W miarę rozwoju ciąży rosnący brzuszek coraz bardziej utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji i spokojny sen. W 3. trymestrze ciąży ciężko jest się również przekręcać, aby móc się wygodnie ułożyć. Warto jednak, abyś zwróciła szczególną uwagę na to, w jakiej pozycji zasypiasz, bo nie każda jest odpowiednia, a niewłaściwa pozycja do spania w ciąży może nawet poważnie zaszkodzić dziecku.
Pozycja do spania w ciąży – jaką wybrać?
Na pewno czytałaś już w wielu artykułach i poradnikach, że najlepszą pozycją do snu w czasie ciąży jest pozycja na lewym boku. Nie zaleca się natomiast spania w ciąży na plecach, ponieważ pozycja ta utrudnia przepływ krwi i może spowodować niedotlenienie płodu. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Nie chcę tu nikogo straszyć, ale tę teorię potwierdzili naukowcy na łamach brytyjskiego tygodnika medycznego "The Lancet". W badaniu uczestniczyło 2257 kobiet w ciąży oraz 851 kobiet po poronieniu. Specjaliści nie brali pod uwagę innych czynników, które mogły powodować uszkodzenie płodu. Jednak pozycja snu miała w tym przypadku duże znaczenie, ponieważ macica uciskała żyłę główną utrudniając w ten sposób dopływ krwi do dziecka. Należy tu jednak wyjaśnić i uściślić kilka kwestii, żeby nie popaść w paranoję.
Zakaz zasypiania w ciąży na plecach dotyczy tylko kobiet w 3. trymestrze ciąży. W 1. i 2. trymestrze każda pozycja snu i zasypiania, o ile tylko jest dla Ciebie wygodna, jest odpowiednia.
Pozycja do spania w ciąży – zasypiaj leżąc na boku
Trzeba podkreślić, że chodzi tu o pozycję, w jakiej przyszła mama zasypia. Według zaleceń specjalistów najbezpieczniej jest się układać do snu na lewym boku. Taka pozycja jest najlepsza ponieważ odciąża prawą stronę kręgosłupa, po której to stronie przebiega żyła główna. Leżenie na prawym boku w zaawansowanej ciąży może powodować zbyt intensywny ucisk żyły głównej przez macicę. Prowadzi to do zaburzeń krążenia i niedotlenienia mamy i dziecka, co według badań może być przyczyną obumarcia płodu. Nie znaczy to jednak, że u każdej mamy muszą wystąpić takie zaburzenia, gdy będzie spała na prawym boku. Nie obawiaj się więc i przekręcaj się również na prawy bok, jeśli na lewym jest Ci już niewygodnie. Zwróć tylko uwagę czy chwilę po położeniu się na prawym boku nie czujesz mdłości lub nie kręci Ci się w głowie, gdyż oznaczają one właśnie niedotlenienie. Jeśli masz takie objawy lepiej zrezygnuj z tej pozycji do snu.
Pozycja do spania w ciąży – nie śpij na plecach
W 3. trymestrze ciąży najlepiej jest więc układać się do snu na lewym boku, zaś niewskazaną, a nawet zabronioną pozycją jest pozycja na wznak, z tego samego powodu, co zasypianie na prawym boku. Jeśli jednak obudzisz się na plecach nie panikuj i spokojnie przekręć się na bok. Chwilowe przybranie takiej pozycji na pewno nie zaszkodzi dziecku. Spanie na plecach jest niewskazane również ze względu na zbyt silny nacisk macicy z maluszkiem na Twój kręgosłup, jelita i płuca. Możesz mieć wtedy trudności z oddychaniem, bóle kręgosłupa i zgagę oraz problemy trawienne.
Pozycja do spania w ciąży - poduszka do spania
Dużym udogodnieniem ułatwiającym przybranie odpowiedniej pozycji do snu w czasie ciąży jest poduszka do spania dla ciężarnych. Jest to długa podłużna poduszka w kształcie litery C lub banana. Możesz ją wtedy podłożyć pod brzuch i włożyć między ugięte w kolanach nogi, dzięki czemu odciążasz kręgosłup i miednicę. Poduszka do spania ułatwi Ci spokojne zaśnięcie i pozwoli się wyspać w wygodnej pozycju pośredniej pomiędzy leżeniem na boku a leżeniem na plecach.
Podsumowując:
- zalecenie spania na boku dotyczy kobietw 3. trymestrze, czyli po 28. tygodniu ciąży,
- chodzi przede wszystkim o pozycję zasypiania, czyli właściwego ułożenia się do snu, bo gdy już zaśniesz będąc w zaawansowanej ciąży raczej nie zmienisz wybranej pozycji bez przebudzenia się,
- zakazana jest wtedy pozycja na plecach i na brzuchu warto więc zwracać uwagę na pozycję zasypiania i przestrzegać tego zakazu,
- nie musi to być tylko i wyłącznie lewy bok, prawy jest równie odpowiedni, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości związanych z taką właśnie pozycją. Dobrze jest zmieniać pozycje w czasie snu, bo leżenie zbyt długo w jednym ułożeniu jest bardzo niewygodne i również niewskazane. Człowiek jest stworzony do ruchu, a bezruch nawet w czasie snu i nawet w 3. trymestrze ciąży, nie jest dla nikogo zdrowy.
Źródło: pap.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Meghan Markle i książę Harry pokazali ZDJĘCIE dziecka! Zobacz Royal Baby!>>
SZKOŁA RODZENIA: Kiedy i jak przeć?>>