Koniec podstawówki, to okres, kiedy 13-latek zastanawia się nad wyborem nowej szkoły i jak się w nowej rzeczywistości i grupie rówieśniczej odnaleźć. Z chwilą, kiedy nastolatek kończy 13 rok swojego życia zmienia się także jego odpowiedzialność wobec prawa. W związku z tym policjanci z Olsztyna zaproponowali rodzicom wszystkich szóstoklasistów zajęcia profilaktyczno - edukacyjne pt. „Pozytywne rodzicielstwo".
Celem pierwszego takiego projektu jest:
- nauczenie rodziców współpracy z instytucjami na rzecz dobra dzieci;
- zawiązanie w ten sposób swoistej koalicji profilaktycznej;
- wypracowanie konstruktywnych sposobów porozumiewania się i podjęcie wspólnego działania w celu chronienie młodych ludzi przed szkodami wynikającymi z uwikłania w sytuacje trudne.
W wypadku rodziców, których uznano za potrzebujących pomocy i wsparcia, program pozytywnego rodzicielstwa jest jedną z metod zapobiegania negatywnemu wpływowi trudności doświadczanych przez rodziców na dziecko i na jego rodzinę. Do współpracy funkcjonariusze zaprosili także pracowników świetlic terapeutycznych.
W pierwszej kolejności policjanci zajmą się edukacją rodziców wszystkich olsztyńskich szóstoklasistów. W sumie odbędzie się 19 takich spotkań.
Skuteczna praca z nieletnimi jest niezwykle trudna, dlatego oprócz wiedzy z dziedziny prawa, jak uznali policjanci, szczególnie ważny jest także aspekt dotyczący psychologii rozwoju. Dlatego funkcjonariusze zaprosili do współpracy w edukacji rodziców terapeutów.
Jak podkreślają autorzy projektu „Pozytywne rodzicielstwo", chcą nauczyć rodziców współpracy z instytucjami na rzecz dobra ich dzieci.
Koordynacją przedsięwzięcia z ramienia KMP Olsztyn zajmuje się Sylwia Żywicka z Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie - nr tel. (89) 522 4748, a ze strony Świetlicy Terapeutycznej nr 2 w Olsztynie dyrektor w/w placówki Dariusz Poniewozik.
Inauguracja projektu odbędzie się 23 marca br. o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 15 w Olsztynie.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
KWP Olsztyn