Powikłania po grypie – jakie dają objawy?
Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2021-03-24 10:06:55
Autor zdjęcia/źródło:
mat. partnera artykułu
Grypa to choroba sezonowa, która znana jest od dawna, i wydawać by się mogło, iż nie stanowi większego zagrożenia. I choć większość przypadków można wyleczyć w domu, a chory powraca do zdrowia po ok. tygodniu, zdarzają się, że może dojść do poważnych, zagrażających życiu powikłań. W tym artykule poznamy charakterystykę grypy, objawy, świadczące o chorobie i poznamy najczęstsze powikłania grypy.
Czy to grypa? Charakterystyka choroby
Grypa to choroba znana każdemu, warto jednak wiedzieć, czym się charakteryzuje:
- przenoszona jest przez wirusy grypy z grup A i B;
- przenoszona jest drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni z zarażonym;
- typowe dla choroby jest nagłe wystąpienie objawów – choroba rozwija się w 18 do 72 godzin od chwili wniknięcia wirusa do organizmu;
- najczęstsze objawy grypy to: wysoka gorączka (pow. 38°C), ogólne rozbicie, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, kaszel, światłowstręt, czasem duszności i ból gardła;
- przeważnie przebiega łagodnie, jednak ważne jest szybkie działanie, aby uniknąć powikłań.
Jakie są najczęstsze powikłania grypy?
Powikłania po grypie mogą być różne. Najczęściej występujące to: zapalenia oskrzeli lub zapalenie płuc. Zdarza się także zapalenie zatok, ucha środkowego, niewydolność krążeniowa, zespół Guillaina-Barrégo, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy poprzeczne zapalenie rdzenia. Zobaczmy, na jaki objawy powikłań grypy należy zwracać uwagę.
Zapalenie oskrzeli:
- silny kaszel z odkrztuszaniem plwociny;
- gorączka;
- osłabienie;
- czasem duszności.
Zapalenie płuc:
- nagły początek;
- gorączka;
- dreszcze;
- ból w klatce piersiowej;
- kaszel: początkowo suchy i meczący, potem wilgotny z odkrztuszaniem plwociny.
Ostre zapalenie ucha
Zazwyczaj wynika z ostrej infekcji nosogardła, które łączy się z uchem środkowym poprzez trąbkę Eustachiusza. To właśnie tą drogą do wnętrza ucha mogą przedostawać się zarazki wywołujące stan zapalny. Objawy zapalenia ucha to:
- ból ucha;
- wysięk z ucha;
- niedosłuch;
- gorączka.
Zapalenie zatok przynosowych:
- tępy ból głowy w okolicy czoła lub nosa;
- gorączka;
- osłabienie;
- obrzęk błony śluzowej nosa;
- ściekanie wydzieliny do gardła.
Niewydolność krążenia:
- nagłe, postępujące osłabienie;
- narastająca duszność;
- przyspieszone lub niemiarowe bicie serca;
- bladość powłok.
Zespół Guillaina-Barrégo:
- osłabienie siły mięśni kończyn dolnych (czasem niedowład);
- w niektórych przypadkach osłabienie dotyka także ramion, mięśni twarzy i gardła.
Jak uniknąć powikłań grypy?
Przede wszystkim choroby nie wolno lekceważyć i najlepiej zacząć działać, gdy pojawią się pierwsze objawy grypy. Bardzo ważny jest odpoczynek, czasem warto spędzić kilka dni w łóżku. Dla złagodzenia gorączki i dreszczy można sięgnąć po lek na przeziębienie i grypę. Ważna jest także profilaktyka, czyli wzmacnianie odporności w okresie zwiększonej zachorowalności. W tym zakresie świetnie sprawdzi się witamina C i witamina D oraz cynk. Warto stosować również naturalne lekarstwa, takie jak miód czy czosnek. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna pomogą utrzymać organizm w dobrym zdrowiu, wpływając korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego, kluczowego do zwalczania infekcji.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.