Opublikowany przez: Paulina22 2014-02-17 19:29:26
10 przyczyn poronień
1. Przewlekłe choroby
Zaburzenia hormonalne (np. zespół policystycznych jajników) albo choroby takie jak cukrzyca mogą przyczynić się do poronienia. Jeśli więc chorujesz, już na etapie starań o dziecko powinnaś znajdować się pod stałą opieką lekarza.
2. Infekcje
Groźne dla ciąży są takie choroby jak różyczka, świnka, cytomegalia, odra, a także zarażenie wirusem HIV. Przed podjęciem starań o poczęcie zrób więc podstawowe badania, aby je wykluczyć, zaszczepić się bądź zastosować odpowiednie środki ostrożności.
3. Używki
Nadmiar alkoholu, palenie papierosów (także bierne!) oraz przyjmowanie narkotyków może fatalnie wpłynąć na przebieg ciąży, a nawet doprowadzić do jej utraty. Zrezygnuj też z picia kawy, zwłaszcza mocnej i w dużych ilościach.
4. Wiek
Ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem kobiety, np. 40-latka jest narażona na utratę ciąży dwukrotnie bardziej niż 20-latka! Wynika to m.in. z niższej jakości jej komórek jajowych, a co za tym idzie - możliwych wad chromosomalnych zarodka.
5. Leki
Zapytaj lekarza o leki dozwolone w ciąży i nigdy nie lecz się na własną rękę - wiele leków jest niebezpiecznych dla ciąży, niektóre z nich mogą nawet doprowadzić do poronienia.
6. Wady genetyczne
Jeśli planujesz ciążę, lekarz prawdopodobnie zapyta cię o występowanie wad genetycznych w twojej rodzinie. Zazwyczaj kobiety, których bliscy są obciążeni takimi wadami, a także matki, które urodziły już dziecko z wadą genetyczną, są bardziej zagrożone poronieniem.
7. Substancje toksyczne
Zarówno starając się o dziecko, jak i już w czasie ciąży powinnaś unikać kontaktu z substancjami toksycznymi, jak np. ołów, arsen, oraz groźnymi chemikaliami (formaldehyd, benzen, tlenek etylenu). Uważaj też na promieniowanie rentgenowskie.
8. Uszkodzenia plemników
Warto wiedzieć, że jakość męskiego nasienia spada wraz z wiekiem mężczyzny, stan plemników pogarsza się również pod wpływem działania substancji toksycznych oraz używek. Powstały w wyniku zapłodnienia zarodek może wówczas posiadać nieodwracalne wady.
9. Kolejna ciąża krótko po porodzie
Niedawno urodziłaś? Przez pierwsze miesiące po porodzie pamiętaj o stosowaniu dobrej antykoncepcji, nawet jeśli nie dostałaś jeszcze okresu - pierwsza miesiączka pojawi się już po owulacji, a więc po okresie płodnym. A ciążę, do której dojdzie w ciągu trzech miesięcy po porodzie, może być trudno utrzymać.
10. Kilka poronień z rzędu
Dwa i więcej poronień następujących po sobie to sygnał, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie. To również powód do przeprowadzenia szczegółowych badań, które pomogą znaleźć przyczynę problemu.
Po utracie dziecka warto wykonać serię badań, np. morfologię krwi, ogólne badanie moczu czy posiew z dróg rodnych. Poronienie czasem powoduje dużą utratę krwi, co z kolei skutkuje anemią. Lekarz powinien dać skierować do poradni konsultacyjnej, by móc ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.72.*.* 2014.04.16 08:48
ja ruwnierz poronilam w piotym tygodniu i musialam to przetrwac choc ciezko poszlo jeszcze lekarz powiedzial do mnie czy usuwamy czy leczymy
sara0001 2014.03.06 15:48
A ja znam taką co prowadzi zdrowy tryb życia i też niestety utraciła wyczekiwane maleństwo.I gdzie tu sprawiedliwość.
95.49.*.* 2014.03.06 15:45
Ja prowadzę dobry styl życia i niestety utraciłam tak przeze mnie wyczekiwane maleństwo. Nie życzę tego nikomu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.