Pozycja wertykalna, czyli sposób na szybki poród - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pozycja wertykalna, czyli sposób na szybki poród

Aktywność podczas porodu jest polecana każdej przyszłej mamie. To sposób na naturalne wydanie na świat dziecka - zgodne z fizjologią kobiety. Kobiece ciało wie, jak ma urodzić i trzeba mu pozwolić na naturalną spontaniczność – najlepszą pozycję...

Pozycja wertykalna, czyli sposób na szybki poród

Autor zdjęcia/źródło: 123 RF @

Pozycja ma znaczenie

To, jaką pozycję przyjmie kobieta podczas porodu ma decydujący wpływ na jego przebieg i tempo. Do niedawna obowiązywał jeden model porodu – statyczny i bez aktywności. Obecnie poród z dowolną pozycją przed i podczas parcia nie jest specjalnym życzeniem rodzącej, ale standardem. Chociaż nie we wszystkich szpitalach ma to miejsce, stopniowo się to zmienia. Każda kobieta podczas porodu odczuwa potrzebę ruchuinstynkt i natura podpowiada im, że w ten sposób oszczędzą sobie bólu oraz urodzą szybciej i sprawniej. Pozycja wertykalna to spionizowana i aktywna pozycja w zgodzie z fizjologią i ciałem. A taka ma same zalety dla mamy: regularne i mniej bolesne skurcze, szybsze rozwieranie szyjki macicy, dużo łatwiejsze parcie i oddychanie oraz mniejsze ryzyko pęknięcia i nacięcia krocza. Już samo nacięcie to dyskomfort dla kobiety i długotrwały ból podczas chodzenia i siadania. Z czasem mija, ale trauma pozostaje. Poza tym ruch to naturalny środek przeciwbólowy.

Dla dzieckapozycja wertykalna ma znaczenie – mniejszy wysiłek, stres i lepsze dotlenienie. Poród fizjologiczny to ogromny wysiłek mamy i dziecka. Ułatwij mu start! Pozwól mu się urodzić w komfortowej pozycji.

Najpopularniejsze pozycje wertykalne to klęcząca, siedząca, kucając i tzw. „spacer bocianów” – naprzemienne podnoszenie wysoko zgiętych nóg. Najlepsza, ponieważ najbardziej zgodna z fizjologią jest parcie w kucki, np. na stołeczku lub przy pomocy osoby towarzyszącej. Osoba ta może aktywnie uczestniczyć podczas porodu wertykalnego. Rodząca może opierać się na towarzyszu przodem lub tyłem. Opierać może się także o krzesło, łóżko, piłkę lub drabinkę. Z pomocą drugiej osoby urodzić w kucki.

Mama ekspertem

Najlepszym doradcą kobiety, która przygotowuje się do narodzin dziecka jest mama, która już urodziła. „Rodziłam na czworaka, tak jak radziła moja położna, polecam, poród miałam bardzo szybki, w takiej pozycji łatwiej dziecku wyjść, ponieważ działa grawitacja. Na leżąco można się długo męczyć” – pisze Internautka na forum kafeteria.pl. „Rodziłam na stojąco. Położna kucała na podłodze, a partner mnie podtrzymywał. Nie miałam pęknięcia, wszystko poszło sprawnie i szybko” – opisuje mama. „Mam nadzieje, że pozwolą mi rodzić na siedząco na krzesełku lub worku sako, dziecko wtedy wychodzi siłami grawitacji, a leżenie na plecach to tzw. „parcie pod górę” – pisze kolejna mama na forum.

 

Coraz więcej kobiet wybiera aktywny poród i nie daje się położyć. Rzeczywistość bywa różna i nie zawsze mogą tak jak chcą. Mają jednak prawo domagać się tego. W końcu to one rodzą, a nie lekarze i położne. Poród nie jest zabiegiem medycznym. To fizjologia, dlatego w takiej pozycji powinno się urodzić. Wiele kobiet nie posiada wiedzy na temat porodu wertykalnego i nie zna jego zalet. Bezradna rodząca robi to, co każe personel medyczny, który wymusza, by rodziła na leżąco. Nie proponuje przy tym aktywności. Kobiety trzeba i warto uświadamiać o prawach do najlepszej dla nich pozycji i aktywności podczas wszystkich etapów porodu. To świadoma mama zdecyduje, co najlepsze dla niej i jej dziecka.



Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jak urodziłaś swoje pierwsze dziecko?

naturalnie
72.2%
przez cesarskie cięcie
27.8%