Pozwólmy dziecku na nudę - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pozwólmy dziecku na nudę

Dziecko musi mieć czas nie tylko na naukę i zorganizowane zajęcia. W ciągu dnia powinno się także znaleźć miejsce na swobodną zabawę, która odbywa się bez ingerencji dorosłych, na odpoczynek, a także na tzw. nic nie robienie – ponudzenie się, posnucie po domu. O tym, aby czasami pozwolić dziecku na nudę pisze Aleksandra Brzezińska z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy SWPS.

Pozwólmy dziecku na nudę

Autor zdjęcia/źródło: Pozwól dziecku na nudę@ 123RF

Zadbajmy aby nasze dziecko miało czas dla siebie. W wolnym czasie maluch ma bowiem możliwość decydowania o tym co chce robić  rysować, turlać się po podłodze, czy po prostu patrzeć przez okno. Nie ma presji czasu, zadań, oceny. Gdy nie zapewnimy dziecku tego, jak może się wydawać bezproduktywnego czasu, starając się cały dzień wypełnić atrakcjami i zajęciami, dziecko nie uczy się samodzielnego dokonywania wyborów. Nie wie co lubi a czego nie, bo zawsze uczestniczy w tym co jest mu z góry narzucone. Nie ma więc okazji aby zdobyć ważną wiedzę o sobie dotyczącą tego co czuje i czego potrzebuje.Możliwe, że w przyszłości także nie będzie ono umiało zapewnić sobie przestrzeni dla siebie, na relaks, odpoczynek. Nie będzie znało swoich potrzeb, a więc nie będzie potrafiło ich realizować. Będzie pod stałą presją wykonywania zadań, bo przecież zawsze trzeba coś robić.Dajmy dziecku prawo do zmiany zdania i rezygnacjiCzasem mimo tego, że nasze dziecko chciało uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach, okazuje się, że nie cieszy się na nie, płacze gdy zbliża się ich pora. Trzeba wtedy porozmawiać z nim, zastanowić się wspólnie co jest przyczyną zniechęcenia. Czasami niechęć może być spowodowana sprzeczką z kolegami tym, że dziecko nie potrafi włączyć się w grupę. Bywa też i tak, że traci zapał, zwyczajnie zaczyna się na zajęciach nudzić, nie są one dla niego ciekawe. Wtedy pozwólmy mu zrezygnować, nie obrażajmy się na nie, nie reagujmy złością, nie przekonujmy na siłę. Gdy damy mu możliwość wyboru, oraz prawo do rezygnacji, będzie zapewne czerpało więcej autentycznej radości i korzyści z uczestniczenia w dodatkowych zajęciach bez presji, że musi na nie chodzić bo inaczej rodzice się zezłoszczą.

 autorka: Aleksandra Brzezińska, psycholog Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy SWPS

 Czytaj więcej na www.strefapsyche.swps.pl

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika twojtyp
    twojtypIkona zgłaszania komentarza
    Czasami dziecko musi się ponudzić.
  • Awatar użytkownika anetaab
    anetaabIkona zgłaszania komentarza
    Czasami chyba mamy zbyt wysokie wymagania i ambicje , chcemy aby dziecko ciągle się uczyło, a przecież nie tędy droga :)