Opublikowany przez: Wioleta Nowicka
Pozycja ma znaczenie
To, jaką pozycję przyjmie kobieta podczas porodu ma decydujący wpływ na jego przebieg i tempo. Do niedawna obowiązywał jeden model porodu – statyczny i bez aktywności. Obecnie poród z dowolną pozycją przed i podczas parcia nie jest specjalnym życzeniem rodzącej, ale standardem. Chociaż nie we wszystkich szpitalach ma to miejsce, stopniowo się to zmienia. Każda kobieta podczas porodu odczuwa potrzebę ruchu – instynkt i natura podpowiada im, że w ten sposób oszczędzą sobie bólu oraz urodzą szybciej i sprawniej. Pozycja wertykalna to spionizowana i aktywna pozycja w zgodzie z fizjologią i ciałem. A taka ma same zalety dla mamy: regularne i mniej bolesne skurcze, szybsze rozwieranie szyjki macicy, dużo łatwiejsze parcie i oddychanie oraz mniejsze ryzyko pęknięcia i nacięcia krocza. Już samo nacięcie to dyskomfort dla kobiety i długotrwały ból podczas chodzenia i siadania. Z czasem mija, ale trauma pozostaje. Poza tym ruch to naturalny środek przeciwbólowy.
Dla dziecka pozycja wertykalna ma znaczenie – mniejszy wysiłek, stres i lepsze dotlenienie. Poród fizjologiczny to ogromny wysiłek mamy i dziecka. Ułatwij mu start! Pozwól mu się urodzić w komfortowej pozycji.
Najpopularniejsze pozycje wertykalne to klęcząca, siedząca, kucając i tzw. „spacer bocianów” – naprzemienne podnoszenie wysoko zgiętych nóg. Najlepsza, ponieważ najbardziej zgodna z fizjologią jest parcie w kucki, np. na stołeczku lub przy pomocy osoby towarzyszącej. Osoba ta może aktywnie uczestniczyć podczas porodu wertykalnego. Rodząca może opierać się na towarzyszu przodem lub tyłem. Opierać może się także o krzesło, łóżko, piłkę lub drabinkę. Z pomocą drugiej osoby urodzić w kucki.
Mama ekspertem
Najlepszym doradcą kobiety, która przygotowuje się do narodzin dziecka jest mama, która już urodziła. „Rodziłam na czworaka, tak jak radziła moja położna, polecam, poród miałam bardzo szybki, w takiej pozycji łatwiej dziecku wyjść, ponieważ działa grawitacja. Na leżąco można się długo męczyć” – pisze Internautka na forum kafeteria.pl. „Rodziłam na stojąco. Położna kucała na podłodze, a partner mnie podtrzymywał. Nie miałam pęknięcia, wszystko poszło sprawnie i szybko” – opisuje mama. „Mam nadzieje, że pozwolą mi rodzić na siedząco na krzesełku lub worku sako, dziecko wtedy wychodzi siłami grawitacji, a leżenie na plecach to tzw. „parcie pod górę” – pisze kolejna mama na forum.
Coraz więcej kobiet wybiera aktywny poród i nie daje się położyć. Rzeczywistość bywa różna i nie zawsze mogą tak jak chcą. Mają jednak prawo domagać się tego. W końcu to one rodzą, a nie lekarze i położne. Poród nie jest zabiegiem medycznym. To fizjologia, dlatego w takiej pozycji powinno się urodzić. Wiele kobiet nie posiada wiedzy na temat porodu wertykalnego i nie zna jego zalet. Bezradna rodząca robi to, co każe personel medyczny, który wymusza, by rodziła na leżąco. Nie proponuje przy tym aktywności. Kobiety trzeba i warto uświadamiać o prawach do najlepszej dla nich pozycji i aktywności podczas wszystkich etapów porodu. To świadoma mama zdecyduje, co najlepsze dla niej i jej dziecka.
naturalnie |
|
72,2% |
przez cesarskie cięcie |
|
27,9% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.