Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Data porodu@flikr.com/Sara Neff
Zaledwie 4 procent ciężarnych kobiet rodzi dokładnie co do dnia w wyliczonym terminie. Kobiety, które miały długie cykle miesięczne, na ogół rodzą po wyznaczonym terminie, natomiast te, które miały cykle krótsze niż 28 dni, nieco wcześniej. Nie panikujmy więc, gdy „wybije godzina zero”, a poród się nie zaczyna. Urodzenie dziecka nawet do 2 tygodni po wyliczonej dacie jest bezpieczne dla dziecka i mamy. Ważne jest, aby ciąża trwała co najmniej 37 tygodni. Wtedy jest ona traktowana jako fizjologicznie donoszona.
Data porodu na podstawie USG
Najbardziej wiarygodna data porodu wyliczana jest między 11. a 14. tygodniem ciąży, na podstawie badania USG. Lekarz, korzystając z obrazu dziecka na monitorze, mierzy odległość od czubka głowy do jego pupy i wprowadza uzyskane dane do komputera. Na podstawie uzyskanego tzw. CRL wylicza wiek ciąży oraz termin porodu. Datę porodu określi także ginekolog już na pierwszej wizycie. Zrobi to po zebraniu wszystkich potrzebnych mu informacji na temat ciąży. Jeśli jednak chcemy, możemy określić termin porodu same.
Data porodu wynikająca z daty zapłodnienia.
Jeśli znamy dokładną datę zapłodnienia, możemy łatwo wyliczyć przewidywany czas porodu, czyli taki, w którym nie dojdzie do żadnych komplikacji. Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni czyli 9 i pół miesiąca od momentu zapłodnienia. Komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień, dlatego do takich wyliczeń może wkraść się nieścisłość.
Data produ liczona według Reguła Naegelego.
Gdy znamy datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki, obliczymy termin porodu, dodając do niej 7 dni, a potem do otrzymanego wyniku dodając 9 miesięcy. Powyższa reguła oraz obliczenia są prawidłowe tylko dla tych kobiet, u których przed ciążą występowały regularne cykle trwające 28 dni.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.