Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Pożegnanie z "pierwszym przyjacielem"@flikr.com/momo
Według stomatologów pożegnanie ze smoczkiem powinno nastąpić najpóźniej do 18 miesiąca życia dziecka. Gdy u malucha pojawią się ząbki powinnaś ograniczyć ssanie. Powoduje ono problemy ze zgryzem i przeżuwaniem i dziecku mogą krzywo rosnąc ząbki. Ssanie smoczka także zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy.
Kiedy odstawiamy smoczek?
Wiek tu nie ma znaczenia. Możesz to zrobić, gdy maluch jest w wieku 6 miesięcy, lub później. Jednak decyzję zawsze powinnaś przemyśleć. Gdy dziecko nadal nadmiernie ssie kciuk, może się okazać, że smoczek jest o wiele mniejszym złem. Jeśli jednak decydujesz się, że najwyższy czas odebrać dziecku smoczek, nie rób tego gdy dziecko jest chore, ząbkuje lub przeżywa jakiś duży stres (przeprowadzka, szczepienie, dłuższy wyjazd rodzica)
Metody odstawiania smoczka
Odruch ssania jest najsilniejszy w pierwszych czterech miesiącach życia. Później zamienia się w przyzwyczajenie, a nawet w nałóg. Powinnaś wyprzedzić ten moment i rozstać się ze smoczkiem, gdy potrzeba ssania słabnie, a dziecko uczy się uspokajać w inny sposób. Maluch szybko zapomni o smoczku. Gdy jednak dziecko jest starsze masz już większy kłopot w pozbyciu się smoczka i musisz się odwołać do najróżniejszych metod. Najlepszym sposobem jest stopniowe odzwyczajanie od smoczka.
Musisz wiedzieć, że ozbycie się smoczka jest dla dziecka trudnym momentem i silnym przeżyciem, które na długo zostaje w jego pamięci. To naprawdę trudny okres w życiu twojego maleństwa, dlatego ważne jest, abyś okazała szkrabowi zrozumienie i ciepło.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.08.19 10:19
U nas takiego nie było.. nie umiałam nauczyć ssać smoka..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.