziła godnie ,a jej prawa były przestrzegane .
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.