Pracodawca może dofinansować wyprawkę szkolną - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pracodawca może dofinansować wyprawkę szkolną

Pracodawca może dofinansować wyprawkę szkolną

Autor zdjęcia/źródło: pressfoto / Freepik/ wyprawka szkolna

Pracodawca może dofinansować pracownikom i ich dzieciom wyprawkę szkolną, korzystając ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub z pieniędzy firmy. Należy jednak pamiętać, że taką pomoc trzeba w odpowiedni sposób rozliczyć.

Jeśli w firmie istnieje ZFŚS, pracodawca bez problemu może dofinansować przybory i materiały szkolne dla dzieci pracowników. Zgodnie z regulaminem może on przekazać im niezbędną sumę właśnie ze środków funduszu lub kupić odpowiednie przedmioty. W takim przypadku limit dofinansowania na wyprawkę powinien być dostosowany do sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej pracownika.

Art. 21 ust. 1 pkt 67 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje te kwestię i wskazuje, że do pewnej kwoty dofinansowanie wyprawki szkolnej jest zwolnione z opodatkowania. Pracodawca może przekazać jednemu pracownikowi maksymalnie 380 złotych rocznie.

Warto pamiętać

Kwota ta odnosi się do wszystkich świadczeń przekazanych w danym roku z ZFŚS.

Jak wskazuje natomiast § 2 ust. 1 pkt 19 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, świadczenia pochodzące z ZFŚS, są całkowicie zwolnione ze składek ubezpieczeniowych.

Dopłata do wyprawki szkolnej dziecka pracownika może być także wypłacona w ramach zapomogi w związku z indywidualnym zdarzeniem losowym czy klęską życiową, długotrwałą chorobą lub śmiercią. Tu zwolnienie z opodatkowania dotyczy kwot wyższych niż 2280 złotych na rok podatkowy. W takiej sytuacji nie ma także znaczenia, czy pochodzi ona z ZFŚS, czy z dochodów firmy.

Jeżeli w firmie nie funkcjonuje ZFŚS lub pracodawca nie chce z niej skorzystać, może przeznaczyć na wyprawkę dla dzieci pracowników część środków obrotowych firmy. Dofinansowanie należy jednak wtedy traktować jako dodatkowy element wynagrodzenia za pracę (poza regularną płacą) i jako taki opodatkować.

Sumę, jaką pracodawca przeznaczył na wyprawkę, dolicza się do wynagrodzenia pracownika za dany miesiąc. Zatrudniający jest zobowiązany do odliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od całości na zasadach przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.

Pieniądze na wyprawkę szkolną nie są częścią składową podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pod warunkiem, że taką sytuację przewidziały układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagrodzenia, obowiązujące w danym zakładzie pracy, lub przepisy o wynagradzaniu. W przypadku, gdy takie dofinansowanie zostało uregulowane przez którąś ze wspomnianych regulacji, należy je oskładkować.

oprac. jk

Źródło: www.wm.pl

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Słyszałam o takiej wyprawce, zwłaszcza dla dzieciaków klas pierwszych.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Słyszałam o takiej wyprawce, zwłaszcza dla dzieciaków klas pierwszych.