Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-09-01 11:24:49
Autor zdjęcia/źródło: stock.adobe.com, autor: Aleksandra Suzi
Przede wszystkim, dzieci mają z natury trudności z dostosowaniem się do rygorów i ściśle określonych zasad. Mycie rąk dla dzieci często jest czynnością niezbyt przyjemną, kojarzącą się z niepotrzebnym przerywaniem zabawy lub odrywaniem się od grupy kolegów. Higiena osobista dzieci w szkole podstawowej to coś, co bywa wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i opiekunów w placówce edukacyjnej.
Dodatkowo wielu nauczycieli i wychowawców nie posiada odpowiedniej, fachowej wiedzy na temat dezynfekcji rąk u dzieci.
Okazuje się jednak, że może być to całkiem proste. Podstawą jest oczywiście mycie rąk – instrukcja dla dzieci może być niezbyt skomplikowana; przy odrobinie wysiłku każde dziecko jest w stanie ją szybko opanować.
Przed powrotem do szkoły warto zadbać także o to, by uczeń posiadał własny preparat bakterio- i wirusobójczy, umożliwiający szybką i łatwą dezynfekcję rąk dzieci. O czym jeszcze należy pamiętać, by zapewnić dziecku bezpieczny powrót do szkoły?
Częste mycie rąk u dzieci to absolutna podstawa bezpieczeństwa i higieny w szkole w dobie pandemii. To prosta i łatwa metoda, która pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się nie tylko wirusów, ale i chorobotwórczych bakterii. Mycie rąk już od przedszkola powinno być nawykiem każdego kilkulatka. To czynność, którą należy wykonywać z dużą regularnością, przy każdej możliwej okazji.
Co ważne, mycie rąk w higieniczny sposób nie może być czymś, co robi się w pośpiechu i niedbale. Powoduje to, że wirusy nadal mogą utrzymywać się na skórze. Dlatego przedstawiamy instrukcję higieny rąk dla dzieci, którą łatwo opanuje każdy uczeń, i która pozwoli na skuteczne usunięcie drobnoustrojów.
Opisane wyżej czynności muszą być wykonywane przez minimum 30 sekund.
Wszyscy wiemy, jak niezwykle ważne jest poprawne mycie rąk. Jednak aby powrót do szkoły po wakacjach był bezpieczny, należy zwrócić szczególną uwagę na dezynfekcję rąk. Dla dzieci w wieku szkolnym przeznaczone są bardzo podobne preparaty, co dla osób dorosłych. Ważne jednak, by nie zawierały one dodatkowych substancji zapachowych i innych składników, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcje uczuleniowe.
Według wytycznych GIS szkoła powinna umożliwić uczniom skorzystanie z płynu bakteriobójczego przy wejściu do placówki oraz umieścić informację o obowiązku, jakim jest dezynfekcja rąk.
fot.: sterim.eu
W przypadku dzieci nie są to wystarczające środki zaradcze. Często bowiem dotykają one twarzy, jedzą rękami lub wykonują inne czynności, które mogą skutkować przeniesieniem chorobotwórczych drobnoustrojów w okolice błon śluzowych. Dlatego warto zaopatrzyć dziecko w jego własny płyn do dezynfekcji w wygodnym opakowaniu. Dobrym wyborem jest preparat w formie żelu, ze względu na mniejsze ryzyko dostania się do oczu przy nieostrożnym użyciu.
Dezynfekcja w szkole to nie tylko dbałość o higienę rąk. Wiele przedmiotów i powierzchni dotykanych jest przez liczne osoby, co nawet przy częstym myciu rąk stwarza pewne ryzyko zakażenia. Dlatego uczniowie powinni nosić przy sobie również specjalne chusteczki do dezynfekcji, którymi można łatwo przetrzeć powierzchnię biurka, klawiaturę komputera lub pożyczane od kolegów przedmioty.
Wybierając środki do dezynfekcji rąk dla ucznia, warto zwrócić uwagę na ich skład. Zgodnie z zaleceniami WHO preparat dezynfekujący powinien zawierać minimum 70% alkoholu. Jednak może to prowadzić do nadmiernego wysuszania rąk i podrażnień, szczególnie w przypadku delikatnej dziecięcej skóry. Dlatego w tym przypadku odpowiednie będą preparaty dezynfekujące oraz chusteczki bez etanolu, oparte na innych substancjach zabijających chorobotwórcze drobnoustroje. Ich stosowanie to także skuteczny sposób na dezynfekcję rąk dzieci w przedszkolu – według GIS dzieci poniżej szóstego roku życia nie powinny stosować potencjalnie drażniących preparatów na bazie alkoholu.
Również w przypadku ogólnodostępnych płynów do dezynfekcji należy zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za zaopatrzenie. Kluczowe jest korzystanie wyłącznie z oferty sprawdzonych dostawców, takich jak sklep Sterim.eu, posiadający w asortymencie nie tylko środki do higieny osobistej, ale i zaopatrujący profesjonalistów, w tym szpitale i gabinety lekarskie.
fot.: sterim.eu
Przede wszystkim, wszyscy nauczyciele lub opiekunowie powinni zapoznać się z powyższą instrukcją mycia rąk. Najlepiej, jeśli zostanie ona wydrukowana i przekazana im w formie broszury lub umieszczona w widocznym miejscu w łazience.
Dla dzieci bardziej pomocna będzie instrukcja w formie obrazkowej, umieszczona w pobliżu umywalki w taki sposób, by każdy uczeń widział ją, przystępując do mycia rąk.
Dobrym pomysłem jest nauczenie dzieci wierszyków czy wyliczanek, które mogą być recytowane podczas mycia, by upewnić się, że trwa ono tyle, ile powinno.
Warto, aby dziecko jeszcze przed powrotem do szkoły poznało zasady, które będą w niej obowiązywać i miało wyrobione niezbędne nawyki.
Aby powrót do szkoły po pandemii i zdalnym nauczaniu był bezpieczny, sprawdzajmy regularnie zalecenia Ministerstwa Zdrowia i przestrzegajmy zaleceń.
Mycie rąk i dezynfekcja to absolutna podstawa, o której musi pamiętać każdy uczeń. Oprócz tego warto uczulić dziecko na poprawiające bezpieczeństwo zasady obowiązujące po powrocie do szkoły – maseczki, odpowiedni dystans społeczny oraz unikanie pożyczania przyborów szkolnych. To wszystko pozwoli zminimalizować zagrożenie, jakim jest wirus, i szybciej wrócić do normalności.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.